Když celoodpružený e-bike do těžšího terénu, tak v případě pluskového obutí je to pro zážitky rozhodně plus. To platí i pro testovaný full Hercules NOS FS Comp, jenž ve své prostřední cenové modifikaci nabídne hodně příjemné svezení, což je jednak zásluhou geometrie střižené více k enduro stylu, a pak také projevem pohonu Brose.
Odolnost především
Už při prvním pohledu na tohoto terénního macíčka je jasné, že honba za gramy byla až druhořadá, přednost dostala odolnost konstrukce a spolehlivost. Integrace baterie do spodní trubky si totiž vždycky vyžádá zesílení její stěny a nárůst hmotnosti, takže tomu je nutné přizpůsobit i zbývající partie rámu. Kónická hlava tedy nepřekvapí, stejně jako poměrně masivní profilovaná horní trubka s výztuhou u sedlové. Spodní trubka pak při pohledu shora od jezdce opravdu razantně vyčnívá do stran, protože musí pojmout 650Wh baterii, což je proti konkurenci přece jen víc watthodin a gramů navíc. Spodní trubka tedy ukrývá baterii z otevřené spodní strany a proti případnému poškození má baterie na spodní straně pěnový chránič. Zajišťovací mechanismus je na spodním konci, kdy se po odemčení zámku páčkou baterie odjistí a lze ji vytáhnout. Na protější straně páčky je nabíjecí port krytý gumou, takže pro dobíjení není nutné vyjmutí baterie. Vše jednoduché a plně funkční, snad jen v extrémním blátě se kolem baterie dostanou ke stěnám trubky nečistoty, ovšem konektor na vrchní straně to neohrozí.
S baterií logicky souvisí motor, jehož šasi tvoří koncovou část spodní trubky, a zatímco levá strana je plně kryta jako součást rámu, z té levé se vkládá motor, chráněný plastovým krytem. Vyšší pozice motoru, a tudíž těžiště pak logicky navyšuje prostupnost terénem, ale negativní působení na případné zatáčení ovlivněním těžiště se neprojevilo v takové míře, jak jsme předpokládali, takže v tomto ohledu spokojenost.
Na blok šasi motoru navazuje profilace nesoucí hlavní čep zadní stavby, jenž patří k těm nejmasivnějším, takže tady rozhodně materiál nepovolí. Kontrastně k tomu ovšem působí spíše štíhlejší řetězové vzpěry, byť jejich frézované rameno napojení na čep ještě sází na bytelnost. Čtyřčepový závěs zadní stavby s čepem výrazně před osou zadního kola je klasikou, a ani na patkách výrobce nešetřil a naddimenzoval je dostatečně. Pevná rychloupínací osa je samozřejmostí a jednodílné sedlové vzpěry pak dvojicí čepů přechází do vahadla přepákování na tlumič pod horní trubkou. Stočtyřicítkový zdvih je zde kontrolován vzduchovou jednotkou Rock Shox, disponující pouze regulací odskoku. Díky progresivnější charakteristice pružení zadní stavby jsme ale nepostrádali bonus částečné blokace komprese, protože propružování zde není tak výrazné. Zmínit ještě musíme sedlovou trubku se zadní profilací pro vedení kabelů, jelikož kolo disponuje systémem Monkey Link, což je propojení úchytu světla na představci a objímce sedlovky kabelem, čímž může jezdec snadno osvětlit svoje kolo napájením z baterie. Kabeláž v rámu a zmíněné držáky světel využitelné i jako držáky odrazek už k tomu jsou nachystané. Logicky tedy vedení bovdenů řazení, teleskopické sedlovky, hadice brzdy i kabeláže výrazně zaplňuje útroby rámu, což je vidět na vývodech nad motorem.
Futuristické provedení malého displeje s dobře dostupnými tlačítky a automaticky spouštěným podsvícením nabídne nastavení jedné ze tří úrovní asistence a joystickem uprostřed pak přepínání zobrazených funkcí. Trojice „kostek“ indikace kapacity baterie mizí postupně po částech, takže má jezdec vždy dostatečný přehled o rezervě. Zobrazit lze celkové a denní kilometry, předpokládaný dojezd nebo okamžitou watáž jezdce a pohonu, což je docela zajímavé. Trojice režimů asistence pak nabídne poměrně rozumné rozdělení výkonu, takže nejnižší režim sice zaměstná nohy jezdce, ovšem software dostal pro letošek navýšení točivého momentu pro nižší rychlosti, takže je to do kopce znát. Prostřední úroveň je pak dostatečně silná na to, aby byla nejčastěji využívanou, a to i do ostřejších stoupání. Nejvyšší výkon je v podstatě „turbo“, na které si lze prostě užívat terénu v ostřejším stylu. Samozřejmě všechny do 25 km/h a s plynulým přechodem přes nastavený limit.
