Je rok 1952 a v Japonsku vzniká značka Panaracer, specializující se na gumárenskou výrobu, z níž později vzniká specializace na cyklistické pláště. Nikoho tedy nepřekvapí, že s příchodem horských kol o více jak třicet let později má firma dostatek zkušeností na to, aby vrhla na trh pláště schopné v tomto segmentu nastavit laťku hodně vysoko. Speciální přední dezén modelu Dart a zadní modelu Smoke doslova hýbou bikovým světem.
Takhle nějak by mohla začínat pohádka se šťastným koncem, což se v případě Panaraceru vlastně děje. Japonský výrobce je totiž i po více jak šedesáti letech od založení jedním z posledních, kdo více jak devadesát procent svých plášťů stále vyrábí doma v Japonsku. Vysoký důraz na kvalitu provedení, špičkové materiály a perfektní jízdní vlastnosti provázejí pláště pro silniční, gravel či horská kola. Kdybychom měli vyjmenovat všechny technologie, kterými různé pláště disponují, vydalo by to minimálně na stránku. Nicméně, co se týče samotného vzorku a směsí, nechybí extra měkká směs ZSG (Zero Slip Grip), vyráběná hned v pěti variantách nebo klasický Dual Compound s větším nájezdem či závodní Triple Compound pro odolnost, a přitom vysokou přilnavost. Kdo potřebuje vysoký nájezd kilometrů, směs Mile Cruncher s vysokou odolností proti opotřebení mu jej zajistí. Tři druhy základního kordu nebo hned osm typů ochrany proti defektu či trojice provedení profilace vzorku, tady se technologiemi nešetří. Mimochodem na vývoji se podílí třeba i legendární sjezdař Cédric Gracia nebo „otec“ sedmadvacítek Kirk Pacenti.
Aktuálně Panaracer dostal pro Českou republiku nového distributora. Stalo se jím svitavské ZOOKEE, které tak rozšiřuje své portfolio značek Topeak, Ergon, Met, Race Face, Joe's No Flats, Axa, Yeti, Niner, Sensor či Chimpanzee. V této vybrané společnosti rozhodně Panaracer nezapadne a nabídka modelů je opravdu pestrá. Jsou zde pláště pro kategorii Gravel, například vynikající Gravelking a hrubší Gravelking SK v šířích 32 až 43 mm, s hnědým či černým bokem. Pro nejtvrdší biking jsou určené DH/Enduro pláště Romero a Aliso, či pro XC a Fat Bike modely jako DriverPro, CometHardPack či FatBNimble s rozměry až 3.5 pro velikost kol 27,5". Pamětníci zajásají nad možností nasadit aktuální verze legend Smoke Classic a Dart Classic, se vzorkem vyhlížejícím téměř shodně s tím třicet let starým. Signature modely CG, tedy Cédric Gracia jsou v několika provedeních, podobně jako léty prověřené Fire XC Pro. Široká je i kolekce silničních plášťů, takže lze japonské obutí nasadit téměř na cokoliv, třeba i městské skládačky nebo invalidní vozík, i pro ně značka vyrábí. Těšit se lze v průběhu sezóny i na limitované edice a další dosud neuveřejněné verze, takže sledujte nabídku na e-shopu Zookee.cz.
(už)
Tepelná výměna mezi brzdovým kotoučem a destičkami, potažmo pístky brzd a samotnou kapalinou v systému je kromě materiálu brzdového…
Při vyslovení značky Selle Italia si vybavíme třeba legendární modely Flite či SLR, ale tento italský výrobce zdaleka nemusí těžit z velmi…