Jedete na kole se zadní nosičovou brašnou, zaparkujete a jdete třeba pěšky někam na procházku do centra nebo dál pokračujete bez kola hromadnou dopravou. Prostě musíte tu brašnu nést, takže buď máte přídavný popruh a vytvoříte z ní tašku přes rameno, nebo máte speciální brašnu Ortlieb Vario, která umí být nosičovou brašnou i funkčním batohem zároveň. Nebo je to cyklo-batoh, který umí být i brašnou, jak chcete.
Otestovali jsme hned dvě verze této brašny, každou s odlišným systémem uchycení k nosiči. Společné pro obě brašny je provedení, tedy vodotěsné svařované spoje, šroubované mechanické dílce, plastové opěrky a vnější výztuhy dna pro postavení brašny na zem i rolovací uzávěr s jednoduchým páskem s kovovým háčkem přes horní stranu. Dále je to vnitřní vyjímatelná polstrovaná kapsa na notebook či vnější kapsička s vodotěsným zipem na otočném krycím dílci. A to je ta finta přeměny batohu v brašnu. Základ s vnitřními výztuhami, kdy na jedné straně jsou nosné prvky pro uchycení k nosiči je stejný, liší se jen systém závěsu. Tedy QL2.1 s klasickými Ortlieb háčky nebo QL3.1 s dílci pro nasunutí na tři čepy na nosiči, případně na adaptéru na nosič, jenž je součástí balení. Rozdíly mezi těmito systém jsme popsali v nedávném testu brašen Ortlieb a tady to funguje úplně stejně, takže jsme z nosiče pro QL3.1 demontovali tři čepy, aby tam pasovala brašna s háčky.
Druhá tvář brašen se skrývá pod krycím dílcem, což je vlastně tenká vnější kapsa, uchycená na spodní straně brašny dvojicí plastových výklopných čepů a tři čepy pak má i na boku. Druhý bok má jen jisticí háček v horním rohu a tenhle dílec lze přes roh brašny otočit na jednu či druhou stranu, takže zakryje buď zádové polstry a ramenní popruhy batohu, tudíž se stane brašnou, nebo naopak zakryje nosný systém a přemění ji v batoh. Jednoduše odjistíte háček v jednom ze tří plastových „doků“, přehrnete dílec obloukovým vykrojením přes spodní roh brašny a zajistíte zase do „doku“, zvoleného podle objemu brašny pro co nejtěsnější usazení. Krytí nosného systému je jednoduché a batoh tak nabídne další vnější kapsu na vodotěsný zip, přeměna na brašnu chce větší pečlivost. Tady musíte pod krycí dílec uschovat oba ramenní popruhy, aby nikde nevyčnívaly a nedostaly se tak do výpletu. Obojí ale funguje bleskově.
Brašna v obou verzích uchycení drží na nosiči skvěle a jejích dvacet litrů objemu (v nabídce i 26 litrů) pojme nejen to nejnutnější. Pevný tvar daný vnitřními výztuhami se nedeformuje a rozměry 45 x 31 x 18 cm jsou na nosiči docela rozumné. Směrem od výpletu ven je prostorově výraznější, ale na nosiči držely obě verze dobře, takže tady žádné námitky. Samozřejmě, že zip na krycím dílci je na nosiči ukryt zevnitř, takže přístup je omezený. Nechybí ale vnější síťová kapsa u verze s háčky a samozřejmě reflexní prvky. Demontáž z nosiče je pak klasicky záležitostí jedné ruky, buď za spojovací poutko háčků nebo lanko mechanismů QL 3.1. Proměna v batoh je rychlá a díky pětici gumových vzduchových polštářků nahrazujících polstry sedí zavazadlo na zádech komfortně. Jen je třeba spojit ramenní popruhy hrudním popruhem, přece jen mají na užších ramenou tendenci z nich sjíždět. Hrudní popruh je stavitelný na šířku i pozičně na výšku díky očkům na ramenních popruzích, takže si komfortní pozici najde asi každý. My jsme verzi batoh otestovali na pěším výletě a i když ergonomie za čistokrevnými batohy se sofistikovanými zádovým systémem logicky zaostává, nebyl problém mít jej dvě hodiny na zádech. Žádné nepříjemné otlaky na bedrech nebo přes ramena, stačí nastavit popruhy a jde se. Záda se samozřejmě víc potí, ale perforace v popruzích a jejich tvar nabídnou docela komfortní dojem. Vnější kapsa v krycím dílci je teď dobře přístupná, takže jako městský batoh nebo nepromokavá verze do deštivého počasí je v pohodě. Samozřejmě, že v terénu a blátě bude proměna jednoho v druhé asi méně komfortní a záda nějaké to bláto pak dostanou, ale tyhle brašny jsou díky jednoduchému hornímu uzávěru určené spíše do města, ne na expedice v terénu.
Testované kousky pak začínají s cenou na částce 4590 korun a kromě zmíněné dvojice objemů lze vybírat z několika barev a samozřejmě dvou variant uchycení. Naším favoritem je po opětovné zkušenosti QL3.1, přece jen trčí do prostoru méně než háčky a upnutí i sejmutí brašny je rychlejší. Pokud ale nechcete montovat adaptér či pořizovat speciální nosič, háčky udělají skoro stejnou službu.
(už)
Sting na trail i XC Pod značkou Sting najdeme stále širší sortiment doplňků i komponentů, ale na podzim a teď s brzkým příchodem jara mi…
Tlačíte spíš nazuté tretry dovnitř návleků skrz otevřený zip, nebo si raději nejprve natáhnete návleky na nárt a nasadíte je přes tretry…