Asi si podle titulku myslíte, že jsme se zbláznili, jenže nejnovější počin antidefektového specialisty, firmy Effetto Mariposa, spoléhá právě na olivy. Otestovali jsme totiž jejich ekologický a biologicky odbouratelný protidefektový tmel Végélatex, jehož základem jsou jemně mleté olivové pecky, celulózová vlákna a xanthanová guma vyrobená z jednoduchých cukrů. To je všechno naprosto odlišné od tmelů obsahujících přírodní či syntetický latex nebo amoniak, schopných časem způsobit poškození ráfku korozí hliníku třeba kolem ventilku, jenže důležitá je také funkční stránka a životnost, takže jsme byli zvědaví, jak si tenhle sladký tmel (opravdu chutná nasládle) povede.
Výrobce s ohledem na složení tmelu avizuje především dlouhou funkční životnost uvnitř pláště, ovšem zároveň nabádá k aplikaci zhruba o 20 % většího množství než v případě klasických tmelů. Litrové balení za 577 korun nepostrádá hadičku pro snadnější aplikaci přes ventilek, nicméně my jsme s ohledem na současnou instalaci protiprůrazové vložky aplikovali šedozelenou tekutinu rovnou do pláště před finálním nahozením patky. Tmel je hustší konzistence než třeba Café Latex, ale nepatří k těm nejhustším, takže poměrně lehce zatekl i do prostoru mezi vložku a plášť. Zevnitř vyčištěný plášť dostal 110 ml tmelu, přece jen šlo o endurovou devětadvacítku a dva měsíce náročného testování nakonec ukázaly jen dva větší defekty, kde bylo nutné použít pro opravu knot, protože poškození pláště už bylo výraznější.
Malé defekty tmel zalepil perfektně a v podstatě fungoval stejně rychle jako běžné tmely, jen s tím rozdílem, že díky šedozelené barvě nebylo tak jednoduché ihned odhalit místo defektu, jako to usnadňují standardní tmely většinou bílé barvy. Když chcete natočit plášť místem většího defektu do nejnižší pozice, aby tam zateklo co nejvíc tmelu, unikající Végélatex toto místo odhalí u suchého pláště vlhkým flekem, jenže za mokra je identifikace trochu horší. To je ale jediná slabinka, kterou jsme našli, protože jinak fungoval tmel spolehlivě a zmíněné větší defekty byly s použitím knotu bezprostředně po jeho instalaci zaceleny. Po dvouměsíční prověrce vyjmutá vložka z pláště odhalila větší počet vlastních poškození a tmel v plášti nejevil známky vysychání nebo nějakého hrudkování, což je perfektní. Výrobcem avizovaná minimálně tříměsíční funkční doba, daná například vysokou vnější teplotou a malým množstvím tmelu, bude zcela reálná a tmel vydrží o dost déle. To potvrdila druhá testovací sada obutí, kam jsme tmel aplikovali. Ta sice nenajezdila tolik kilometrů v náročném terénu a neměla vnitřní ochrannou vložku, ale po téměř čtyřech měsících od aplikace byl tmel uvnitř jako nový.
Když bychom měli shrnout výhody végélatexu, tak kromě šetrnosti k přírodě a funkčnosti je to také jeho cena, pohybující se výrazně pod částkou šest set korun za litr, a pak životnost. Kdo s bezdušáky stále váhá kvůli nutnosti často kontrolovat tmel, případně jej dolévat nebo měnit, tady si servisní interval o dost prodlouží. Rovněž aplikace tmelu a případné potřísnění nejsou tak „páchnoucí“ jako u některých standardních tmelů, takže i v tomto případě palec nahoru.
(už)
V sortimentu cyklonářadí značky Force je novinkou lis na koncovky hydraulických hadic, tedy nástroj usnadňující jejich instalaci do hadice…
Ocelový rám, pro někoho archaismus, pro jiného aktuální trend a nezbytnost. Každopádně rám z materiálu, jenž pro opravu nevyžaduje kosmické…