Domácí Amulet se svou nabídkou stále více vymaňuje hlavnímu proudu. Dokazují to nejen zakázkové modely série ST Vision, postavené na rámech z útlých Cr-Mo trubek, ale třeba i devětadvacítky řady XC Core. My jsme vyzkoušeli nejvýše postavený 29“ hardtail z této série, konkrétně typ Rival 29 se zajímavým duralovým rámem. Ptáte se, co může být na duralu zajímavého? V případě Amuletu celá řada věcí, od jednotlivých konstrukčních prvků až po samotnou geometrii s označením QCG. Ta je základním stavebním kamenem testovaného biku a nic neříkající trojice písmen v sobě skrývá koncept sázející na hodně dlouhý přední trojúhelník, více položenou hlavu a s tím vším související krátký představec. Ten byl u námi testované největší jednadvacítky pouze 80 mm dlouhý. V součtu by všechny zmíněné konstrukční prvky měly přinést zlepšení ovladatelnosti při zachování vlastnosti typické pro většinu devětadvacítek, a sice schopnosti držet přímý směr. Nakolik se tato idea podařila dovést ke zdárnému cíli, to se dočtete na následujících řádcích.
Pokud se na kolo zaměříme jako na celek, pak se jedná o celkem typického zástupce střední třídy využívajícího vzduchovou vidlici Rock Shox XC32 a kompletní osazení komponenty Shimano, převážně v režii sady Deore, doplněné podstatně luxusnější přehazovačkou XT. S cenovkou 26 499 korun a hmotností 13,9 kilogramu, tak jde o bike pro hodně širokou skupinu potenciálních uživatelů – od občasných hobby bikerů až po bikemaratonce. Amulet Rival 29 je koncipován tak, aby nabídl dostatečný sportovní naturel v kombinaci se životností všech jeho funkčních skupin. Z tohoto hlediska je totiž až nebývale vyvážený.
Možná byl vzorem Gary Fisher se svou G2 geometrií, Amulet však jeho myšlenku posunul ještě o kousek dále. Délka předního trojúhelníku je skutečně impozantní, zvlášť v největší velikosti rámu. Celé kolo pak na první pohled působilo obrovským dojmem, a to i díky rozvoru prodlouženému položenější vidlicí. Jaké je však následné překvapení, když se bike pod jezdcem chová krotce, skoro jako beránek. Ne že by patřilo k supertočivým, to jeho 29“ koncepce ze své podstaty ani neumožňuje, ale jeho vedení do utahujících se zatáček by mu převážná většina devětadvacítek mohla závidět. I přes zmíněný rozvor, jsme ani jednou neměli pocit, že by se bike do nějaké vracečky nechtěl vejít. Není sice vyloženě hravý a nejraději má obě svá kola v pevném kontaktu se zemí, ochota zatáčet zde ale evidentně je prioritní. Nejvíce nás o promyšlenosti použité geometrie přesvědčilo sladění reakce na podněty od řídítek se schopností držet přímý směr. Jinými slovy, při prvních metrech v terénu bike působí jako úplně standardní devětadvacítka, se svou skoro až nudnou, naprosto neotřesitelnou stabilitou. Ale až v okamžiku, kdy přijde zatáčka, v ideálním případě dost ostrá, o sobě dá vědět taková míra ovladatelnosti, že by ji zde jezdec v takovém množství rozhodně nečekal. Trojice písmen QCG (QuickCurveGeometry) má tedy majiteli kola určitě co nabídnout. A pokud se vám 80mm představec zdá na největší rám skutečně krátký, pak si zvykejte – má svou logiku.
Ve všech ostatních aspektech je Rival 29 klasickou devětadvacítkou, se všemi ctnostmi i případnými negativy dané koncepce. Velká kola dokážou přejet prakticky vše, jsou velkou výhodou nejen na členitém podkladu, ale také ve sjezdech, kde dávají i méně zkušenému jezdci dostatek jistoty. Stabilita – to je to slovo, které má s 29“ koncepcí i zde co do činění. Největší kola prominou celou řadu jezdeckých nedostatků či začátečnických chyb. Imunita vůči zvedání předku v prudkých pasážích, a především podstatně větší styčná plocha zadního pláště dovolí vyjet i hodně prudké kamenité stojky. Ve všech těchto disciplínách prostě největší rozměr kol kraluje, ať si zastánci 26“ klasiky či průměru 27,“ říkají, co chtějí. Samozřejmě je i tady něco za něco a výše vypsaná pozitiva jsou vykoupena o něco vlažnější akcelerací, s níž se ale uživatelé biku střední třídy jistě rádi smíří.
Jízdní komfort je pak další z plusů velkých kol, zde podtržený příjemnou prací vidlice s dálkovým lockoutem a pohodlím sedla WTB.
Málokdy se stane, aby kolo za nějakých šestadvacet tisíc mělo něčím výjimečný rám. Rival 29 je však typický nejen velmi dobrou torzní tuhostí a svou geometrií, ale také provedením detailů. Netradiční je jak samotný průřez spodní trubky či pozvolna se měnící profil té horní, ale především zadní stavba. Někdo by sice mohl namítnout, že čistá funkce vypadá jinak, ale proč trochu té designové atraktivity nepřidat? Výrazně esovité prohnutí najdeme jak u řetězových, tak především u sedlových vzpěr. Hlavně jejich vytvarování kolem horního můstku je zcela nepřehlédnutelné, i když trochu snižuje prostor kolem vzorku pláště při nabalení bláta. Ke krásným detailům, navíc podpořeným signálně oranžovým odstínem rámu, patří také patky. Naopak ryze praktickým prvkem je jednodílné, tedy nepřerušené tažení řadicích bovdenů až k měničům.
Osazení fungovalo zcela bez výhrad. Líbila se nám přítomnost velmi pevných a odolných klik Deore s trojpřevodníkem a stejně tak kotoučovky Shimano, byť v levnějším OEM provedení. Pouze dopředu bychom preferovali 180mm kotouč namísto 160mm klasiky. Jako velmi odolná se ukázala kola s ráfky Rigida Taurus a s vysokými niply. Pochvalu si zaslouží také vlastní komponenty Amuletu, doplněné logy Race Light a stylizovanou šachovnicí. Ať už svou pozornost zaměříme na sedlovku, představec či řídítka, všechny tyto díly vypadají luxusněji, než bývá na kolech podobné cenové hladiny zvykem. Příjemnou maličkost představují také odolné „lock-on“ gripy nebo standardně montovaný, velmi decentní zvonek. Možná blbost, ale velmi praktická, jíž navíc drtivá většina značek zcela podceňuje…
Rám: QCG29 TripleButted 6061
Vidlice: Rock Shox XC32 Air, 100 mm
Kliky: Shimano Deore 24/32/42
Brzdy: Shimano M395, 160 mm
Řazení: Shimano Deore
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano Deore
Kazeta: Shimano HG-62 11-36 (10)
Náboje: Shimano M475 Disc
Ráfky: Rigida Taurus 21
Pláště: WTB Nano Comp 2,1“
Řídítka: Race-Light
Představec: Race-Light
Sedlovka: Race-Light
Sedlo: WTB Volt
Pedály: Alloy
Hmotnost: 13,9 kg (vel. 21")
Cena: 26 499 Kč
Čtrnáct tisíc korun, dá se ze tuto částku vůbec koupit použitelné horské kolo? A navrch devětadvacítka? Fakt, že skutečně ano, vás možná…
Když jsme od značky Superior vybírali cenově příznivý hardtail do testu, volba padla, díky výšce testerů, nakonec na devětadvacítku.…