Miniaturní světlo a blikačka, dobíjení akumulátoru přes micro USB, univerzální upevnění na řídítka, sedlovku či přilbu a v neposlední řadě zajímavý název. To je dvojice miniaturních světel od značky Pells, která jsme otestovali.
Obě světla dokazují, že miniaturizace nemusí vždy přinést nějaká omezení. Přední světlo Helio 80 nabídne svítivost 80 lumenů, což je s ohledem na jeho délku 48 mm a šířku 28 mm slušné. Profil elipsy, lehce vystouplá optika a malý gumový spínač na horní straně, doplněný světelnou indikací kapacity baterie, aktivovanou i při nabíjení, vyřešeném přes gumovým krytem chráněný micro USB vstup na zadní straně. Upevnění na řídítka řeší chytrý plastový nosník se čtveřicí háčků a čepem pro nasazení světla. To má na spodní straně plastový dílec s otvorem, jenž se nasadí na čep a v rozsahu necelých devadesát stupňů pak lze světlo natáčet na obě strany. Při plném otočení o devadesát stupňů se pak na čepu uvolní pro sejmutí. Čtveřice háčků na nosníku umožnila upevnění k řídítkům průměru 19-32 mm, a to jedním gumovým páskem se dvěma očky, takže velice praktické řešení, ovšem na představec to využít nelze, tam by po přetočení do výchozí pozice světlo zároveň dosáhlo bodu pro uvolnění z držáku a neumožní vertikální náklon. Bez držáku, ovšem s využitím pásku na suchý zip lze světlo upevnit i na přilbu.
Jedním stiskem tlačítka na horní straně se aktivuje nejsilnější mód svícení, další stisknutí přepnou na dva slabší režimy a následně blikačku, ovšem pro vypnutí světla je nutné vždy se proklikat všemi čtyřmi režimy. Světelný kužel nabídl docela slušný rozptyl světla na celou šíři vozovky a na dvacet metrů je světlo dobře použitelné i v terénu, kde nasvítí jak výslednou vzdálenost, tak docela slušně i prostor téměř bezprostředně před kolem. Není to sice svítilna pro noční biking v pravém slova smyslu, ale rozhodně to není bludička, která by jízdu na lesní cestě omezovala. Poměr celkových rozměrů, světelného výkonu a v neposlední řadě i ceny (599 korun za sadu), je nastaven velice slušně. Na maximum vydrží akumulátor napájet světlo hodinu a půl, slabší výkon pak nabídne tři nebo šest, případně dvanáct hodin v režimu blikačky. Dva slabší režimy jsou ale vhodnější spíš jen na silnici než do terénu.
Zadní blikačka Rubio 15 má sice papírově slabší výkon, ale viditelnost je perfektní i na delší vzdálenost a ze čtveřice módů blikání či svícení rozhodně nebude řidič auta za vámi úplně v klidu. Opět malé rozměry, tentokrát 42 x 28 mm, micro USB dobíjení a stejný způsob uchycení gumovým poutkem, jenž zvládne průměry 19-32 mm, nebo zadní stranu přilby přes pásek na suchý zip. Nic z toho v balení nechybí. Blikačka je vidět ve 220° úhlu, takže myslí i na řidiče přijíždějící z vedlejší silnice a jednoduché ovládání spínačem nabídne silnější a slabší režim svícení, klasickou blikačku a nakonec postupné přeblikávání trojice diod dokola, vždy s nejsilnějším impulsem té spodní s širší optikou. Nápadné, funkční, minimalistické a s výdrží 2, 5, 12 nebo až 25 hodin a opět s nutností proklikat se čtyřmi režimy až k vypnutí. Jako malé a funkční kombo osvětlení nelze Helio 80 a Rubio 15 než doporučit, uchycením, funkcí i výkonem a cenou prostě nadchnou.
(už)
Skyline je bestsellerem posledních let mezi sedly značky Ritchey a považujeme jej za jednoho z nejpohodlnějších zástupců kategorie závodně…
Na pultech cyklistických prodejen a v novinových stáncích je v prodeji již deváté letošní vydání časopisu Cykloservis. Co se v něm…