Ač to zní trochu podivně, v našich končinách není elektrokolo jako nákladní a dopravní prostředek tolik zaběhnuté, v západních zemích je to poměrně běžné. Zatímco my vnímáme elektrokolo stále spíše jako sportovní nástroj, západní Evropa jej v daleko větší míře využívá ve městech k přepravě namísto aut. Nákladní elektrokolo ale vypadá jinak než jeho sportovní biková či cestovní verze, vše by totiž mělo být podřízeno jeho účelu, což je přesně případ testovaného Tern GSD S00, tedy semi-skládacího nákladního elektrokola.
Variabilita především
U značky Tern jsme si už zvykli na různé vychytávky v podobě propracovaných skládacích mechanismů, ergonomických prvků kokpitu a vyloženě „skládačkovské“ doplňky, usnadňující jejich majitelům každodenní jízdu ve městech nebo na cestách během dovolené. Je to tak trochu samostatný svět ve světě cyklistiky, podřízený funkčnosti a praktičnosti, což nelze upřít ani testovanému modelu. Ten není ryzí skládačkou, protože schopnost uvézt až 180 kilogramů jezdce s nákladem vyžaduje pevný rám. Ten tudíž postrádá skládací mechanismus, který je přítomen pouze na speciálním představci, takže lze u kola výrazně snížit jeho výšku sklopením představce a zasunutím sedlovky až o jednu třetinu. S ohledem na celkovou délku, která nepřekračuje rozměry devětadvacítky, pak lze toto kolo převážet i v kufru většího auta nebo na zadním nosiči. Tedy pokud z rámu vyndáte dvě shora vkládané 500Wh baterie, abyste to na nosič zvedli. A jestli chcete vozit tenhle náklaďák výtahem, tak zadní stavba tvořící zároveň nosič nabízí speciální opěrky, aby bylo možné kolo převážet či skladovat ve vertikální pozici.
Ale podívejme se na všechno trochu detailněji, protože to opravdu stojí za to. Jednak je to základ v bytelném rámu, jehož trubky jsou poskládané tak, aby nabídly nadstandardní nosnost a hlavně tuhost, protože tohle se stranově nehne ani o milimetr. Hlavová trubka nese montážní body pro speciální přední nosič, na spodní pak nechybí držák pružiny spojující přední vidlici s rámem kvůli eliminaci protočení předního kola a na horní je zespodu gumové poutko pro zajištění řídítek při převozu ve složeném stavu. Zatímco předek rámu i přes přítomnost motoru vyhlíží ještě „standardně“, zadní stavba je podřízena funkci, tedy té nákladní. Masivní řetězové vzpěry nesou pětici vertikálních vzpěr nosiče, které napříč protínají sedlové vzpěry. Dvě trubky tvoří samotný základ nosiče, ale pod nimi jsou vodorovně ještě další dvě tvořící přesahem vzadu horní dvojici „podpěr“ pro vertikální skladování kola. Celá tahle masivní nosná část pak umožňuje našroubovat dolů trubkový rám jako stupačku pro nohy, a to buď v kombinaci s jednodílnou sedací plochou nosiče s ochranným rámem pro větší děti, případně lze na nosič upevnit jednu či dvě dětské sedačky. Samozřejmostí jsou ale i velkoobjemové boční brašny s propracovaným řešením upínacích pásků nebo horní nosičová plocha s rámem pro umístění nákladu, podobně jako vpředu, využití se zkrátka meze nekladou.
Tohle všechno si ale vyžádalo dostatečné naddimenzování i z hlediska komponentů, takže motor je nejsilnější Bosch Performance CX, masivní hliníková vidlice je na pevnou osu, dvacítková kola mají širší ráfky i speciální pláště a vše krotí čtyřpístky Magura. Nechybí boostové náboje na pevné osy vpředu i vzadu, případně zadní vícerychlostní variátorový náboj NuVinci Enviolo, což byl případ i námi testovaného modelu. Vše pak krmí dvojice 500Wh baterií, takže strach z malého dojezdu není na místě. Dodejme ještě, že samozřejmostí je masivní stojánek, protože tohle nemůžete jen tak někde opřít, zvlášť když chcete naložit dvě děti, a také integrovaný zámek předního kola. Zbývá tedy už jen naložit náklad a vyrazit.
