Cyklocomputerů s možností měření nadmořské výšky a s přenosem dat do PC je na trhu jako šafránu. Jeden z mála statečných je model CM436M od německého CicloSportu. Velké plus tohoto přístroje je právě spolupráce s PC a zpracování najetých dat pomocí dodávaného softwaru. Testovaný model umožňuje, na rozdíl od svého staršího kolegy, komunikaci pomocí USB portu, neboť ve výbavě moderních PC již sériový port často chybí…
Co všechno je v krabici
Co za svoje peníze dostanete? Na rozměry cyklocomputeru, poměrně velkou krabici, jejíž obsahem je nejenom dotyčný přístroj (včetně baterie CR2032), ale i úchyt na řídítka, snímač/vysílač na vidlici a magnet na paprsek kola.
Pro komunikaci s PC je dodávána kolébka s kabelem do USB portu a cédéčko se softwarem CicloTour a HacTronic. Pro snadné zprovoznění a ovládání (a pro ty, co jej čtou) je přiložen také návod. Ten je jen v angličtině, němčině a italštině, čeština kupodivu chybí…
Funkce, dispej a ovládání
CM436M nabízí 21 cyklistických funkcí a 13 funkcí spojených s měřením nadmořské výšky, navíc umožňuje připojení čidla kadence (nutno dokoupit zvlášť). Seznam jednotlivých funkcí najdete na konci testu.
Přístroji dominuje poměrně velký a kontrastní dvouřádkový displej, číselné údaje se zobrazují v pravé polovině displeje, levá je vyhrazena ikonkám. V horním řádku je typicky možno zobrazit rychlost jízdy, ve spodním např. okamžitou nadmořskou výšku.
Ovládání je řešeno dvěma tlačítky na dolní straně, pravé je určeno pro pohyb v menu dopředu, levé dozadu, opakovaný krátký stisk postupně přepíná mezi dvěma průměry kol a „necyklistickým“ režimem – ten je určen pro použití přístroje mimo kolo, např. při vysokohorské turistice. Za tímto účelem je možno dokoupit řemínek na suchý zip pro připevnění na zápěstí.
Dlouhý současný stisk tlačítek spouští záznam (start jízdy) a zároveň nuluje údaje z poslední jízdy, ty však zůstávají v paměti a při přenosu dat do PC se jízda „uloží“. Přístroj disponuje vnitřní pamětí na 64 hodin záznamu, ta se po naplnění začne přepisovat.
Na kolo s ním!
Instalace na řídítka je snadná a rychlá, uchycení je realizováno tradičním systémem gumička plus samolepka (pro fixaci). Systém je to funkční, byť již překonaný. Pro estéty možná bude zklamáním poměrně robustní výsledný komplet computeru v úchytu na řídítkách. Praktiky naopak zarazí poměrně ztuha jdoucí vysunutí computeru z úchytu, na tuto činnost je potřeba vyvinout dost síly…
Snímač a zároveň vysílač na vidlici je upevněn dvěma zdrhovacími pásky. Přenos impulsů do computeru na řídítkách je řešen bezdrátově, což odstraňuje nevzhlednou a riziku poškození vystavenou, hlavně v terénu, kabeláž. Po dobu testu nebyly zaznamenány žádné problémy s rušením signálu, a to ani při průjezdu „kritickými“ místy, jako je blízkost vedení velmi vysokého napětí apod.
Snadné připojení
I když PC gramotnost je dnes téměř samozřejmostí, nastavení spolupráce CM436M s PC se nemusí bát ani ti, kteří si s počítači zatím příliš netykají. Instalace CicloTour (příp. HacTronic) je jednouchá, stačí sledovat pokyny v dialogovém okně na monitoru. Po instalaci sw a USB ovladačů z CD stačí zasunout cyklocomputer do kolébky, vybrat funkci connect a spustit přenos. Vlastní výměna dat trvá asi dvě minuty a na obrazovce PC je signalizována v procentech.
Sbohem deníčku
Dodávaný sofistikovaný software asi (ne)potěší milovníky tréninkových deníčků, ať v papírové, nebo digitální podobě, neboť je pošle na smetiště dějin (ty deníčky pochopitelně).
Podrobný popis softwaru by zabral celé vydání Cykloservisu, takže ve zkratce jen ty nejdůležitější a nejzajímavější funkce: Uživatelsky nejatraktivnější je určitě grafické znázornění průběhu nadmořské výšky v závislosti na čase a délce vyjížďky. Do grafu je pochopitelně možné doplnit zajímavá místa na trase a další poznámky, stejně samozřejmá je i změna měřítka v obou osách, 3D zobrazení atd., atd. Výsledný graf je možno nejenom vytisknout, ale i např. exportovat do html formátu pro snadné publikování na webu, případně pro zaslání emailem.
V přehledných tabulkách jsou také zobrazeny všechny údaje, které cyklocomputer měří a zaznamenává. Počítačovo-cyklističtí fajnšmejkři a statistici z povolání budou zcela určitě nadšeni.
Snad jen drobnou nevýhodou pro české uživatele je pouze anglická jazyková mutace software, pro používání programu však stačí jen minimální znalost cizího jazyka.
Jak si stojí?
Mezi klady CM436M patří určitě velké množství funkcí, přehledný displej, stejně jako jednoduchá logika ovládání. Možnost používání na dvou kolech (např. bike a silnička), a i samostatně bez kola, což podstatně zvyšuje okruh použitelnosti computeru. Největší přidaná hodnota pro uživatele je ale určitě spolupráce a zpracování výsledků na stolním počítači.
Mezi zápory je možno zařadit asi jen obtížné vysouvání cyklocomputeru z úchytu na řídítkách, potažmo z kolébky. Je však možno předpokládat, že časem a používáním se styčné plochy „ochodí“, a i tato činnost se stane bezproblémovou.
Pro většinu uživatelů bude asi záporem i konečná cena CM436M; ta je u testované verze s přenosem přes USB port 4 640Kč, u verze s přenosem přes sériový port 4 590 Kč. Nicméně pokud patříte mezi cyklistické, potažmo bikové entuziaisty, tak nemáte co řešit.
Funkce CM436MM – shrnutí
Měření rychlosti (okamžitá, průměrná, maximální), porovnání rychlosti (nad/pod průměr), denní počítadlo km, celková ujetá vzdálenost, nastavitelný počet km, hodiny (12/24h), denní doba jízdy, celková doba jízdy, auto start/stop.
Měření teploty (aktuální, min, max), nadmořská výška (barometricky), stoupání/klesání v %.
Bezdrátový přenos z čidla na vidlici, dva průměry kola, použití mimo kolo (no bike mode), frekvence šlapání (zvláštní příslušenství – není součástí balení), výkon (watt), 64 hod. paměť, zpracování dat na PC.
Česká firma Remerx je u nás bezesporu lídrem ve výrobě ráfků a v poslední době také zapletených kol. Nejčerstvější konstrukční…
V našem katalogu kol naleznete již 37 značek kol a 1.650 modelů. V našem katalogu kol naleznete již 37…