O domácí značce Royal Bay a jejích kompresních návlecích, ponožkách či podkolenkách jsme psali v Cykloservisu 1/2021. Nyní přinášíme test prvního kousku, který jsme měli možnost prověřit, a to kompresních podkolenek Royal Bay Relax.
Výrobce dodává celou řadu produktů s různým provedením komprese podle způsobu využití a Relax disponuje odstupňovanou kompresí, tedy nikoliv cílenou na jediný, například lýtkový sval, ale s méně výraznými rozdíly v jednotlivých partiích. Podkolenky Relax tak zajistí největší stažení těsně nad kotníkem a směrem ke koleni tlak klesá. Rozložení je směrem odspodu v poměrech 100:90:80 %, aby byla zajištěna podpora krevního oběhu, a zároveň stabilizace svalů, vazů a šlach pro prevenci před možným zraněním. Podkolenky Relax obsahují 60 % bavlny, 28 % polyamidu a 12 % lycry, navíc s antimikrobiální úpravou Sanitized proti vzniku nepříjemných pachů.
Před volbou modelu jsme museli kromě velikosti chodidla změřit také obvod lýtka, abychom měli přesný rozměr, jinak by nebyl účinek tak přesný. Materiál je díky obsahu bavlny příjemný na omak, nové podkolenky příjemně voní a obléct je na nohu neznamená nutnost použití síly nebo shrnování a složitého natažení. Střih na chodidle je perfektní a dokonale svým stažením kopíruje tvar, navíc je materiál na spodní straně silnější pro tlumení rázů, takže nejde o nějaké tenké nekomfortní provedení. Kolem kotníku a na lýtku vše perfektně sedí a stahuje, ovšem ne nějak nepříjemně, což platí rovněž i pro horní lem těsně pod kolenem. Při oblékání jsem si vybavil zdravotní sestřičky s jejich bílými kompreskami, které jsem před dvaceti lety obdivoval během civilní vojenské služby v domově důchodců a po testu už chápal, proč tenhle kousek oblečení nechyběl v jejich šatníku. Počáteční stažení je sice nezvyklé, ale jelikož není tak výrazné, po chvíli si na to člověk zvykne. První test proběhl v mé dílně při „dvanáctihodinovce“ u montážního stojanu, kam mě jarní nápor kol na servis připoutal jak barovou tanečnici k její tyči. To, že většinou odcházím díky minimu pohybu s těžkýma nohama, skončilo. Celý den v podkolenkách znamenal večer výrazně svěžejší nohy, a to dokonce i co se týče odéru. Podkolenky si zachovaly svoji původní vůni a celkově byla termoregulace perfektní. Jen jednou jsem povytahoval lem pod kolenem nahoru, ale jinak bylo usazení na noze naprosto příkladné.
Další test proběhl na kole, kdy s ohledem na počasí venku přišly ke slovu volnější dlouhé kalhoty, aby podkolenky nebyly stažené čapáky a výsledný dojem tak nebyl zkreslený. Usazení opět perfektní, chválím komfortní tloušťku materiálu na chodidle navyšující tlumení při došlapu a po lehkém zpocení nohou pak naprosto jisté usazení lemu pod kolenem. Lepší výkon byl asi spíše placebo, než abych mohl tvrdit, že mě podkolenky zrychlily, ale stažení nohy přece jen podvědomě působilo jejím pevnějším dojmem. Další vyjížďky byly ve stejném duchu, takže nejspíš celodenní maraton by ukázal větší přínos pro snížení únavy svalů, podobně jako celodenní nošení v dílně. Večerní test „na gauči“ po tříhodinovém tréninku pak přinesl podobný výsledek jako celodenní nošení v dílně, tedy celkově „lehčí“ nohy, které pak byly znát i ráno, kdy je předchozí zátěž většinou ještě citelná.
Za necelých osm stovek přinesly kompresní podkolenky výraznou úlevu a v podstatě jsou využitelné univerzálně, tedy pokud nechcete při sportu podpořit svaly ještě vyšší kompresí, kdy cílené stažení konkrétního svalu zajistí ještě intenzivnější prokrvení. To už ale testujeme s kompresním návlekem, takže zůstaňte naladěni.
(už)
Značka Fidlock pomohla svými magneticko-mechanickými držáky bidonů či brašniček vyřešit problémy s jejich uchycením nejednomu majiteli…
Jestliže německá značka Ortlieb představuje etalon kvality v sortimentu vodotěsných cyklistických brašen, pak jí nelze upřít stejný post…