Horské kolo se solárními články na rámu a elektromotorem je zatím vizí budoucnosti, ale solární panel může na svých řídítkách vozit každý, kdo chce dobíjet své přední světlo Owleye bez použití počítače a jeho USB portu.
Test světla Owleye s USB dobíjením jsme uvedli v tištěném Cykloservisu , ovšem to jsme jej dobíjeli právě přes počítač. Owleye ale dodává za 379 korun i solární nabíječku, která má kabel s mini USB koncovkou a dokáže nabíjet jejich světla za jízdy, případně během přestávky, prostě kdykoliv, kdy svítí sluníčko. Nabíječka má rozměry 78x45x10 mm a hmotnost 33 gramů včetně držáku na řídítka. Ten lze díky otočnému úchytnému panelu umístit třeba na představec. Zajišťuje se dvojicí stahovacích pásků, stejně jako držák světla.
My jsme nabíječku umístili hned vedle světla na řídítka a popravdě její rozměry vzbuzovaly při jízdě obavy z možné destrukce při pádu. Na představci by tedy byla chráněna mnohem lépe. Při silnějším pomačkání nabíječky i horního panelu však byla vidět konstrukční tuhost a odolnost, takže by měla vydržet případný pád, který nejspíše odnese pouze držák. Propojovací kabel má délku 20 cm a je uchycený ve čtveřici poutek na spodní straně nabíječky.
Výdrž světla je pět hodin svícení a deset hodin blikání. Nechali jsme jej tedy zcela vybít a otestovali, za jak dlouho se nabije. Už při zapojení nabíječky lze začít za několik vteřin svítit, ovšem výkon nebyl tak vysoký a světlo po chvilce začalo blikat a zhaslo. Ideální je tedy nabíjet světlo nepřetržitě na plný výkon, což trvalo kolem sedmi hodin. Poté nám vydrželo svítit necelých pět hodin. Samozřejmě lze nabíječku připojit kdykoliv i na kratší dobu, takže třeba cestou z práce si dobijete snadno na ranní cestu do práce. Světlo je schopné svítit a dobíjet zároveň, ale dobíjení prostě není schopno průběžně doplňovat vydanou energii, takže kvůli ztrátám je třeba dobíjet předem.
Otestovali jsme nabíječku i na MP3 přehrávači se stejnou koncovkou, ovšem bez účinku. Její kompatibilita je určena pouze světlům Owleye, což ale nic nemění na tom, že ji lze využít kromě kola i při jiných aktivitách, stejně jako zmíněná světla. Těžko soudit, nakolik se cena nabíječky vyplatí proti dobíjení z počítače a jaká je tedy doba její splatnosti, jako zajímavý doplněk pro ekologicky smýšlející cyklisty, kteří toho chtějí vozit na řídítkách co nejvíce, to je ale zajímavá alternativa. Navíc není třeba pokaždé spouštět počítač, abychom si mohli nabít světlo.
(už)
Z řady cyklocomputerů Specialized SpeedZone jsme již v minulosti otestovali model Elite, vybavený bezdrátovým přenosem dat a výškoměrem.…
Vlna devětadvacítek je neúprosná, zasáhla nejen všechny značky, ale dokonce i většinu kategorií kol, snad vyjma dětských. Také v nabídce…