Možná jste se někdy dostali do situace, kdy jste si říkali, jaké převody se vám vlastně kryjí. Jen neznalec si totiž může myslet, že pokud máme třeba na horském kole tři převodníky a vzadu devítikolečko, že disponuje sedmadvaceti převody. To totiž vůbec není pravda. Jednak některé (především krajní kombinace) převody nepoužijeme a jednak některé převody jsou si tak podobné, že na jedno šlápnutí ujedeme takřka stejnou vzdálenost.
Naše tabulka může posloužit i těm, kteří na trénink nebo přípravu jdou trochu vědečtěji a laborují s kadencí, čili počtem otočení klik za minutu. Setkali jsme se i s těmi, kteří si předem spočítali, jak asi dlouho pojedou do alpského kopce a podle rychlosti a délky kopce si vypočítali převod, který budou točit v optimální kadenci, neboť na příliš těžký převod by jim došly velmi brzy síly. Po výpočtu nastal okamžitý úprk do cykloprodejny pro kazetou s větším počtem zubů na největším pastorku. Ale to se týká samozřejmě silničních cyklistů, zvláště těch méně trénovaných.
Naše tabulka v Excelu je velmi jednoduchá. Do příslušné buňky zadáte průměr kola v metrech a tabulka se sama přepočítá. Výpočet je samozřejmě velmi jednoduchý, ale nač se trápit s výpočty pro jednotlivé pastorky zvlášť, když jsme vám vše připravili.
Přejeme vám příjemnou zábavu.
Tabulku si stáhnete ZDE.
Již v polovině srpna v naší redakci přistála první vlaštovka oznamující novou sezónu, HFS 2000 V značky Merida. Tento stroj s pevným rámem…
Bezdrátové computery si mezi cyklisty i přes nutnost dvou baterií získávají stále větší oblibu. Testovaný model BCP-12W je středním typem…