Představte si jedno kolo na všechno, nebo spíš skoro na všechno. To by měla být jednoduchá definice trailbiků, a přestože má testované Norco Fluid určitými mírami blíže k enduru, svádí hodnotami zdvihů spíše k trendy kategorii Down Country. Jenže ani jedno není správně, je to ryzí trailbike se vším, co od této kategorie jezdec očekává.
Hliník nezavrhovat!
Norco má v nabídce jeden hodně podobný model, a to Optic, zdvihy dost podobný, geometrií lehce progresivnější, jenže na karbonovém rámu, kdežto řada Fluid je na hliníkovém základu a nabídne za příznivější cenu perfektní jízdní vlastnosti, dokonalou kinematiku zadního odpružení, výbornou torzní tuhost rámu a jen o málo vyšší hmotnost, takže tady rozhodně neplatí, že hliníkové a levnější rovná se horší.
Základ testované nejlepší devětadvacítkové verze (XS a S=27,5“) FS1 spoléhá na výrazný sloping rámu s nižší hlavovou trubkou a elegantně začleněnou výztuhou sedlové trubky. Všechny svary hlavního trojúhelníku jsou pečlivě začištěné, čímž se možná snaží Fluid přiblížit karbonovému vzoru. Spodní i horní trubka mají hranatou profilaci a nápadné jsou nosníky spodního čepu tlumiče, výrazně odskočené dopředu od dole prohnuté sedlové trubky. Ta se napojuje na závitové středové pouzdro a nese hlavní čep zadní stavby, takže ten zde není součástí bloku středového pouzdra, ale je navařený zezadu na sedlovou trubku. Mimochodem středové pouzdro nepostrádá ISCG úchyty pro vodítko či napínák řetězu. Přední trojúhelník skrývá vnitřní vedení bovdenů s imbusem jištěnými plastovými vstupy a vývodem před nosníkem tlumiče. Další vedení po řetězových vzpěrách je perfektně jištěné stahovacími pásky, za tohle provedení jednoznačně palec nahoru. Asymetrické řetězové vzpěry pak patří k těm štíhlejším, pravá začíná zeštíhlením kvůli převodníku. Jelikož má testovaný model nasazenou třicítku, podle našeho odhadu to na víc jak 32 nebo s odřenýma ušima 34 zubů rozhodně nevypadá.
Boostové patky mají zvnějšku dokonale uhlazené tvary a na pohled masivnější sedlové vzpěry pak spojuje můstek, vyztužující partii jednostranného napojení na vahadlo přepákování. To je sice dvojdílné, ale slepý otvor pro spojovací imbus budí z pravé strany dojem jednodílného provedení. Tlumič s pístnicí umístěnou nahoře sice má dole dostatek místa pro páčku lockoutu, ale tu zde nehledejme, disponuje pouze regulací odskoku. Ač jsme to zpočátku brali jako nedostatek, ve výsledku se absence lockoutu ukázala jako opodstatněná, protože projev zadního odpružení nepotřeboval jakkoliv umravňovat. Nepředbíhejme ovšem a podívejme se na přední odpružení, kde je Pike v boostovém provedení, ovšem jen se 130 milimetry zdvihu, což spolu se zadní „stodvacítkou“ nepůsobí dojmem nějakého požírače rozbitého terénu. Jízdní vlastnosti, geometrie kola a projev odpružení však ve výsledku předčily očekávání a hodnoty zdvihu se ukázaly jako lehce zavádějící, zbytečně zneklidňující jezdce před řadou výzev, jež bike nakonec zvládl s grácií stroje se zdvihy minimálně o deset milimetrů vyššími.
