Česká firma Remerx je u nás bezesporu lídrem ve výrobě ráfků a v poslední době také zapletených kol. Nejčerstvější konstrukční novinkou z dílen pana Remeše jsou zapletená kola Eagle s plochými duralovými dráty. Technologie zpracování hliníkových slitin je dnes již natolik pokročilá, že se s tímto materiálem budeme v případě výpletů setkávat čím dál častěji. Ovšem duralové dráty nemohou mít stejný rozměr jako ocelové provedení, takže i jejich uchycení k náboji si žádá své.
Základem zapletených kol Eagle jsou náboje Novatec. Jejich duralové tělo na první pohled upoutá vysokými přírubami, do nichž jsou z boku vyfrézovány profily, rozměrově přesně odpovídající tvarování koncovek duralových drátů. Ty totiž nemají klasickou hlavičku, ale boční profrézování jejich plochého těla, aby po dotažení přesně zapadly do příruby.
Kola Eagle se vyrábějí jak v silničním, tak bikovém provedení. Námi testovaná biková verze stojí xxx Kč za pár a je určena pro kotoučové brzdy. Hmotnostně si kola stojí na hodnotách 1042 g zadní a 900 g přední, bez rychloupínáků. Spojení náby s kotoučem je zajištěno pomocí shimanovského provedení Center Lock, tedy vnější ozubení na náboji, s dotažením pomocí závitu uvnitř. Klasické uchycení šesti šrouby by zde zřejmě výrazně zkomplikovalo nasazování drátů do příruby. Náboj se otáčí vzadu na třech průmyslových ložiscích a jeho rozborka je otázkou několika málo minut.
Stačí vyšroubovat matici u ořechu, vytáhnout osu a ořech je dole. Ořech využívá tří praporků, které se zapírají do ozubení v těle náboje, takže kvůli jejich případnému promazání není třeba tento díl složitě rozebírat. Ložiska jsou sama o sobě utěsněna proti vodě a nečistotám, takže náboje neoplývají složitým systémem dalších těsnění. Jejich chod je plynulý a jemný, ovšem nová ložiska ještě dávají cítit lehce tužší krok. Vpředu to pak jsou klasicky ložiska dvě.
Samotné ráfky z duralu řady 6082 nejsou na první pohled nijak výjimečné od standardní produkce. Otvor pro ventilek odpovídá automobilovému provedení, což jistě potěší všechny dofukovače u benzínových stanic.
Ráfky mají boky vhodné i pro použití ráfkových brzd, kde je plusem silnější stěna jejich bočnice, označována jako SCR, což je jeden z bezpečnostních systémů značky Remerx umožňující delší používání ráfku díky vyšší odolnosti proti probrždění. Otvory pro niple jsou umístěny excentricky, pro lepší usazení niple v ráfku. To je stejné jako u ráfků pro běžné dráty. Zde jsou ovšem otvory mnohem větší, protože niple mají tloušťku centrovacích ploch 5 mm. Duralové dráty totiž nemohou mít stejnou tloušťku v místě závitu jako mají běžné ocelové, proto je třeba silnější nipl. Dráty mají plochý, lehce oválný tvar s profrézovanou střední plochou. Tato plocha může mít i odlehčovací otvory, kdy se jeden otvor rovná dvěma gramům váhové úspory. V nábojích pak jsou dráty usazeny díky profrézování boků. U kazety je čtrnáct drátů zapleteno kříženě, kdežto u kotouče je pouhých sedm drátů zapleteno radiálně. Vpředu je pak dvacet drátů zapleteno radiálně.
Výměna drátu je otázkou okamžiku, stačí povolit nipl a drát se jednoduše vsadí zboku do příruby, aniž by bylo třeba sundávat kazetu nebo kotouč. Co se týče docentrování výpletu, je nutno použít speciální klíč, protože niple mají tloušťku 5 mm. Vhodnější než kulatý centrklíč je klasický plochý klíč, protože centrklíč se není schopen při dosednutí k drátu otáčet díky plochému tvaru dokola. Vyžaduje to lehký odklon klíče od drátu, což ale může způsobit vysmeknutí klíče a poškození duralového niplu. Srovnání případné házivosti výpletu je jednoduché a funguje stejně jako u standardně zapletených kol, pouze s malým omezením díky většímu rozestupu niplů.
Dostatečně dotažený výplet je totiž podmínkou pro maximální využití všech vlastností těchto kol. Navíc povolený drát nezůstane jako u klasického výpletu v náboji, ale může z něho vypadnout. Důležité je při dotahování drátů také srovnání jejich plochy souběžně se směrem rotace kola, aby jejich ploché tělo nemělo větší odpor vzduchu.
Při jízdě nejprve jezdec necítí výrazný rozdíl, ale s rostoucí rychlostí je cítit dobrá tuhost výpletu, co se týče přenosu síly, ale zároveň i dostatečné pohodlí při jízdě po nerovnostech. Není problém s jízdou v těžkém terénu, ovšem přílišné skákání není pro tento druh výpletu ideální. Po první vyjížďce je třeba celý výplet lehce dotáhnout, protože dráty si v přírubách během provozu sednou. To může být provázeno i slabým zvukovým projevem, který signalizuje nutnost přitažení.
Během testování se nám nestalo, že by došlo k prasknutí drátu či jinému poškození kol. Velmi kladně hodnotíme design, který dokáže výrazně změnit vzhled celého kola směrem k vyšším cenovým patrům. Plusem je také dostupnost náhradních dílů, díky domácí výrobě, a také příznivá cena. Kola Remerx Eagle využívají propracované technické jednoduchosti ve prospěch výkonu a především pak neotřelého designu.
(už)
V našem katalogu kol naleznete již 37 značek kol a 1.650 modelů. V našem katalogu kol naleznete již 37…
Kam s pumpou? „Přece do sedlovky!“ řekli si konstruktéři značky Dahon. Proč s sebou v batohu nebo kapse tahat pumpičku,…