Přestože se testované elektrokolo na rámu s nízkým nástupem jmenuje Urban 25, klidně by mohlo vzhledem k osazení i jízdním vlastnostem být jakýmsi mezičlánkem mezi městským elektrokolem a kategorií e-SUV. Kde je ona hranice, kdy už je terén příliš a kde je naopak kolo zbytečně předimenzované? To s určitostí neví nikdo a tudíž je Urban vlastně příjemným univerzálem do města i pro vyjížďky mimo asfaltky a dlažbu.
Nízký nástup s rezervou
Rám je svým provedením docela zajímavou kombinací verze s hodně nízkým nástupem, kde v podstatě noha překračuje skoro jen šasi motoru a klasického dámského provedení. Hlavní trubka je totiž abnormálně vysokého profilu a ukrývá zespodu vsazený akumulátor. Výškou docela koresponduje s délkou hlavové trubky, takže je pojí opravdu dlouhý svar a díky profilaci se tváří jako by byla ze dvou dílů, ale není. Plynule přechází do šasi motoru, na němž sedí i rozšířený konec sedlové trubky a obě jsou pak navzájem propojené výztuhou. Ta nutí zvednout nohu nepatrně výš než u zmíněných rámů s extra nízkým nástupem, ale možná díky tomuto prvku je celková tuhost rámu vynikající i v těchto místech. Zadní stavba pak spoléhá na výrazně profilované patky a sedlové vzpěry s nápadným zalomením těsně nad nimi. Pevnou osu zde nehledejme, je tu rychloupínák, ale třmen zadní brzdy sedí už moderně na vnitřní straně zadní stavby. Logicky i kvůli stojkám nosiče, kterým díky tomu nepřekáží. Vnitřní vedení kabeláže vstupuje do páteřní trubky kousek za hlavou skrz plastové krytky a vystupuje ze šasi nad motorem. Díky blatníku taženému až pod úroveň výstupního otvoru tady nehrozí přímý nápor vody směrem do prostoru nad motorem.
Tím je jednotka Vinka E20 s výkonem 250 wattů, krouticím momentem 80 Nm a napětím 36 voltů, tedy standard, zde s vyšší 20Ah kapacitou baterie a LCD displejem na řídítkách. Motor má docela elegantní středně štíhlý profil, takže ze šasi nijak výrazně nevystupuje, pravý blok má chladicí žebrování a spoléhá na čtyřhrannou osu klik. Ovladač na řídítkách je ideálně v dosahu levé ruky a nabídne režimy Eco, Tour, Boost a Auto. Dominantním údajem na displeji je okamžitá rychlost a vedle ní barevné stupnice indikace kapacity baterie nebo aktuálního výkonu. Ostatní údaje jsou ve spodní části displeje a celkové i denní kilometry doplňuje ještě kadence, kdy tato trojice je zobrazena nastálo a na pravé straně pak lze přepínat hodnoty maximální a průměrné rychlosti. V menu jde jednoduše přepnout jas displeje a celá řada dalších údajů či parametrů přizpůsobujících pohon třeba řazení, kadenci nebo i snížení rychlosti asistenta chůze. Ten se aktivuje stiskem tlačítka „i“ a přidržením tlačítka mínus. Všechny detaily ovládání pohonu jsou podrobně popsané v návodu ke kolu nebo na webu značky v sekci „ke stažení“.