Dostane tě
Přesně tak, Fluid je totiž až návykovým trailbikem se schopnostmi vytáhnout člověka ven na kolo, i když se nechce. Moderní posed se vzpřímenějším sedlovým úhlem a hodnotou reach ve stylu endura není zase tak extrémní, aby té moderny bylo příliš. Elková velikost rámu bude ideální na maximálně 185 centimetrů vysokého jezdce, jemuž bude bike připadat adekvátně dlouhý. Menší jezdec už bude moderní delší geometrii lehce cítit. S položením hlavového úhlu to tvůrci nepřeháněli, takže je hodnota na pomezí trailbiku a XC stroje, nicméně v celkovém součtu úhlů a délek je kolo delší, stabilnější v rychlosti i při zatáčení v minimální rychlosti mezi stromky. Padne ale dokonale do ruky, nabídne celkem pohodlnou, přitom agresivní pozici řídítek a díky tuhému rámu a jen minimální touze zadního odpružení okrádat jezdce o energii také rozumnou míru akcelerace. Jistě, není to DC (Down Country) raketa s nízkou hmotností, dva čtyřky pláště i celková hmotnost si tady vybírají svou daň, ale s pocitem lehké enduro geometrie má pod sebou jezdec stroj s progresivním a přitom citlivým odpružením, schopný jet svižně po rovině, docela obstojně do kopce a směrem dolů pak s hravostí a dokonale zábavným projevem. Na rovině zadní stavba dokonale žehlí nerovnosti, přitom se pohupuje jen v minimálním rozmezí zdvihu při šlapání na těžký i lehký převod. A to jak v sedle, tak mimo něj. Dokonale kultivovaný projev zadního odpružení pak v rozbitém terénu i ve sjezdech vykazoval jen lehké přituhnutí pod brzdou a perfektní práci při pohlcování malých i velkých rázů. Dostat tlumič na dno zdvihu vyžadovalo opravdu až brutální snahu, poslední třetina zdvihu prostě znatelně přitvrdí, a přitom začátek a střední fáze jezdce doslova rozmazlují a budí dojem vyšší hodnoty.
Vpředu je to pak podobné, i když v těch největších „vraždách“ už bylo 130 milimetrů chvílemi málo, bike prostě geometrií klame a láká k větším výzvám. Ovladatelností a schopnostmi manévrování na zemi i ve vzduchu rozhodně, tohle prostě chcete mít pod sebou. Přitom stoupací schopnosti jsou i přes dovádění hodně nakloněnou kratší zadní stavbu rovněž na výborné úrovni, kombinace delší horní trubky a ostřejšího hlavového úhlu totiž nenutí držet ve stoupáních křečovitě řídítka pro udržení přímého směru a přitom ve sjezdech nahrazují milimetry navíc to, co chybí jistotě předku v hlavovém úhlu. Navíc i průjezdnost je bez nějakého většího omezení v podobě kontaktu pedálů (175mm kliky) s kameny, takže Fluid můžeme opravdu označit za vynikající univerzál. To platí i pro komponentové osazení, kdy shimanovské převody byly i přes pouhou třicítku převodník vpředu dostačující a výkon čtyřpístkových brzd rovněž příjemně překvapil. Jen ta jejich delší páčka nevypadá tak elegantně jako u dražších modelů, byť délkou nabídne vysokou účinnost. Sedlovka se 170mm zdvihem je u elka i ikselka příjemným bonusem a k chodu její ovládací páčky nemáme výhrady. Sedlo sice nebude asi vyhovovat těm, kdo mají rádi vyšší komfort, ale to už je jen detail, naopak zahnutí řídítek působí vyloženě pohodlně i při delší jízdě.
Na tomhle kole prostě chcete trávit dlouhé hodiny v sedle, dostane vás svým celkovým projevem, a přestože se z počátku můžete hlavového úhlu i nižších zdvihů ve sjezdech obávat, na konci dne zjistíte, že fluidum tohoto stroje vás všemi nástrahami provedlo s naprostou jistotou a chcete ještě.
Technické specifikace:
Rám: Al 6061, 120 mm, Boost
Vidlice: Rock Shox Pike Select, 130 mm, Boost
Tlumič: Rock Shox Deluxe Select
Kliky: Shimano Deore, 30 z., 175 mm
Brzdy: Shimano BR-M420, 180 mm
Řazení: Shimano SLX, 1x12
Přehazovačka: Shimano Deore XT
Náboje: Shimano MT400/MT510, Boost
Ráfky: Stan’s Flow D
Pláště: Maxxis Dissector, 29x2,4“
Kazeta: Shimano SLX, 10-51
Sedlo: Fizik Taiga
Sedlovka: X-Fusion Manic, 170 mm
Řídítka: Tranz-X, 780 mm
Představec: Al6061
Hmotnost: 14,95 kg
Cena: 75 990 Kč
Otestovat bike s trochu odlišným přístupem ke konstrukci rámu, geometrii či pro danou kategorii také zdvihům, je vždycky výzva. A jestli si…
Kdo zaloví v paměti, určitě si vybaví několik variací tohoto celoodpruženého modelu značky Merida, jejž proslavil třeba José Antonio…