Poslušný náklaďák
Netajíme se sympatiemi ke skládačkám, jejich nízké těžiště, akcelerace a hbitost nás při jízdě vždycky bavily. Nákladní Tern je na tom podobně, a i když má rozvor 1240 mm jako moderní enduro, hodně nízké těžiště nabízí takovou porci jistoty, že vás to v kombinaci s točivostí předního kola láká neustále testovat, kam až se dá kolo naklopit a kam všude se s ním vejdete. Tohle je uživatelsky až nadmíru přátelský stroj, což platí i pro samotný posed. Ten by měl díky délce dvoudílné sedlovky a snadnému nastavení pozice řídítek dvojicí pák umožnit jízdu cyklistům s výškou 150 až 195 cm. Komfortní sedlo je samozřejmostí, ergonomické gripy Ergon s velkou opěrnou plochou pak dlaně jezdce doslova rozmazlují a v životě už nebudete chtít jinak, tedy pokud nevyrážíte do těžšího terénu. Posed je naprosto přirozený, vzpřímený a vystřízlivění přichází jen v momentě, kdy se rozhodnete jet bez pomoci motoru. Hmotnost neošidíte, a i když to na rovině lze, s prvním kopečkem jasně cítíte, že bez asistence motoru to tady nepůjde. Stačí ale Eco režim, aby se vyrovnal váhový deficit, a jezdec si připadal výkonem jako na běžném kole. Na silnější režimy je to pak vyloženě zábava, vyrazit směrem do kopce nebo vystartovat naplno z křižovatky s takovýmhle náklaďákem. Plynulé řazení je díky variátorovému systému náboje schopné na jedno otočení rukojetí nabídnout přechod z nejtěžšího na nejlehčí převod, ale je nutné otočit zápěstím opravdu až skoro za maximum. Nicméně tato verze náboje umožňuje zařadit na lehčí převod i při záběru do pedálů a tahu motoru, což byl u prvních NuVinci nábojů problém a skoro jste neotočili rukojetí. Dokonce i tření v náboji a jakési zaznamenatelné ztráty se za ty roky výrazně eliminovaly, takže je vše mnohem přesnější a pocitově srovnatelné se standardním přenosem tahu řetězu. Co ale nelze, je zařadit při tahu motoru na těžší převod, tam musíte trochu slevit, ale logicky je to menší omezení, než by to znamenalo v opačném směru. Když už pak chcete rychlost zkrotit, pozor na brzdy, protože tohle kolo je typickým potvrzením snahy konstruktérů všech ABS systémů. Dvacítky, byť na širších pláštích, prostě čtyřpístkem zastavíte doslova na místě, takže na mokré dlažbě nebo štěrku je potřeba mít to na paměti. Na druhou stranu křehká žena tak dokáže dvěma prsty zastavit celý tenhle náklaďák i s dvěma dětmi. Ubrzdit možných až 180 kg jezdce i s nákladem prostě vyžaduje adekvátní výkon.
Řadíme, brzdíme, ale hlavně jedeme, protože jízda samotná musí nadchnout každého. Kolo je velice poslušné a překvapí, jak ochotně zatáčí a kam všude se s ním vlastně lze vejít, ač to tak na první pohled nevypadá. Díky standardní délce zde není takové omezení jako u nákladních kol s nosným systémem a třeba i dvojicí kol vpředu. Plynulost a přirozenost jízdy i zatáčení jsou doslova návykové a opravdu je radost se vozit, třeba i s kolegou na nosiči s polstrováním a ochranným rámem, aby se měl čeho držet. Pro děti lze ovšem namontovat třeba kombinaci dětská sedačka a druhý malý polštář s řídítky na sedlovce. Díky nákladu blízko nízkému těžišti vás hmotnost vzadu nevykolejí. Pozor jen v zatáčce, aby ve větším náklonu nezůstal pedál na vnitřní straně dole, přece jen jsme dost nízko, a kolize s povrchem zde hrozí. Trochu matoucí je zpočátku přední nosič, protože přední kolo zatočí a nosič směřuje stále rovně dopředu. Jeho hliníková plocha pak na rozbitém povrchu lehce rezonuje, ale s nákladem se to okamžitě vytrácí. Rozbitý povrch pak není moc vstřícný ani k jezdci, protože rám a dvacítková kola moc rázů neutlumí, ale pokud nebude kolo denně jezdit nenaložené po kostkách, pak to není problém, se zátěží se pak rázy trochu utlumí.
Díky dvojici baterií s dobře přístupnými nabíjecími porty v podstatě ani nezaznamenáte nějaký úbytek kapacity a avizovaná dvoustovka a více by se tak mohla stát realitou. Nechybí ale ani přední a zadní světlo nebo široké blatníky, takže lze po městě kroužit ve dne v noci a za každého počasí. A to je vlastně smyslem tohoto kola a jemu podobných, nahradit pro městský provoz automobil. Leckdy to bude rychlejší, provozně levnější, ekologičtější, snad jen cenově to ve srovnání s nějakým slušnějším ojetým autem vyjde dráž, ale záleží na preferencích a vkusu.
Technické specifikace:
Rám: Al 7005
Vidlice: Al 7005, Tapered, Boost
Brzdy: Magura MT5, 4-pístek, 180 mm
Řazení: Enviolo (NuVinci)
Náboje: Al 15 mm / Enviolo
Ráfky: Al, 36 mm
Pláště: Schwalbe Moto-X, 20x62 mm
Sedlo: Tern GSD
Sedlovka: Tern Telescope
Nosník představce: Tern Physis - skládací
Představec: Tern Andros – stavitelný
Řídítka: Tern Sweep
Motor: Bosch Performance CX
Baterie: Bosch 2 x 500 Wh
Hmotnost: 32,5 kg
Nosnost: 180 kg
Cena: 129 990 Kč
Přesně takové bude nejspíš využití nikoliv hudebního, ale bikového sterea, napájeného ne ze sítě, ale z pětistovkového akumulátoru. Řeč je…
Celoodpružené biky se pro letošek vrátily do kolekce domácí značky Leader Fox nejen ve standardním, ale také v elektrifikovaném provedení.…