Předpolí hradu Valdštejna v Českém ráji jako ideální místo pro prezentaci nového celorepublikového projektu si vybrala Česká Mountainbiková Asociace s partnery. „Přicházíme s aktivitou, která by měla předcházet konfliktům na turistických stezkách, které současně využívají pěší i cyklisté. Nechceme jít cestou represí a třeba cyklistům na některá místa zakazovat vjezd, naší snahou je, aby se obě skupiny navzájem respektovaly,“ uvedl Václav Volráb, předseda mountainbikové asociace. Vedle této organizace se na projektu podílejí výrobce jízdních kol Amulet Bicycles, Pivovar Rohozec, Klub Českých turistů a Sdružení Český ráj.
„Český ráj jsme si vybrali jako jednu z nejvyhledávanějších lokalit v České republice, do které rádi jezdí pěší turisté a cyklisté. Zde projekt ověříme v praxi a poté ho rozšíříme do celé republiky,“ přiblížil Jan Hataš z firmy Amulet. Iniciativa podle něho spočívá v psaném kodexu terénního cyklisty, na jednotlivých místech regionu budou umístěny tabulky s výzvou jak pro pěší, tak i pro cyklisty, aby se vzájemně respektovali i s pravidly, jak se k sobě navzájem chovat. Pivo z Pivovaru Rohozec je v Českém ráji využito nejen jako zdroj osvěžení, ale především z toho důvodu, že síť hospod, hospůdek a stánků s občerstvením, kde se točí právě Rohozec, je v regionu poměrně velká. „Myslím, že propojení těchto aktivit s našimi hospůdkami je ideální. Většinou mají otevřeno sedm dnů v týdnu, fungují zejména o víkendech, kdy bývají stezky v Českém ráji plné turistů. Jsou ideálním místem, kde se obě skupiny setkávají a mohou si navzájem věci vyříkat. Mně jako aktivnímu cyklistovi se též líbí, že některé takové hospůdky, zapojené do systému, budou vybaveny servisním záchranným balíčkem. V případě menší poruchy půjde kolo na místě opravit a pokračovat v cestě,“ zdůvodnil fungování Pivovaru Rohozec v tomto projektu jeho ředitel František Jungmann. V první fázi je do projektu zapojena asi čtyřicítka hospod a hospůdek, mj. na Valdštejně, na Vidláku, v Sedmihorkách, v Krčkovicích, na Vyskři, ve Všeni, v Besedicích, Koberovech, turnovská Zrcadlová koza ad.
„Jsme rádi, že pro pilotní projekt byl vybrán právě Český ráj. Především v centrální oblasti dochází v sezoně opravdu k velké kumulaci pěších a cyklistů. Ani my nejsme pro cestu zákazů, ale spíš se snažit návštěvníky vychovávat k vzájemnému respektu. V rámci našich aktivit můžeme pomoci s informovaností o tomto projektu, pravidlech pro pohyb na stezkách a o dalších službách pro cyklisty,“ doplnil Jiří Lukeš, ředitel Sdružení Český ráj. „V Českém ráji v nedávné minulosti fungovala pro cyklisty síť servisních středisek Technické pomoci cyklistům, kterou bychom chtěli opět oživit. Velmi vítám vznik dalších servisních míst ve formě záchranných balíčků, my se budeme snažit tuto síť propojit a zázemí pro cyklisty tak ještě zlepšit.“
V přírodě nejsme sami. Abychom v přírodě nekazili pěkné zážitky ostatním a ostatní je nekazili nám, ČeMBA propaguje dodržování Kodexu terénního cyklisty. Podstatou je zodpovědnost a ohleduplnost k přírodě, lidem i majetku.
1. Jezdi pouze po povolených cestách. Jestliže je cesta legálně označena jako zakázaná, nepoužívej ji.
2. Nezanechávej stopy .Přizpůsob styl jízdy povrchu cesty tak, abys jej nepoškozoval. Jezdi jen po existujících cestách, nevytvářej nové. Nejezdi smykem. Nezanechávej po sobě odpadky - co si si do lesa přivezl, také odvez.
3. Ovládej své kolo. Jezdi tak, abys dokázal zastavit na viditelnou vzdálenost. Všude můžeš někoho nebo něco potkat. Nepřeceňuj svou technickou a fyzickou zdatnost.
4. Dávej přednost ostatním . Upozorni ostatní, že kolem nich projíždíš. Při míjení dostatečně zpomal a je-li to z hlediska bezpečnosti nezbytné, zastav. Buď vstřícný a přátelský. Při míjení koní respektuj pokyny jezdce.