Komponentové osazení je přizpůsobené městskému, nebo spíše každodennímu využití ve městě ale i mimo něj. Pružinová vidlice s blokací na korunce totiž nabídne 100 milimetrů zdvihu a na polních cestách se rozhodně nenechala zahanbit. Sedmadvacítkové výplety se středně širokými ráfky a univerzálním jemnějším vzorkem plášťů rovněž nemíří jen do města a blatníky s pevnými bočními vzpěrami rovněž zvládnou i polňačku. Gripy obšité „koženkou“ míří spíše do zástavby než do lesa, ale to jsou jen detaily určující tu lehce převažující městskou orientaci. Kompletní osvětlení se aktivuje přidržením tlačítka plus, zadní nosič má vlastní masivní stojky, ale předozadní pozici mu jistí propojení s tuhým plastovým blatníkem. Devítkový pohon, 38zubý převodník bez technologie širokého a úzkého zubu, kazeta s rozsahem 11-36 zubů, tady jsme spíš na rovinkách než pod strmými výjezdy. Ale řazení fungovalo spolehlivě a převody na rovině nenutí šlapat zbytečně vysokou kadencí. Zbývá už jen posed, který je u testované větší 20,5palcové velikosti hezky vzpřímený a díky krátkému představci i přes lehce delší rám tudíž optimálně natažený. Délka sedlové trubky je tady přes padesát centimetrů, takže bude tahle velikost spíše pro vyšší pány, kteří potřebují bezpečný rám s nízkým nástupem a dámy sáhnou po menší velikosti 18 palců, která má všechny parametry shodné s větším rámem a liší se jen délkou sedlové trubky.
Pohodlně (skoro) všude
Testované elektrokolo prošlo prověrkou obou pohlaví a shodně s pozitivním výsledkem co se týká komfortu posedu s ohledem na výšku řídítek a míru ohnutí zad, byť to výška řídítek nežene až do nějakých extrémů pro maximálně vzpřímený posed. Testerka s výškou 178 centimetrů už byla lehce na hraně, ale sedlovka měla ještě slušnou rezervu, o deset centimetrů vyšší tester byl úplně v pohodě. I bez zapnutého motoru jede kolo docela rozumně s menší mírou odporu a je cítit v podstatě jen hmotnost, jinak pláště nabídnou lehké odvalování a manipulace s kolem je díky nižší pozici těžiště docela snadná a jezdec se cítí bezpečně. Tohle je proti devětadvacítkám velká výhoda i pro ty méně zdatné e-cyklisty. Hlavový úhel tady necílí na nějakou vyšší míru stability, takže předek manévruje hbitě a i přes vyšší rám se s kolem v podstatě otočíte kdekoliv, což je ve městě docela zásadní výhoda. Sesedání a přehazování nohy přes výztuhu rámu je v pohodě a jak už jsme zmínili výš, je to kompromis mezi nízkým nástupem a dámskou klasikou. Jediným neduhem byl krycí plast pod špičkou sedla, který se při manipulaci s kolem uvolnil a vypadával, jinak vše fungovalo naprosto spolehlivě.
Aktivace motoru je jednoduchá spínačem na ovladači, není nutné nikde zapínat baterii. Ta má na boku spodní trubky jednak jisticí zámek a pak dobíjecí port, pro připojení mobilu nebo jiného zařízení pak nenajdeme USB vstup u tohoto portu, ale ke kolu je kratičký USB kabel, který se v případě potřeby připojí k displeji. S vypnutým motorem samozřejmě moc jezdit nechcete, takže startujeme na Eco a tady je podpora pohonu spíše jen o zvládnutí hmotnosti samotného kola. Na rovině v podstatě jedete více za svoje a motor pomáhá citelněji jen do kopce, ale ten švih tady není tak výrazný, takže to bude spíš jen na nějaké přesuny po městě než na delší jízdu. Tour režim už je na tom lépe a tady jezdec cítí plynulý nástup asistence pohonu bez nějakých razantnějších výkonových skoků třeba při zařazení na lehčí převod. Do výjezdu tak motor táhne konstantně a nemá tendence víc zabrat při podřazení. Co se týká hlučnosti, je na tom podobně jako motory Bafang, tedy spíše střední úroveň hluku, samozřejmě lehce stoupající s mírou otáček v závislosti na kadenci a rychlosti. Zmíněný 80Nm krouťák je patrný spíše až v režimu Boost, kdy motor zabírá naplno, ale nečekejte nakopnutí jako u silnějších pohonů, které zvládnou dostat kolo na zadní. Vinka je tady příjemně konzervativní pohon s plynulým výkonem bez razantních projevů, což s ohledem na určení kola bude opět výhodou pro ty méně zdatné. Přitom do táhlých výjezdů na výkonu neztrácí a metrákový jezdec neměl ani ve střední partii zadní kazety při výjezdu žádný problém. Není to sice „tahoun odspodu“ jako některé jiné motory, ani nenabídne extra sportovní švih na nejlehčí převody při vyšší kadenci nad 90 otáček za minutu, ale projevem je někde blízko motorům Bosch Active s papírově nižším krouťákem, ovšem bez toho, že by tady bylo při vyšším zatížení nutné častěji podřazovat. Maká slušně i při kadenci kolem padesáti otáček za minutu.
