Na tohle kolo jsme se těšili od chvíle, kdy jej Author ukázal při prvních prezentacích nové kolekce. Ronin je totiž v mnoha směrech výjimečný, a zdaleka se to netýká jen jeho designu podtrženého poměrně subtilními trubkami z Cr-Mo oceli a nazlátlým průhledným lakem dávajícím vyniknout povrchu použitého materiálu i svarům. Největším lákadlem modelu spadajícího do série Adventure je jeho univerzalita. Nejblíže je klasickému cyklokrosu, byť spojení „terénní silnička“ je také vystihující. V praxi se novinka při jízdě po asfaltu skutečně ve většině ohledů chová jako standardní silniční model, z hlediska ovladatelnosti stoprocentně. Jako ryba ve vodě se ale cítí i v lehčím terénu či městské džungli, a současně dokáže uspokojit požadavky dálkových jezdců a náročnějších cykloturistů. Když si k tomu připočtete nezaměnitelný vzhled, výkonné kotoučové brzdy a dokonale funkční sadu Tiagra ve své poslední generaci, není kolu co vytknout.
Charakteristiku Roninu nejlépe vystihne hned naše první jízda. Ta začala cestou do pojišťovny v centru Prahy, pokračovala po náplavkách a pobřežních cyklostezkách, jež nás vyvedly za město, a následně jsme vyjeli na brdskou hřebenovku, kde se střídala šotolina se zpevněným povrchem. Logicky jsme vynechali tvrdší bikové pasáže, kde bychom, rozmazleni odpružením, zbytečně trpěli. Návrat do Prahy již proběhl převážně po asfaltu, nicméně při rychlosti ne o mnoho nižší, než jsme zvyklí z klasického silničního modelu. Ano, terén je nutné trochu vybírat a pasáže s kořeny či kameny nejsou radostí, to přiznáváme, ale na asfaltu a tvrdším, méně členitém povrchu to Ronin vrátí měrou vrchovatou. Tam, kde kilometry pěkně odsýpají, je úspora vynaložené energie s bikem nesrovnatelná a totéž platí o rychlosti. Pokud tedy chcete jediné kolo na všechno a při vyslovení slova „terén“ si představíte maximálně širší lesní či polní cestu, jste na správné adrese.
Šestice nabízených velikostí má značný rozptyl a námi testovaná šestapadesátka, jakožto druhá největší, bude ideální pro postavu v rozmezí cca 185 až 195 centimetrů. Pokud má někdo s podobnou tělesnou výškou obavy z nedostatečné torzní tuhosti chrom-molybdenových trubek, Ronin jej přesvědčí, že i z tenkostěnné oceli se dá postavit nadprůměrně tuhý rám. Takový, jenž nabídne perfektní přenos energie i při vyloženě silové jízdě. Náš 193 cm vysoký tester si v tuhosti rámu doslova liboval, přestože je odkojen slitinami hliníku, karbonem a širokými trubkami všeobecně. To hlavní, proč se mnozí k oceli navrací, tedy jízdní komfort, je však parádní disciplínou novinky. Jako celek dokáže rám s vidlicí pohltit znatelnou část otřesů, a je ideální jak na české silnice, tak i na výše zmíněné centrum měst. Zvlášť zadní stavba s výrazně vychýlenými sedlovými vzpěrami pobere rázy až nečekaně ochotně. U přední vidlice pruží nejvíce její sloupek, naopak konstrukce ramen, dimenzovaná pro použití kotoučové brzdy, je o něco tužší. Nemalou roli v otázce jízdního komfortu však hrají rovněž skvělé pláště Continental SpeedRide v šířce 42 milimetrů.
