Proč využívat sportovní výživu i při tréninku?
Abychom mohli odpovědět, je potřeba si položit jinou otázku – co je účelem tréninku? Zvýšit sportovní výkonnost. A právě s růstem výkonnosti nám sportovní výživa ze své podstaty pomáhá. Jak konkrétně? To si popíšeme v dalším článku našeho seriálu.
Tréninkem vyvoláte určitý typ stresu, který je adekvátní druhu zátěže – ať je to dlouhá doba výkonu, vysoká intenzita s výrazným, často i opakovaným zakyselením organizmu, nebo silová zátěž a podobně. Každý takový tréninkový impulz přináší specifickou míru adaptace (odlišnou podle druhu zátěže) a růst výkonnosti spočívá v tom, že organizmus reaguje na prodělaný trénink (stres). V rámci tzv. adaptace roste odolnost organizmu pro případ, že stejný tréninkový impulz přijde znovu.
Základním principem růstu výkonnosti je tedy vhodné opakování tréninkových impulzů a na ně automaticky navazujících adaptací, kterými organizmus postupně zvyšuje svůj výkonnostní potenciál, aby stejnému typu tréninkové zátěže příště vzdoroval lépe. A správná výživa hodně pomůže.
Jak pomáhá během tréninku?
Řekli jsme si, že růst výkonnosti je přímo úměrný náročnosti tréninkového impulzu. Tzn. čím delší výkon, nebo čím více opakovaných úseků, nebo čím více posilovacích sérií, tím výrazněji výkonnost roste. Jak k tomu může pomoci sportovní výživa? Doplňováním pitného režimu a energie během tréninku, čímž:
Z uvedeného vyplývá, že iontový nápoj během tréninku plus energetický gel, nebo energetické tablety (a v případě dlouhých tréninků i energetická tyčinka) dokážou díky dodatečné energii přivést organizmus k vyššímu tréninkovému impulzu, z něhož pak vyplývá intenzivnější adaptace s výraznějším efektem růstu výkonosti.
Jak pomáhá po tréninku?
Vhodně zvolená sportovní výživa po tréninku umožní rychle dočerpat tekutiny, energii a ztracené živiny pro rychlejší regeneraci, čímž:
Regenerační nápoj do 30 minut po skončení výkonu – a další dávka do 3 hodin po skončení výkonu nebo jídelníček přizpůsobený potřebám regenerace – tak umožní vyšší růst výkonnosti díky možnosti častějších intenzivních tréninků po plně dokončené fázi regenerace.
Jak pomáhá před tréninkem?
Před jakýmkoli sportovním výkonem je potřeba na něj optimálně připravit organizmus. A to především tím, že stabilizujete hladinu krevního cukru, zaženete nepříjemné příznaky hladu, nezatížíte žaludek ani trávení a nastartujete energetické systémy potřebné pro vytrvalostní výkon. To všechno zabezpečí nízkosacharidové želé (např. Enervit PRE Sport).
Podstatné v tomto případě není ani tak doplňování energie, ale stabilizace organizmu před výkonem. To je důležité nejen před závodem nebo těžkým tréninkem, ale dokonce i před tréninkem lehkým. Protože každý trénink, ať je těžký intenzivní, dlouhý vytrvalostní nebo lehký regenerační, má v celkovém tréninkovém plánu svůj důvod a tělo na něj musí být dobře připraveno.
Výživový seriál odpovídá na časté otázky sportovců z praxe, které souvisejí s výživou, růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Výživový seriál vychází ze zásad projektu Sportulepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značky Enervit do ČR.
Domácí firma Penco se nezaměřuje na výstavbu trailů, natož těch dlouhých, jak by sváděl nadpis. Vyrábí sportovní výživu a díky jejím…
Během vytrvalostního výkonu svaly spalují v největší míře energii ze sacharidů a tuků. Zatímco tuky tělo využívá jen ty uložené v těle…