5. Buď ohleduplný ke zvířatům, rostlinám a majetku. Neplaš zvířata a dávej jim dostatek prostoru k úniku. Nenič rostliny. Nepoškozuj přírodní útvary a soukromý majetek. Zavírej brány ohrad. Nepoškozuj zemědělské kultury, zvláště před sklizní.
6. Jednej s rozmyslem. Jezdi s takovým vybavením, abys byl soběstačný. Předvídej nebezpečné situace a změny počasí. Používej přilbu.
7. Poslední, ale zlaté a nejdůležitější pravidlo. Zpomal, usměj se, pozdrav, jsi vyslancem našeho sportu!
(Zdroj: www.cemba.eu)
Kontakty:
Jan Hataš, Amulet Bicycles, jan.hatas@amulet.cz
Václav Volráb ČEMBA, vaclav.volrab@cemba.eu
František Jungmann, ředitel Pivovaru Rohozec, frantisek.jungmann@pivorohozec.cz
K dispozici je v regionu síť záchytných bodů s označením „Technická pomoc cyklistům“, která představuje službu pro všechny cyklistické návštěvníky regionu. Má za úkol na vybraných a označených místech nabídnout pro cyklisty v nouzi možnost zakoupení drobných náhradních dílů a provést základní servisní úkony. Každý si tak může kolo svépomocí opravit a dále pokračovat v cestě. Kde tyto body najdete? Bělá u Staré Paky - Hostinec U dubu, Benešov u Semil – Restaurace Podmošnou, Besedice - Občerstvení U parkoviště, Bozkov - Turistické informační středisko, Kozákov - Turistická chata – kiosek, Malá Skála - Restaurace Sokolovna, Sedmihorky - recepce autocampingu, Spálov - restaurace Pod Spálovem, Stružinec - Pohostinství U Toníka. Partnerem a zakladatelem služby je firma BC sport Semily (www.bcsport.cz).
Další servisní místa vznikají z iniciativy společnosti Amulet Bicycles a Pivovaru Rohozec. Tzv. Cyklo Servis Point místa budou v roce 2012 rozmístěna v restauracích (nabízejících pivo Rohozec) v následujících místech: Kozákov – restaurace, kiosek, Restaurace Zrcadlová koza, Valdštejn - restaurace u hradu, Vidlák – restaurace, Žehrov, Kiosek U rybníka. Do budoucna by se oba systémy servisních míst měly v zájmu cyklistů propojit v jednu fungující síť.
Sdružení Český ráj ve spolupráci s partnery chce pomoci i dalšímu zkvalitňování služeb pro cyklisty. Mj. se jedná ve spolupráci s Nadací Partnerství o navýšení počtu objektů certifikovaných v systému „Cyklisté vítáni“. Výzva k provozovatelům služeb (ubytovací, stravovací) a turistických cílů: Zájemci o získání certifikace „Cyklisté vítání“ se mohou obrátit na pracovníky Sdružení Český ráj, kteří jim podají informace o podmínkách certifikace a zprostředkují zařazení do systému. Dokumenty s kritérii certifikace jsou zveřejněny na stránkách www.cyklistevitani.cz.
► Ředitel Sdružení Český ráj:
- Ing. Jiří Lukeš, tel.: 739 611 493, lukes@cesky-raj.info
► Zaměstnanci:
- Ing. Pavla Bičíková – manažerka projektů, tel.: 733 141 981, bicikova@cesky-raj.info
- Lucie Rakoušová – odborný pracovník a administrátor, tel.: 739 611 608, rakousova@cesky-raj.info
- Ing. Hana Ledabylová – marketingový pracovník, tel.: 739 449 510, ledabylova@cesky-raj.info
- Ing. Jan Mertlík – pracovník pro GIS a nemotorovou dopravu, tel.: 739 447 782, mertlik@cesky-raj.info
- Alena Antošová – účetní, tel. 481 540 253, antosova@cesky-raj.info
► Kancelář
- Markova 311, 511 01 Turnov, tel.: 481 540 253, e-mail: info@cesky-raj.info, http://www.cesky-raj.info/
V žádném případě nejde o nějaké poplašné ekonomické zprávy o finanční situaci tohoto výrobce hydratačních vaků a batohů, ale jde o novinky…
Vážení návštěvníci portálu www.cykl.cz a čtenáři tištěného časopisu Cykloservis. Zasíláte nám do redakce dotazy, které se týkají techniky…