Natočte, nikoliv doprava nebo doleva, ale na video, protože obliba privátních bikových videí, ať už těch pro veřejnost, nebo jen pro sebe, kvůli poučení se z tréninkových chyb, v posledních letech obrovsky narostla. Minikamery pro sportovní použití, které se dají uchytit na řídítka, přilbu, vidlici nebo třeba na tyč před či za kolem dokáží díky širokoúhlým objektivům zachytit při miniaturní velikosti poměrně velký prostor.
Otestovali jsme novinku na našem trhu, německou kamerku CamOne Infinity, která je hmotností a tvarem podobná hodně rozšířeným kamerám Go Pro. Kamera o rozměrech 49×42×34 mm váží včetně ochranného vodotěsného krytu těsně pod devadesát gramů. Má vestavěný 1,5“ displej, doplňkové led světlo pro přisvícení a na horní straně šest ovládacích tlačítek, která lze přepínat i uvnitř ochranného krytu. Součástí základního balení je kompletní příslušenství pro upevnění kamery jak na kole, tak přilbě jezdce a samozřejmě vodotěsný obal. Cena kamery se základním příslušenstvím je 6490 korun, ovšem lze dokoupit i speciální hrudní popruh, teleskopický tyčový držák nebo Wi-Fi a další moduly či speciální čočku a další příslušenství. Kamera zaznamenává rychlostí 60 snímků za sekundu s rozlišením 720 pixelů HD ready, kdežto ve Full HD 1080p zachytí 30 snímků za sekundu. To vše 170° objektivem, který lze vyměnit za 96° nebo 142°, které se prodávají zvlášť. Dvojice slotů na Micro SD kartu dovolí celkem až 64 GB záznamu.
Kamera v praxi nabídne jednoduché zapínání a intuitivní ovládání menu, které se zobrazí na displeji. Přepínání mezi jednotlivými funkcemi je díky tlačítkům na horní straně snadné, není třeba například pro focení a natáčení složitě vyjíždět do menu, ale lze to řešit jednoduše stisknutím příslušných tlačítek. Montáž na řídítka byla bez problémů, plasty vydržely i náročnou jízdu, ale v případě pádu bychom si příliš jistí nebyli. Záznam při rozlišení 720p byl poměrně plynulý a neroztřesený, klasické částečné zaoblení rohů je společné pro všechny minikamery. Barvy zachytil objektiv reálně bez nějakého vykreslování, za horšího světla byla pak kvalita obrazu logicky trochu slabší. Co se týče zvukového záznamu, tak ten byl vzhledem k umístění kamery v plastovém pouzdře hodně omezený a utlumený, ale vše odpovídá standardům. Naopak chválíme displej, který dovolí okamžitou kontrolu „výtvorů“ a ušetří tak nepříjemné zklamání při návratu domů. Navíc lze záznam přenášet díky externím modulům třeba do vzdálenosti 300 metrů nebo přes Wi-Fi modul na displej telefonu. Záznam lze pořídit jak ve vodorovné, tak horizontální pozici, kamera umí otočit obraz o 90 stupňů. Fotky při rozlišení 3, 5 nebo 8 Mp mohou vznikat také v sériích 3, 5, 10, 30 nebo 60 za sekundu. Výsledné obrázky bychom i přes poměrně velké rozlišení přirovnali k fotkám z 3Mp mobilu. Pokud nahráváte delší záznam, výhodou je po chvilce automatické vypnutí displeje, které šetří baterii. Další vychytávkou je možnost otočení čočky pro natáčení pod vodou, takže není třeba dokupovat další.
Vzhledem k ceně, příznivé hmotnosti a množství všech adaptérů, buď v balení, nebo samostatně dokoupitelných, jde o kameru, která poslouží jak začátečníkům, tak ostřílenějším tvůrcům jezdeckých videí. Kvalita obrazu a reálné vykreslení barev za dobrého světla určitě nezklamou, při horším světle je třeba počítat s mírným šumem, ale vzhledem k výše uvedeným vlastnostem je to dobrá volba.
(už)
Plusy: displej, ovládání, otočná čočka, reálný obraz
Minusy: záznam za šera
Americká firma Kryptonite má podobné začátky jako některé další legendární cyklistické značky. Její zakladatel v sedmdesátých letech…
Konstrukce přesmykače se postupně vyvíjela od čtyřicátých let dvacátého století, přičemž rané modely měly jen pramálo společného…