A jaké jsou další jízdní dojmy? Co jsme v podobné míře určitě nečekali, byla ovladatelnost. Ta je silnou zbraní testovaného modelu, oceníte ji opět při jízdě po městě, ale nejen tam. Vzhledem k možnému „expedičnímu“ určení jsme počítali spíše s vysokou mírou jízdní stability, která zde sice nechybí, ale zbytečně se to s ní nepřehánělo. A to je moment, jenž nás vedle tuhosti a jízdního pohodlí oslovil nejvíce. Při jízdě po asfaltu se totiž Ronin chová jako sportovní silniční model, snad s výjimkou logického nárůstu valivého odporu a lehce vlažnější akcelerace. Průjezd sérií zatáček je vyloženou radostí a velmi přirozeně se kolo jeví i při jízdě ze sedla. Samozřejmě je otázkou, zda nebude řízení příliš živé po montáži předního nosiče a brašen, ale nezatížený předek se při jízdě chová naprosto ukázkově.
V případě rámu řešili jeho konstruktéři maximální praktičnost v nepříznivých podmínkách, a všechny bovdeny jsou proto taženy bez přerušení. Nechybí závity pro dva košíky na láhev a především pro uchycení nosičů na přední vidlici i zadní stavbě. Pastvou pro oko jsou minimalistické zadní patky a Post Mount úchyty brzdových třmenů. Naopak lehká výtka směřuje k šířce zadní stavby za středovým pouzdrem, kde okolo pláště nezbývá příliš prostoru. Ale řešit případné nabalení bláta zde asi nebude nutné.
Velmi příjemný posed, kdy jízdní pozice není příliš natažená, je podpořen ideálně tvarovanými řídítky Compact s mělkým obloukem a především hodně širokou horní úchopovou částí. Vyhovovalo nám rovněž sedlo Author Patriot, dále chod řazení a výkon mechanických kotoučovek TRP Spyre se 160mm kotouči. Konstrukce brzdy je provedena tak, že se při stisku páky pohybují obě destičky, čímž jsou tato „tektra“ poměrně výjimečná, a mezi mechanickými modely budou z hlediska výkonu těžko hledat soupeře. Podle našeho názoru jsou skvělou alternativou k hydraulice, jíž se mohou někteří uživatelé ve spojení se silničním kolem bránit. Spokojenost panovala i s převody, kdy byly převodníky 50/34 zkombinovány s kazetou 11-34.
Samotná kola s vyšším profilem ráfku a robustně působícím obutím jsou velmi odolným základem, skvěle korespondujícím s rámem. Vzorek „kontíků“ s jemným středem a členitějším bokem běhounu je naprostým ideálem pro suchou šotolinu i nekvalitní asfalt, kde působí hodně jistě i při položení do zatáčky. Nějaká podélná spára v asfaltu toto obutí zkrátka nerozhodí a adhezní limity v zatáčkách jsou podstatně dále, než jsme ze silnice zvyklí. Celková hmotnost 11,85 kilogramu se sice může zdát o něco vyšší, je ale více než jen vykompenzována celkovou odolností kola, které si stoprocentně oblíbíte. Za třicet tisíc korun nabídne Author Ronin opravdovou univerzalitu, navíc zabalenou do nepřehlédnutelného hávu.
Rám: triple butted chromoly
Vidlice: chromoly
Kliky: Shimano Tiagra 50/34
Brzdy: TRP Spyre, 160 mm
Řazení: Shimano Tiagra
Přehazovačka: Shimano Tiagra
Přesmykač: Shimano Tiagra
Náboje: Quando Road Disc
Ráfky: Jalco DRX
Kazeta: Shimano HG-500 11-34 (10)
Pláště: Continental SpeedRide 42
Řídítka: Author Compact
Představec: Author
Sedlovka: Author
Sedlo: Author Patriot
Hmotnost: 11,85 kg (vel. 560)
Cena: 29 990 Kč
Marin je takřka synonymem mountain bikingu a jeho lehké hardtaily z první poloviny devadesátých let jsou dodnes nezapomenutelné.…
V kolekci značky Felt nechybí pro letošek ani sportovní fatbiky DD, z nichž jsme otestovali dostupnější verzi s mechanickými kotoučovkami a…