Tlačíte spíš nazuté tretry dovnitř návleků skrz otevřený zip, nebo si raději nejprve natáhnete návleky na nárt a nasadíte je přes tretry snadněji shora? Obojí provedení má své zastánce i odpůrce, každopádně BBB má v nabídce obě varianty a celou řadu více či méně zateplených návleků. Nás teď držely v teple návleky BBB BWS-26 UltraWear Zipperless EXT, tedy bezzipové provedení s prodlouženou ochranou nad kotníkem.
Jde o návleky kombinující tři milimetry silný neopren s ochrannou vrstvou NeoSkin ve spodní části a přiznaným neoprenem nad kotníkem. Jelikož nemají zip, je zde o pár švů méně, nicméně nechybí lepené nepropustné švy na nártu, zadní straně a v napojení horního nadkotníkového prodloužení. Samozřejmostí je olemování spodních okrajů, výztuha pod špičkou a dva silné pásky suchého zipu spojující boky na podrážce treter. Drobnou vychytávkou je pak poutko na malou blikačku nad patní výztuhou a nechybí reflexní prvky na vnější straně paty. Velikostní rozpětí je 37-48, vždy po dvou sousedních velikostech a plně odpovídá značení. Testovaný největší rozměr 47-48 dokonale sedl na bikové tretry velikosti 47.
Návleky za 1290 korun působí tenčím dojmem a snad je to dáno pružností materiálu nebo jejich výškou, která je 20 centimetrů nad hranu nártu před ohybem. Natažení na nohu je snadné, neopren je hodně pružný a vnitřní silikonový pásek nahoře nijak neomezoval. Následně nazouvám tretry a návleky shora natahuji špičkou a patou naprosto jednoduše bez nějakého citelnějšího pnutí materiálu. Zapnout pásek na podrážce a je to. Jeho pozice mě nutí ještě jednou jej poupravit, aby seděl přesně a nedostal se do kontaktu s SPD mechanismem. Usazení na patě je přesné a hezky na hranu podrážky, špička má samozřejmě větší přesah a síla výztuhy přes podrážku jednoznačně prodlouží jak životnost této partie, tak zvyšuje míru izolace. Výrobce sice určuje návleky do mínusových teplot, na gravelu však kolem nuly byl po hodině trochu znát chlad na prsty , ale záleží na volbě ponožek a také vlhkosti prostředí. Pefektní je ochrana kolem kotníku a přes holeň, kde je výška jednoznačně znát a těch pár centimetrů navíc prostě drží tato místa hezky v teple. V ohybu v kotníku nic netáhne a netlačí, takže usazení na noze i na tretrách je perfektní. Horní partie přiléhá k holeni, ale současně ji nijak výrazně nestahuje, takže tady nic neškrtí a přitom za mokra tudy proniká jen to, co prosákne skrz materiál nohavic. Neopren krásně kapičkuje a drží si docela dlouho vodoodpudivost. NeoSkin vrstva přes tretry odolává lépe a drží i v kalužích a dešti, ale jakmile dojde na extrém, je takový ten vlhký nebo spíš chladný pocit postupně cítit. Lehce nad nulu a někam do stříkající vody, kaluží a trošky bláta, budou ale tyhle návleky úplně ideální. Zmíněné minimum kolem nuly na gravelu pak ukázalo v podstatě jen lehké prochladnutí špiček prstů, jinak mělo chodidlo slušný teplotní komfort a nedostavilo se nějaké znatelné vnitřní zapocení mezi návlekem a tretrami, takže tady to bude o tom, zda silnice či gravel a chladný proudící vzduch, nebo horské kolo a vyšší intenzita při nižší rychlosti a tudíž větší teplotní komfort. V obou případech ale budou návleky dobře sedět a udrží i vyšší partie nártu v teple. Pro chůzi pak mají docela ideálně řešenou špičku i celý lem kopírující podrážku, ale nesnažící dostat se mezi ni a terén. Překvapily svojí odolností vůči poškození a pokud nebudete vyhledávat vyloženě mrazivé podmínky, kolem nuly a výš budou velice příjemnými společníky.
(už)
Jedete na kole se zadní nosičovou brašnou, zaparkujete a jdete třeba pěšky někam na procházku do centra nebo dál pokračujete bez kola…
Sting na trail i XC Pod značkou Sting najdeme stále širší sortiment doplňků i komponentů, ale na podzim a teď s brzkým příchodem jara mi…