Smělé tvrzení, že španělský středomořský ostrov Mallorca je pro cyklistickou jarní přípravu „nejvíc“, v minulosti pronesl český cyklista Roman Kreuziger. O jeho slovech se můžeme přesvědčit i na vlastní kůži, aniž bychom se museli trápit sháněním letenky, ubytování a zajišťovat si program.
Veškerý komfort totiž tréninku-chtivým cyklistům poskytuje česká cestovní kancelář NaCesty.cz. Ta na svých stránkách cyklistům slibuje zajištění rezervace speciální letenky zahrnující převoz kola, odvoz do českého hotelu, polopenzi s odpoledními těstovinami, masáže, možnost vytvoření tréninkového itineráře s využitím GPS navigace, zapůjčení karbonové silničky či zajištění doprovodného programu pro drahé polovičky. Když jsme se poprvé seznámili s kompletní nabídkou této cestovky právě pro cyklisty, rozhodli jsme se v letošním únoru na jeden turnus tréninkového kempu vydat.
Společnost NaCesty.cz založil Václav Uher, což je neuvěřitelný nadšenec a „srdcař“. Jinak se asi nedá nazvat člověk, který je třeba ochoten po devět dní projíždět s kartografy každičkou silnici i uličku na celém ostrově, aby vytvořil GPS mapu všech cyklisticky zajímavých tratí, kterou pak svým klientům poskytuje pro navržení ideálních tréninkových okruhů. Ačkoliv jarní cyklistická Mallorca zaujímá v prodejích zájezdů společnosti menší procento, neboť NaCesty.cz se zabývá hlavně prodejem luxusních destinací, pro Vaška je to destinace číslo jedna. Na Mallorce po celou dobu tréninkových kempů sám žije a každoročně pro klienty přidává něco nového.
Z letiště v Palmě nás česká delegátka dovezla do hlavního centra kempu - hotelu Ayron, stojícího kousek od pláže. Ubytování zde bylo na zcela standardní úrovni, navíc někteří členové personálu jsou Češi, takže je snadné se na čemkoli dohodnout i bez znalosti cizí řeči.
Velmi mile nás potěšilo stravování. Klasickou polopenzi, kdy k snídani a k večeři je připraven švédský stůl s bohatým výběrem nejen místních dobrot, ale hlavně jídel vhodných pro správný trénink, mají cyklisté doplněn ještě o odpolední těstoviny. Ty přijdou vhod po návratu z několikahodinového tréninku na rychlé doplnění energie.
Vzhledem k tomu, že jsme přiletěli bez kol, velmi jsme ocenili možnost si silničky zapůjčit. Zde nás profesionalita společnosti mile potěšila podruhé – půjčují se karbonové stroje Merida Scultura na sadách Ultegra a Dura Ace, navíc za zcela lidových cenových podmínek. Fantazie.
V hotelu Ayron jsou přítomni také trenér a fyzioterapeut, kteří začátečníkům a hobby jezdcům dokážou poradit s tréninkem a stravováním a podle výkonnosti a vytyčeného plánu rovnou i navrhnout odpovídající profily okruhů. Na trénink pak může jezdec vyrazit i klidně sám, neboť s GPS přístrojem na řídítkách se neztratí.
Mnohem snazší je však vyrazit ve skupině. Ráno před desátou hodinou se to před hotelem – podobně jako u dalších hotelů v okolí – hemží desítkami cyklistů, připravených společně vyrážet do vnitrozemí. Kromě hobby jezdců jsou zde i profi závodníci, v době našeho pobytu v hotelu bydleli Martin Horák, Barbora Radová (dnes již Manďáková) a kilometry zde najížděli i závodníci týmu PSK Whirlpool. Potkali jsme ale i fourkrosaře Kamila Tatarkoviče či partu sjezdařů. To je pro začínající jezdce ideální příležitost jak se skamarádit s profíky a nabrat cenné informace a rady o tréninku i závodním životě.
Mallorca je pro jarní přípravu a najíždění objemu ideální z důvodu rozmanitosti profilů. Přímořská část na jihu ostrova, kde sídlí i hotel Ayron, je rovinatější, takže zde lze najíždět objemy v nízkých intenzitách, dokonce
do horských oblastí to je pak zhruba 30-50 km. Nejvyšší hora Puig Major pak měří 1445 metrů, takže ani vrchaři zde nepřijdou zkrátka. Na severní straně je pak několik táhlých stoupání jak v Alpách, takže se dá trénovat i intenzita. Ultramaratonci pak mohou za jeden den zhltnout klidně i hodně přes dvě stě kilometrů, traduje se, že se za jeden den dá stihnout celý ostrov dokola, což vychází na dobrých tři sta kilometrů. S ohledem na jarní dobu, kdy slunce vychází pozdě a zapadá brzo, to není vůbec výlet zadarmo. Naštěstí však v případě jakéhokoli problému stačí zavolat do hotelu a vždycky pro zbloudilce může někdo dojet. A to se také cení, ti lidé tam jsou prostě pro své klienty a na maximum jim chtějí tu dřinu ulehčit. Samozřejmostí tak je po návratu do hotelu možnost masáže, k pití jsou připraveny ionťáky a speciální strava, v sousedství je sportovní centrum s bazénem a fitkem a večer lze všechno snažení „zpečetit“ zmrzlinou v mekdolandu na pláži. Ani kontakt s rodinou nebude pozadu, na hotelu je rychlý internet, takže internetové video spojení není problémem.
Stejně tak, jako jsme si svůj tréninkový pobyt v teple užili my, můžete si jaro pod palmami vychutnat i vy.
Stačí zabrouzdat na www.nacesty.cz, vybrat si ten svůj termín a služby a zbytek nechat na společnosti. Jedinou nevýhodu lze vidět v odletech z německých měst, takže je potřeba se dopravit z Čech na letiště autem. Díky tomu je ale zase letenka o poznání levnější.
V polovině listopadu, tedy v době, kdy „normální“ biker ukončil sezonu a dopřává svému tělu i stroji zasloužený podzimní odpočinek, se v…
Ano, dovolenou strávíme v naší republice. Jinak to pravděpodobně nebude. A většina z nás ji stráví na kole. To jiné také nebude. Takže…