V nabídce značky Author nalezneme několik různých provedení návleků na tretry, od neoprenové klasiky až po ty využívající membránový materiál. Právě protivětrná membrána v kombinaci s vnitřním zateplením je pak příznačná pro materiál s označením Ultra 3 Tech, použitý u návleků pojmenovaných Winterproof, jež jsme vyzkoušeli při teplotách v rozmezí od necelých pěti až do deseti stupňů Celsia. A nutno uznat, že dané návleky poskytly nejen naprosto příkladnou ochranu proti chladnému proudícímu vzduchu, ale současně i dostatečný teplotní komfort. Vedle toho se však mohou pyšnit nadstandardní elasticitou, která ulehčuje jejich natahování přes tretru a navíc zaručí také její velmi dobré tvarové obepnutí.
Z hlediska provedení střihu můžeme návleky označit za klasiku využívající vyšší vytažení nad kotník, zadní rozepínání se standardním zipem, vyztužení špičky a celkově otevřenější spodní část. Díky tomu je možná i bezproblémová kombinace těchto návleků s bikovou tretrou. Jednoduše řečeno - ani hrubý vzorek podešve MTB treter a tu a tam pár metrů chůze se na návlecích při dlouhodobém použití zdaleka nepodepíší tak destrukčně, jak bývá u podobných návleků leckdy zvykem. Díky elasticitě materiálu a dostatečné schopnosti rozevření zadní části po rozepnutí je natažení bezproblémové, zvlášť v případě silničních treter. Usazení je tedy otázkou okamžiku a pochvalu zaslouží také obepnutí nohy v oblasti nad kotníkem. Natažení přes bikovou tretru samozřejmě vyžaduje o něco větší preciznost při usazování spodního okraje lemujícího podrážku. Značně zde ale pomůže praktický středový spojovací díl podrážky, skládající se ze dvou pevných nylonových pásků se suchým zipem. Díky nim je možné upravit návlek v závislosti na šířce podrážky, případně výšce našeho nártu. Zásluhou toho jsou návleky značně variabilní, navíc i kvalita suchého zipu nás přesvědčila, takže jakékoli obavy z toho, že po nějaké době bude stažení podrážky nefunkční, jsou neopodstatněné.
Samotný membránový materiál, jenž vedle skvělé odolnosti proti větru nabízí i vodoodpudivost, nám kromě zmíněné elasticity vyhovoval rovněž svou termoizolační schopností. Přestože jsme zvyklí membránové návleky normálně vozit spíše při teplotách okolo deseti stupňů a v těch blížících se bodu mrazu máme ve zvyku sáhnout spíše po silnějších neoprenových, případně rovnou po zimních tretrách, návleky Author Winterproof dobře poslouží i v podobně nízkých teplotách. Použitý materiál byl tedy podle našeho názoru zvolen velmi promyšleně, což se vlastně týká celé konstrukce návleků sázejících na vyztužení nejzatěžovanějších partií a na bohaté využití reflexních prvků.
Cena návleků, nabízených ve čtyřech velikostech, je 599 korun.
(kad)
Přilby italské značky SH+ znají jistě především silničáři, a to nejen jako uživatelé, ale v roli fanoušků rovněž z hlav profesionálních…
Výhody čistě zimních treter jsou neoddiskutovatelné, ve srovnání s klasickými návleky zde uživatel může počítat nejen s podstatně lepší…