Nepředbíhejme ovšem projevem pohonu, ale podívejme se ještě k osazení kola, kde příjemně překvapila především vidlice. Boostový Revelation s 35mm průměrem vnitřních noh nabídl jak perfektní torzní tuhost, tak citlivý chod z kraje zdvihu a výraznou progresivitu od jeho poloviny. Spolu s projevem zadní stavby a tlumicí schopností pluskových plášťů je tedy jízda o maximálním komfortu i v hodně rozbitém terénu. Pohon využívající dvojpřevodník (24 -38) a jedenáctkovou kazetu pak zvládne jak rychlejší sjezdy, tak především strmá stoupání a řetěz zvládá změnu převodů vpředu i při výraznějším tahu motoru. Řazení SLX spolu s přesmykačem je precizní, takže tady nemáme výtky, stejně jako k výpletům na nábojích Deore se širokými asymetrickými ráfky. Brzdy SLX na 180mm kotoučích představují naprosto spolehlivé „kotvy“, takže ani tady není třeba nic řešit. Teleskopická sedlovka Kind shock by sice mohla mít vyšší zdvih, ale třeba šíře řídítek odpovídá velikosti rámu 44 cm. Sedlo Ergon je hodně komfortní a totéž platí pro gripy, ale zrovna jejich místo bude spíš na turistickém kole než v těžkém terénu.
Neúnavný cvalík
Jízdní projev testované osmnáctky jasně ukazuje, jakým směrem se pohnula geometrie. Rám sice nereflektuje trendy v podobě prodlužování horní trubky až donekonečna, ale nabídne posed spíše kratší. Naproti tomu položený úhel vidlice dokáže posunout jezdce i v hodně těžkých sjezdech k vyšším rychlostem, přitom i přes delší zadní stavbu kolo netrpí neobratností, jakmile je potřeba za to v uzavřené zatáčce víc vzít. Samozřejmě jsou ale delší rozvor a schopnosti kola nastavené více ke stabilnějšímu projevu a bezpečnému zvládnutí náročnějších sjezdových pasáží. Na rovině ovšem není bike neohrabaný nebo zbytečně stabilní, příjemně padne do ruky, a to i díky vyšší pozici řídítek. Do výjezdu pak není tak nutné přesouvat těžiště dopředu, protože bike nemá tendence zvedat se zbytečně na zadní. Na druhou stranu nebyl problém dostat jej na zadní při výskoku nebo razantnějším přitažením řídítek zdolat hranu po zadním. Hodně zde ale přidá odpružení, které ochotně katapultuje jezdce i kolo do vzduchu, a to i přes jeho hmotnost kolem čtyřiadvaceti kilogramů.
První kilometry sice lákaly k rozmazlování se jízdou na nejvyšší výkon motoru, ale není to vůbec nutné, nakonec jsme většinu testu zvládli na prostřední režim. Motor patří k těm tišším, takže kultivovaný projev je mu vlastní, včetně plynulé akcelerace. Ta není tak ostrá jako v případě nejvýkonnější verze motorů Yamaha PWX, ale leží někde mezi ní a pohonem Bosch. Prodleva motoru při rozjezdu je minimální, maximálně do pohybu kliky v rozmezí čtyř minut na ciferníku, takže stačí nastavit kliky díky volnoběžce do požadované pozice a se záběrem se rozjet i do ostřejšího stoupání. Do kopce je pak hodně znát rozdíl ve volbě převodů, kdy lehčí převod a vyšší frekvence už nenabízejí další zrychlení, naopak i na těžší převod si motor do kopce vyloženě užívá jízdu. V tomto ohledu tedy delší táhlá stoupání na těžší převod bude jezdec doslova milovat. Nejostřejší stojky pak samozřejmě využijí převodovou škálu až do nejlehčích možností, ale nebude to tak často. Samozřejmě, že akcelerace je částečně poplatná celkové hmotnosti kola, takže to není tak divoké, ale to od pluskového modelu nelze primárně očekávat. Každopádně nájezd na prostřední režim byl pod osmdesátikilovým jezdcem 65 km ve středně kopcovitém terénu, takže na nejslabší výkon by nebyl problém zvládnout i stovku. Sem kolo vyloženě patří, protože na rovinách a bez terénních nástrah jezdec nevyužije jeho potenciál naplno, a to by byla škoda.
Technické specifikace
Rám: Al 7005, 140 mm
Tlumič: Rock Shox DeLuxe R
Vidlice: Rock Shox Revelation RC, Boost, 140 mm
Kliky: Miranda, 24/38
Brzdy: Shimano SLX, 180 mm
Řazení: Shimano SLX, 2x11
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano Deore XT
Náboje: Shimano Deore
Ráfky: NOS
Pláště: Schwalbe Rocket Ron, 2,8“
Kazeta: Shimano SLX, 11-42
Sedlo: Ergon SM30
Sedlovka: Kind Shock E30i, 125 mm
Řídítka: Kalloy
Představec: Monkey Link
Motor: Brose, 250 W, 90 Nm
Baterie:Li-ion, 650 Wh
Hmotnost: 24,6 kg
Cena: 126 990 Kč
I domácí Maxbike nabízí několik modelů elektrokol, přičemž v bikovém segmentu má na výběr ze sedmadvacítky i devětadvacítky vybavené…
Elektrokola značky Spirit se čím dál víc soustředí na alespoň částečnou integraci baterie do rámu, což dokazuje nejen v minulosti testovaná…