Značka Rotwild je u našich západních sousedů od svých počátků vnímána jako kultovní záležitost. A musí se jí nechat, že i v době, kdy si je řada luxusních kol podobná téměř jako vejce vejci, si stále zachovává svou osobitou konstrukční i designovou tvář. Devětadvacítkový hardtail R.C1 HT 29 Comp to dokládá více než přesvědčivě. Jeho do detailu propracovaný duralový rám s poměrně výstředními prvky konstrukce, a především pak jízdní vlastnosti preferující co nejlepší ovladatelnost dokonale zapadají do filosofie značky.
Model R.C1 HT 29 je nabízen ve třech úrovních, přičemž my jsme otestovali jeho základní verzi Comp, s vidlicí Fox, koly DT Swiss X1900, komponenty Deore XT a SLX a s cenovkou 59 999 korun. To není na duralovou devětadvacítku zrovna málo, nicméně konstrukční výjimečnost kola, jeho neokoukaný vzhled a především jízdní projev dokážou cenu ospravedlnit. Rotwild, jak jsme se sami přesvědčili, je navíc spolehlivým tahákem pohledů zvědavých bikerů. Tohle kolo jde zkrátka svou vlastní cestou.
Testovaný bike je především o nevšedním vizuálním dojmu a o skvělém jízdním projevu, na který se tentokrát zaměříme hned na začátku. Kratší posed, podpořený sedlovkou s přímým zámkem a rovněž spíše kratším představcem, je prvním, čeho si jezdec všimne. Na výrazněji nataženou „závodní" pozici rovnou zapomeňme, zde hraje prim ovladatelnost, přestože by tomu devětadvacítková koncepce rozhodně nenasvědčovala.
Představec si hned říká o otočení do negativního sklonu, pro snížení řídítek, ovšem i následný jízdní projev preferuje točivost a rychlost reakcí. Velká kola v tomto případě vůbec neprotestují proti ostrým změnám směru jízdy, Rotwild zvládá velice dobře nejen hodně točité pasáže, ale kupodivu i vracečky, v nichž je jediným limitujícím faktorem celková délka kola. Konstruktérům jako by se zde téměř podařilo oklamat fyzikální zákony, a jezdec nemá ani v techničtějším terénu pocit, že jsou mu velká kola na obtíž. Bike nejenže umožní celkem bezproblémové odlepení obou kol od země, ale v případě zatažení za řídítka jde celkem ochotně na zadní a dokonce nemá nic ani proti bunny-hopu. To jsou všechno disciplíny, při nichž musí u většiny devětadvacítek přijít ke slovu poměrně velká síla, zatímco Rotwild se ve všech zmíněných ohledech chová téměř jako standardní šestadvacítka. K tomu je zde pořád jako bonus výhoda velkých kol v podobě lepší prostupnosti členitým terénem a současně jako prostředek ke zvýšení jízdního komfortu, respektive k „zahlazení" menších nerovností. Celková živost se ve sjezdech neprojevuje nadměrnou nervozitou, s narůstající rychlostí se projev kola lehce zklidňuje, byť vyžaduje spíše pevnější a zkušenou ruku. Rotwild není ani v tomto ohledu typickou, dokonale stabilní devětadvacítkou.
Celkovou váhu 11,6 kilogramu lze označit za průměr dané kategorie. Zapletená kola DT Swiss X1900 představují celkem rozumný kompromis přijatelné hmotnosti se solidní tuhostí a stejně tak pláště Schwalbe Racing Ralph/Rocket Ron jsou sázkou na jistotu, nicméně velká kola ve spojení se spíše vzpřímenějším posedem se promítla do trochu vláčnější akcelerace. Testovaný Rotwild tak sice nebude králem závodních tratí, na druhou stranu to dokáže vynahradit radostí z jízdy pro 29" v podstatě netypickou. Jezdec si na tomto stroji skutečně vychutnává terén a nastavený posed dokonale zapadá do celkové koncepce preferující spíše pohodlí než výkonnostně pojatou jízdu.
U hydroformně tvarovaného rámu ze slitiny 6066 spočine oko snad na každém sebemenším detailu. Upřímně, možná nikdy jsme neviděli na jediném duralovém rámu tolik konstrukčních zajímavostí najednou. Ať už to bude netradičně vytvarovaná kónická hlavová trubka, nebo třeba středové pouzdro s ložisky BB92 PressFit a velice zajímavým frézovaným odlehčením, Rotwild se zkrátka liší od všeho ostatního, co je na trhu. Tvar průřezu hlavních rámových trubek se dá slovy jen těžko popsat, zajímavý je také čtvercový průřez celkem subtilních sedlových vzpěr nebo provedení patek vybavených výměnnými dosedacími plochami pro osu náboje. Dále nechybí pro značku typická vzpěra mezi ohybem horní trubky a sedlovou trubkou a z moderních prvků pak navářka pro přesmykač s přímou montáží.
V případě osazení není kolu prakticky co vytknout. Volba vidlice Fox se systémem ovládání komprese CTD je více než rozumná, přičemž na rozdíl od mnoha závodně zaměřených strojů nám v tomto případě nescházelo ovládání z řídítek. K funkci komponentů také nelze mít výhrady, všechno pracovalo naprosto precizně, včetně brzd Magura MT4. Dvojice převodníků se zdála pro běžný terén dostačující. Jediné, na co jsme si až tak úplně nezvykli, bylo sedlo Fi'zi:k Tundra2, na němž se nám během testu nedařilo nalézt optimální pozici. Naopak díly Crank Brothers na postu řídítek, představce a sedlovky nám nejenže vyhovovaly, ale navíc se svou propracovaností výborně hodily k rámu. K luxusním doplňkům, skvěle padnoucím do ruky, patří sériově montované gripy Ergon.
Pokud tedy chcete nadstandardně ovladatelnou devětadvacítku, navíc hodně neokoukanou, Rotwild je ideální možností.
Plusy: ovladatelnost, komfortní posed, zpracování rámu, „neokoukanost"
Minusy: pro někoho až přílišná živost
Rám: Aluminium 6066 T6
Vidlice: FOX 32 Float 100 29er CTD
Kliky: Shimano SLX 24-38
Brzdy: Magura MT4 180/180 mm
Řazení: Shimano SLX
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Přesmykač: Shimano SLX
Kazeta: Shimano HG-62 11-36 (10)
Kola: DT Swiss X1900 Spline 29er
Pláště: Rocket Ron/Racing Ralph 2.25"
Řídítka: Crank Brothers Cobalt2, 680mm
Představec: Crank Brothers Cobalt1
Sedlovka: Crank Brothers Cobalt2
Sedlo: Fi´zi:k Tundra 2 MG
Hmotnost: 11,6 kg (vel. L, s pedály)
Cena: 59 999 Kč
Letošní novinku v podobě karbonového sjezdového biku Demo fanoušci značky netrpělivě očekávali a popravdě je jasné proč. Nárůst tuhosti a…
Domácí značce se v horké novince Jasper podařilo skloubit hned dva trendy, jednak moderní kombinaci výrazných barev, a pak nejmladší…