Co musíme ale pochválit, je režim Auto, k němuž se jezdec prokliká až přes Boost a tady jsme našli ideál pro náročnější jízdy, schopný kombinovat optimálně dávkování výkonu. Zatímco na Boost je cítit maximální podpora motoru při určité míře záběru do pedálů, na Auto je ve stejném výjezdu znatelná o něco slabší úroveň výkonu, která narůstá adekvátně síle šlapání. Jako by torzní snímač najednou přepnul do jiného režimu a pečlivěji dávkoval výkon pohonu podle toho, jak jezdec sám zabírá. Do výjezdu se na lehčí převod a větší sílu šlapání v podstatě vyrovná Boost režimu, ale jezdce tolik nerozmazluje, prostě musíte šlapat usilovněji. Na rovince nebo jakmile jezdec poleví, je cítit razantní snížení podpory motoru, takže systém vycítí, že to zvládnete i s menší mírou jeho podpory a byť stále pomáhá, tak v některém ze slabších režimů a šetří baterii. Režim Auto tak nakonec zvítězil na plné čáře a zvládal jak rozsah kadence 45 až 110 otáček, tak třeba do táhlého stoupání sebral z baterie první dílek až po šesti kilometrech pod metrákovým jezdcem. Ve zvlněném terénu s převahou asfaltek zmizel první dílek v Auto režimu po patnáctce kilometrů, takže je možné atakovat s tímto stupněm asistence i stovkový nájezd. Na ostatní režimy pak kromě Boost lze ještě výrazněji ušetřit.
Co se týká projevu kola jako takového, zmiňovanou točivost a dobrou ovladatelnost ještě doplní takřka nulová tendence kola zvedat se na zadní a citelná ochota sklápět se do zatáček. Tady není nutné být nějak zkušený jezdec, kolo dobře navádí a je poslušné, nikoliv nějak vrtkavé. Ani na rozbité cestě nebyl problém s osazením, že by blatníky třeba rachotily, takže městská džungle a horší povrch budou naprosto adekvátní prostřední. Urban je bezpečně ovladatelné a pohodlné elektrokolo do města i mimo něj, takže nic extrémního pro e-bikery, ale pro cílovou skupinu v podstatě ideální řešení.
Rám: Alu 6061 D.B.
Vidlice: SR Suntour SF21-XCM32, ATB, 100 mm
Kliky: Samox, 38 z., 170 mm
Brzdy: Shimano MT200, 180 mm
Řazení: Shimano Altus, 1x9
Přehazovačka: Shimano Altus
Náboje: Joytech
Ráfky: Rozzo
Pláště: CST All Terrains, 27,5x2,1“
Kazeta: Shimano HG201, 11-36
Sedlo: Selle Royal
Sedlovka: Rozzo
Řídítka: Rozzo
Představec: BBB
Motor: Vinka E20, 80 Nm
Baterie: Samsung, 20 Ah
Displej: Vinka DC40
Hmotnost: 26,6 kg
Cena: 44 990 Kč
Jakkoliv zní nadpis nesrozumitelně, myšlenka je docela prostá. Giant totiž na rozdíl od konkurentů v segmentu lehkých e-biků nevsadil na…
J Jakkoliv zní nadpis nesrozumitelně, myšlenka je docela prostá. Giant totiž na rozdíl od konkurentů v segmentu lehkých e-biků nevsadil na…