Značku 3F si většinou spojujeme s čistě sportovními brýlemi, tento výrobce má ale v nabídce také výrazně civilnější modely. Právě na pomezí civilního a sportovního segmentu se nachází model Claw, jedna z novinek kolekce 3F. Velkoplošné zorníky, tvarování rámečku a atraktivní povrchová úprava činí z těchto brýlí „stylovky“, které si vedle jakékoli outdoorové aktivity rádi nasadíme právě pro civilní použití. Kvalitou použitých skel i designově si nezadají s „imageovými“ modely nejzvučnějších značek, a cenovka 899 korun za set s výměnnými skly se proto zdá velmi příznivá.
Pod názvem Claw najdeme dvojici variant s kódovým označením 1664 a 1665, přičemž my jsme měli k dispozici druhou jmenovanou. Obě se vyznačují špičkovými polykarbonátovými skly, u nichž byl kladen maximální důraz na potlačení jakéhokoli zkreslení. Stejně tak materiál obruby s označením Grilamid TR90 je zárukou nejvyšší kvality a hlavně odolnosti vůči mechanickému poškození. Testovaná verze 1665 vsadila na atraktivní úpravu rámečku, kombinující jeho transparentní základ s metalickým, kovově šedým lakem. S tím korespondovala také zrcadlová úprava zorníků s nepřehlédnutelným zlato-červeným efektem. Zásadní je zde však slovo efekt, protože oči vnímají použitá skla jako kouřová, s lehce namodralým zabarvením. Zrcadlová vrstva má hlavní pozitivum v odrazu světla, kdy za ostrého slunce šetří oči a oddaluje jejich únavu. Zajímavým detailem je proměnné zabarvení kouřové úpravy na bocích, plynule přecházející z namodralého do lehce nafialovělého. Tato úprava pocitově zlepšuje periferní vidění.
Samotný tvar obruby se snaží být co nejuniverzálnější a bude nejlépe vyhovovat uživatelům se středně širokým či širším obličejem. Velmi praktickým detailem je stavitelný nánosník s kovovým základem a pryžovým potahem, takže si lze snadno naladit jeho rozevření i natočení dosedacích ploch vůči nosu. Vedle co nejpohodlnějšího usazení tím lze účinně regulovat rovněž výšku brýlí vůči našim očím a lehce také jejich odsazení od obličeje – pokud třeba někomu vadí kontakt obruby s obočím. Na příjemném usazení se podílí i zahnutí nožiček a decentní protiskluzové gumové inserty v jejich koncích.
Maximální pochvalu zasluhuje celková plocha a tvarování zorníků, které i přes poměrně civilní vzhled nepustí k očím nepříjemný proudící vzduch. Proto jsem si brýle oblíbil nejen na kole, ale dělaly mi také skvělého společníka, když jsme kamarádovi ze severního Skotska převáželi po ose Lotus Super Seven, tedy auto bez dveří a bočních oken, do nějž fouká úplně stejně, jako bychom jeli na motorce. Brýle 3F Claw jsou skutečně univerzální a při zmíněném použití daly najevo svou stylovost – ve spojení s koženou kuklou vypadaly fantasticky. Inu možnostem použití se v tomto případě meze nekladou.
Námi testovaná varianta Claw 1665 je nabízena jako paket s náhradními skly, tedy v pevném transportním pouzdru, navíc s praktickým textilním sáčkem. Výměna skel je o něco málo složitější, neboť vyžaduje vyjmutí malého červeného dílce ve středu nad nosem. Jde ale pouze o to si tento úkon osvojit, pak už jej lze zvládat celkem rychle. Náhradní jednodílné zorníky jsou čiré, ovšem také s výše popsanou efektní zrcadlovou úpravou.
(kad)
Brýle Calibre domácí značky Force jsme do testu získali ve formě paketu s výměnnými skly, konkrétně s třemi páry zorníků, v praktickém…
Když jde o přilby švédské značky POC, nadstandardní bezpečnost těchto produktů je tak nějak samozřejmostí. POC je totiž firmou, která…