Silniční top-sada Sram Red eTap, spoléhající na bezdrátový přenos signálu elektronického řazení, byla jednou z nejdůležitějších novinek letošního veletrhu Eurobike. Někdo by možná řekl, že tento počin není zase tak zásadní či dokonce inovativní, vždyť tutéž ideu se pokoušel do praxe přenést již francouzský Mavic před pěknou řádkou let. U Sramu však myšlenku, zdá se, dotáhli do vítězného a pravděpodobně i spolehlivého finále, byť k intuitivnosti ovládání může mít konzervativní uživatel určité výhrady. Každopádně však Sram svou špičkovou „wireless“ sadou rozčeřil již delší dobu spíše stojaté vody silniční cyklistické techniky a o novince se skutečně hodně mluví, což je vlastně ta nejlepší možná reklama.
V mnoha ohledech je nová sada Red eTap skutečně unikátní. Už jen samotná absence jakékoli kabeláže by ji měla činit extrémně „přátelskou“ při samotné montáži na kolo. Jen si představte, jaká je to pohoda nemuset útrobami rámu protahovat ani bovdeny s lanky, ani jakékoli kabely. Prostě přišroubujete přehazovačku, přesmykač, řadicí a brzdové páky, vše nastavíte a seřídíte do vzájemné „symbiózy“ a je hotovo, můžete vyjet. Podle našeho názoru je však Red eTap nejvíce unikátní, či spíše atypický svým ovládáním. A vlastně by to ani nebyl Sram, kdyby tomu bylo jinak – vždyť i systém ovládání mechanických sad DoubleTap byl v okamžiku své premiéry zcela netradiční a skutečně konzervativním zákazníkem ne právě lehko přijímaný. Jenže – za prvé si DoubleTap celkem rychle našel své nadšené zastánce (a není jich málo) a za druhé právě Sram je tady pro kohokoli jiného než pro skutečně konzervativního uživatele – ten ať si koupí Campagnolo nebo klasické „mechanické“ Shimano. A pakliže nejste zvyklí, že velkou páčkou se nutně musí řadit nahoru a menší shazovat dolů na menší pastorek či převodník, nejspíš nebudete mít s pochopením logiky silničního řazení Sram eTap větší potíže. Pouze dlouhodobý návyk uživatele na dosavadní mechanické systémy může být pro potenciálního uživatele bezdrátové novinky lehce kontraproduktivní. Naopak, nejste-li zatížení tímto zvykem a vyžíváte se v moderních technologiích, pravděpodobně si na eTap zvyknete, a to již během prvních kilometrů.
Sram uvádí, že se při vývoji nového bezdrátového řazení částečně inspiroval světem soutěžních aut, kde je zásadní naprostá logičnost ovládání a především jeho rychlost. Zkrátka, od počátku bylo slovní spojení „prodleva řazení“ pro inženýry amerického koncernu téměř neexistující a finální rychlost reakcí měničů je skutečně nevídaná. Ale nyní již k samotnému ovládání. Na každé z pák systému eTap je přítomná pouze jediná řadicí páčka – stejně jako u silniční mechaniky Sram. Vše další je ale jinak, navíc zcela odlišně od všeho, na co jsme byli od příchodu prvního řazení Shimano Dual Control zvyklí. Elektronická bezdrátová sada totiž řadí páčkou (nebo spíše tlačítkem...) pravé kombinované páky na menší pastorek a páčkou levé páky na větší pastorek. Na tom není nic nepochopitelného, ale jak se proboha ovládá přesmykač? Stiskem obou pák zároveň – tedy přidržením řadicí páčky na levé i pravé páce současně! Pro konzervativního silničáře to zní možná trochu jako špatný vtip, ale v reálu to skutečně funguje. Jen je potřeba se skutečně úplně oprostit od všeho, na co jsme byli ve světě silničních kol posledních pětadvacet let zvyklí, a pak s tím nebudeme mít větší problém.
My jsme novinku krátce vyzkoušeli a přiznáme se, že prvních pár minut jsme se trochu ztráceli v tom, jaký máme aktuálně zařazený převod. Ale s přibývajícím časem a soustředěním jsme již chyby eliminovali a dokázali zařadit přesně tu požadovanou převodovou kombinaci. Každopádně však zaslouží pochvalu neskutečná přesnost řazení a rychlost odezvy na stisknutí řadicí páčky, přesněji tlačítka. Sram ve svých materiálech k novince uvádí něco ve smyslu, že se převod mění v okamžiku, kdy na tuto změnu jen pomyslíme. A s trochou nadsázky má pravdu, byť v přímém porovnání s dokonale funkční „drátovou“ Di2 zatím nespatřujeme znatelnější rozdíl. Oproti mechanice je však rozdíl v rychlosti řazení téměř propastný, byť to jako zastánci klasiky neradi připouštíme…
Sram nás při prezentaci novinky informoval, že v rámci vývoje a testování má nový Red eTap najeto přes pět set tisíc kilometrů, přičemž původní prototypy a předprodukční verze byly k dispozici jezdcům stájí AG2R La Mondiale, dále Axeon Cycling Team nebo Velocio-Sram. Již takřka sériová podoba této sady má na svém kontě dokonce i jedno etapové vítězství na Tour de France, takže by skutečně mělo vše fungovat, jak má, a to i při dlouhodobém zatížení.
