Když se před lety objevily na trhu první cyklistické přilby a brýle švédské značky POC, rozdělily zprvu nejnáročnější uživatele na dva tábory. Na ty, kteří se do jejích výjimečných a designově zcela svébytných produktů okamžitě zamilovali, a pak na ty, kterým trvalo delší dobu, než jim přišli na chuť. Ze značky POC se ovšem velmi rychle stal i v cyklistice podobný fenomén jako v lyžování a tento výrobce výrazně ovlivnil nejen nahlížení na design, ale rovněž na funkčnost a především na zcela klíčovou bezpečnost. Náročné studie zabývající se jak samotnými nehodami cyklistů či deformačními zónami přileb, tak třeba barvami a jejich vnímáním - POC se zkrátka najednou zabýval aspekty, jež do té doby nikdo příliš neřešil, a výsledkem byla kolekce výrazně zvyšující pasivní bezpečnost nás, cyklistů. Do této kolekce zapadají i brýle nejen maximálně chránící zrak před proudícím větrem, ale současně využívající špičková skla Carl Zeiss, tedy další klíčový prvek bezpečnosti. Naším testem prošla naprostá klasika této značky, a sice model Crave. Ten je vlastně určitým synonymem švédského výrobce, neboť když se řekne POC, většina uživatelů si vybaví právě Crave.
Velkoplošné jednodílné zorníky mohou na někoho působit lehce retro, ale nedá se jim upřít, že z hlediska ochrany očí jsou bezkonkurenční. Navíc to, co zprvu možná působilo jako retro, se rychle stalo módním hitem, a také další výrobci se najednou nebáli nabídnout podstatně rozměrnější plochu skel. Kombinace materiálů je navíc přesně tím, co zvyšuje nejen uživatelskou přívětivost, ale i celkovou odolnost. Čím jsou však brýle Crave podle našeho názoru výjimečné, to je tvarová univerzalita. Nepodařilo se nám najít nikoho z okolí, komu by nesedly. Flexibilní konstrukce umožní pohodlné usazení na užší i širší obličej, přičemž ani na tom úzkém nepůsobí nepatřičně, což bývá častý problém rozměrnějších modelů s velkoplošnými skly.
Jak se říká, ideální tvar je pouze jeden. Brýle POC Crave nepotřebují berličky typu stavitelný nánosník či seřiditelné zahnutí nožiček, na obličeji sedí i bez nich dokonale. Chybějící střed rámečku má svůj jasný úkol - předejít kontaktu s obličejem a současně zvýšit odolnost vůči zamlžování, jíž však disponují i samotná skla. Za naprostý ideál považujeme vytvarování spodní části obruby zamezující nežádoucímu foukání do očí ve vyšších rychlostech, současně je zde rámeček dále od lícních kostí, a nedochází tak k vzájemnému kontaktu. Protiskluzové inserty z vnitřní strany nožiček jsou zde spíše pro bezpečné usazení na přilbě, nicméně díky optimálnímu zahnutí nožiček by brýle na hlavě nejspíš držely perfektně i bez nich. Vytvarování rámečku je koncipováno pro kombinaci s přilbami Tectal, ovšem i v tomto směru jsou brýle zcela univerzální.
Vybírat je možné z mnoha barev rámečku. Cena 6590 korun je samozřejmě z vyšších pater mezi ryze cyklistickými i „imageovými“ modely. Pokud však vyzkoušíme použitá skla v praxi, velmi rychle pochopíme, kde jsou hlavní rozdíly mezi špičkovou a obyčejnější produkcí. Nulové tendence ke zkreslování, velmi příjemné kouřové zabarvení a v neposlední řadě vysoká odolnost vůči poškrábání. Jinými slovy, budeme-li se k brýlím POC chovat trochu slušně, máme je prakticky na celý život. Navíc přibývá uživatelů, kteří si právě tyto brýle nasadí na hlavu i v civilu, Crave jsou zkrátka oněmi originály!
Ceny produktu POC Crave srovnáte na Zboží.cz
(kad)
Obliba trailového ježdění stále vzrůstá a výrobci se snaží nabídnout adekvátní vybavení i v dostupných cenových relacích. Skvělým příkladem…
Domácí značka Haven se sortimentem svých přileb se opravdu nebojí snad žádné disciplíny a nabízí jak lyžařské či snowboardové přilby, tak…