Když se začaly objevovat ochranné vložky do bezdušových plášťů, každý z výrobců tvrdil, že jeho řešení je nejlepší, nejúčinnější, nejlehčí. Ponechme stranou polemiku nad tím, co je lepší, protože sami máme za poslední dva roky zkušenost s několika produkty a podívejme se na to, jak fungovala vložka Tyreinvader od značky Effetto Mariposa, známé hlavně jejich pěnivým těsnicím tmelem Caffélatex.
Jezdili jsme pěnové bezdušové vložky klasického kruhového profilu, vložky s duší vně i chránící duši uvnitř, doslova jsme při demontáži pláště bojovali s vložkou od Cush Core a teď přišla řada na ochranu v podobě plochého pásu z EVA pěny. Tyreinvader sází na tenhle houževnatý tlumicí materiál kvůli jeho odolnosti a nenasákavosti a vložka s tloušťkou deset milimetrů se vyrábí v několika provedeních pro různé šířky plášťů. Jelikož jde o pásek, délka je vždy univerzální, s nutností zkrátit ji podle obvodu kola (devětadvacítka se nestříhá) a spojit oba konce stahovacími pásky. V nabídce jsou vložky šíře 40, 50, 55 a 60 milimetrů, takže jsou vhodné i pro gravelové pláště nebo biková pluska. My jsme do testu zvolili šíři 55 mm (83 g v plné délce) pro náš redakční mullet se zadním sedmadvacítkovým pláštěm šíře 2,6 palce. Kompletní instalaci Tyreinvaderu popisujme detailně v rubrice Hobbybastler v tomto čísle, ale hlavní rozdíl proti montáži ochranných vložek s kruhovým průřezem je tady v absenci přítlaku patky pláště k ráfku. U vložek s kruhovým průřezem je totiž nutné nasunout patku pláště pod ně, takže ji na ráfku částečně jistí, což usnadňuje nahuštění a finální naskočení patky do ráfku. Tyreinvader má tendenci roztahovat boky pláště víc od sebe, což vyžaduje víc šikovnosti při nasazení pláště na ráfek a zároveň i větší rázový objem vzduchu pro „naskočení“ patek. Jelikož vložka nesedí přímo uvnitř profilu ráfku, ale na jeho bočnicích, neomezuje ventilek pro vypouštění vzduchu a díky otvorům v její ploše také umožňuje snadný průchod těsnicího tmelu po celé vnitřní ploše pláště.
Tmelu jsme dle doporučení výrobce nalili do pláště asi o třetinu víc než obvykle, nahustili na standardní tlak jako s kruhovou vložkou a vzápětí po pár testovacích metrech museli lehce přihustit. Zatímco kruhové pěnové vložky výrazně zmenší objem vzduchu v plášti a fungují trochu jako tokeny ve vidlici, Tyreinvader díky svému menšímu objemu nenavyšuje progresivitu tlumení pláště a v podstatě máte dojem jako na bezdušáku bez jakékoliv vložky uvnitř. Nenarušené tlumicí vlastnosti obutí jsou prvním velkým plusem tohoto řešení, druhým se ukázala celková šíře, která i při testu „cvaknutí“ pláště v náklonu ochránila patku ráfku a plášť. Kruhová vložka má totiž tendenci lehce uhnout spolu s pláštěm a bývá měkčí, takže se snáze protrhne. My jsme po dvou měsících testování našli pouze jedno místo poškození vložky, a co se týká nasákavosti materiálu, tmel stejného výrobce byl pouze na povrchu vložky a nenasákl ani v místě poškození. Množství tmelu pak bylo rovněž bez nějakého úbytku. Test dojezdu při větším defektu ale v přímém srovnání nahrává spíše kruhovým profilům ochranných vložek, které nahradí vzduch v plášti a drží patku na ráfku. S hodně podhuštěným pláštěm a následně s téměř vypuštěným neudrží Tyreinvader plášť dlouho na ráfku a patka po pár metrech a zatáčkách vyskočí. Tady mají objemnější kruhové profily navrch. Záleží tedy, zda jezdec vozí ochranou vložku proto, aby s určitým omezením dojel i v případě kompletního defektu, nebo jen jako prevenci proti němu. V tomto případě má Tyreinvader navrch v lepších tlumicích vlastnostech i odolnosti proti absorpci tmelu. Cena se pohybuje kolem 1300 korun za 55mm verzi dvojice ochranných vložek, užší provedení stojí zhruba o dvě stovky méně.
(už)
Pro letošní rok si česká značka Acepac, známá dosud především výrobou brašen na bikepacking, připravila kompletní řadu batohů cílících…
Miniaturní světlo a blikačka, dobíjení akumulátoru přes micro USB, univerzální upevnění na řídítka, sedlovku či přilbu a v neposlední řadě…