Na rozdíl od Di2 nebo elektronické kampy však logicky nemůže bezdrátová sada využívat jediný centrální akumulátor, takže baterie musí být přítomná jak v obou měničích, tak samozřejmě i pákách. Z hlediska životnosti systému jsou však nejzásadnější akumulátory přehazovačky a přesmykače, tvořící jakousi tvarově příliš nerušící „nadstavbu“ obou těchto komponentů. Baterie jsou z těla měničů odnímatelné (bez pomoci nářadí - pouhou rukou) a především jsou u přesmykače i přehazovačky zcela identické, takže je lze mezi sebou prohodit v případě, že třeba podceníme dobití a přesmykač nám přestane někde v kopcích fungovat. Takový problém by se však musel stát snad jedině někomu naprosto ignorujícímu indikační diody informující nás o tom, že některé z částí systému dochází „šťáva“. Na jediné nabití by totiž sada jako celek měla zvládnout najet přes tisíc kilometrů, přičemž dobití akumulátoru měniče na plnou kapacitu má být otázkou přibližně pětačtyřiceti minut. Podstatně delší životnost by pak měly nabídnout baterie (typ CR 2032) umístěné v těle řadicích pák. Ty zde totiž slouží pouze pro vyslání signálu a na rozdíl od měničů nemusí pohánět žádné servomotorky ani nic jiného. Předpokládanou životnost těchto baterií však výrobce zatím nezveřejnil a jejich výměna je již náročnější, neboť je třeba stáhnout krycí gumový návlek páky a odejmout plastovou krytku jištěnou trojicí šroubků.
Poměrně důležitou součástí sady Red eTap může být i takzvaný „BlipBox“, tedy zařízení určené pro instalaci na představec triatlonových a časovkových speciálů. S tímto centrálním boxem jsou pak propojeny malé spínače, jež můžeme podle potřeby instalovat třeba na konec časovkové hrazdy, případně na konce řídítek tak, abychom je měli v ideálním dosahu při kterékoli jízdní pozici. Tento BlipBox je samozřejmě napájen samostatně a spínače (mimochodem trochu podobné těm, jaké kdysi používal již zmíněný Mavic) jsou propojeny pomocí kabelu o volitelné délce (od 150 do 650 mm).
Z hlediska konstrukce Sram u svých „wireless“ komponentů použil materiály, na něž je u top úrovně zvyklý. Páčky jsou karbonové, měniče využívají kombinaci velmi lehké slitiny hliníku a opět karbonu. Vysokou životnost by měla nabídnout například keramická ložiska kladek. Udávané hmotnosti 239 gramů v případě zadního a 187 gramů u předního měniče jsou velmi nízké, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že zahrnují baterii, přesněji akumulátor. Neskutečná se zdá být i hmotnost samotného odnímatelného akumulátoru, a to pouhopouhých 24 gramů! Samostatné řadicí/brzdové páky pak v páru váží zanedbatelných 260 gramů a celá sada by měla být plně kompatibilní se všemi 22rychlostními díly pohonu Sram, od řetězů a kazet až po převodníky. Výrobce uvádí také automatický „sleep mode“ u všech dílů bezdrátového řazení, který šetří energii baterií. Indikátor nabití je přítomen na každém z dílů sady Red eTap.
My jsme na novinku hodně zvědavi v dlouhodobějším praktickém testu. Dojmy z prvního seznámení s ovládáním byly z našeho pohledu trochu rozpačité, ale jak jsme psali v úvodu, konzervatismus musí jít v tomto případě úplně pryč. Při prezentaci novinky nám zástupci koncernu sdělili, že sada eTap je převedením technologické budoucnosti do současnosti, tak jsme zvědavi, nakolik bude úspěšným počinem i mimo profipeloton.
Jan Kadečka
I přes rychle se rozrůstající okruh uživatelů maratonských celoodpružených modelů je lehký karbonový hardtail stále sázkou na jistotu – na…
Mít k ruce vše, co bychom mohli potřebovat při nějaké technické nepříjemnosti na kole, je skoro nezbytné. I když je pravda, že některým…