Obliba trailového ježdění stále vzrůstá a výrobci se snaží nabídnout adekvátní vybavení i v dostupných cenových relacích. Skvělým příkladem je přilba Dirtz značky HQBC. Odolný skelet, vyspělý upínací systém, celoplošné pokrytí skořepinou a nadstandardní míra ochrany hlavy, daná mimo jiné i celkovou hloubkou přilby – to vše jsou prvky typické pro testovaný model, jenž se může současně pochlubit lákavou cenovkou 1190 korun.
Svým tvarováním je Dirtz velmi svébytný a je z něj jasně patrné, že primární zde byly co nejdokonaleji fungující deformační zóny. O tom ostatně vypovídá minimalizace ventilačních otvorů v partiích nejčastěji vystavených silnému nárazu. V reálu však jezdec nevnímá znatelně zhoršenou ventilaci oproti běžným lehkým XC modelům, neboť trojice čelních průduchů (s instalovanou síťkou proti hmyzu) k hlavě přivádí dostatek proudícího vzduchu a zadní partie přilby je již nadstandardně „děravá“, takže proudění kolem hlavy je v reálu lepší, než by se na pohled mohlo zdát. Celkovou plochou osmnácti ventilačních otvorů na tom totiž není Dirtz zas o tolik hůře než závodní cross-countryové modely. Paradoxně jsme však náš test začali disciplínou, která není u trailové kategorie určitě na prvním místě. Daleko důležitější je míra ochrany hlavy a zde nebylo vůbec nic podceněno. Na bocích sahá přilba těsně nad uši a vzadu nízko k zátylku. Při detailnějším prostudování vynikne mocnost stěny skeletu jak na čele, tak na temeni. Pro případ pádu je zde skutečně nadstandardní vrstva materiálu tlumicího silný náraz. To vše za přispění skořepiny pokrývající sto procent vnější plochy i celý spodní okraj, s výrazným přesahem do vnitřních prostor. Takhle precizní provedení skořepiny se nám líbí a mohly by se jím inspirovat mnohé jiné značky.
Naši pochvalu si odnáší snadno ovladatelný mechanismus s otočným kolečkem, jehož plastová čelenka je ke skeletu přilby uchycena v oblasti spánků. Výstelky vypadají jednoduše a zajišťují bezvadné rozložení tlaku - usazení je naprosto dokonalé, jisté a pohodlné. Výhodou je v tomto ohledu také možnost výškové korekce stavícího mechanismu na zátylku. Smůlu mohou mít snad pouze jedinci se širší hlavou, zde použitý tvar jim nemusí stoprocentně vyhovovat, jinak je ale dostatečně univerzální. Plusové body si odnáší štítek, jenž sice na pohled působí mohutněji, ale ani trochu neruší ve výhledu. Jeho demontáž či zpětná montáž jsou pak díky preciznímu systému uchycení otázkou pár sekund. A nezapomnělo se ani na odrazku, kterou najdeme uprostřed otočného kolečka.
Reálná hmotnost 285 gramů ve velikosti M (52 až 58 cm) je vzhledem k bytelnosti přilby velmi příznivou hodnotou a je dokonce nižší, než uvádí sám výrobce. V nabídce jsou tři barevné kombinace přilby - šedo-žlutá, černo-červená a námi testovaná zeleno-černá.
(kad)
Ceny produktu HQBC Dirtz srovnáte na Zboží.cz
Domácí značka Haven se sortimentem svých přileb se opravdu nebojí snad žádné disciplíny a nabízí jak lyžařské či snowboardové přilby, tak…
Brýle s označením Thunder jsou jednou z novinek značky 3F, přičemž naším testem prošla varianta s kódovým označením 1667. Paket s…