Šířka kolekce německé značky Maloja zahrnuje vedle cyklistického textilu také oblečení pro běžecké lyžování a nezapomíná se ani dámy, pro něž je určena například lehká bunda nazvaná MalhaM. Ta v sobě spojuje propracovaný anatomický střih s množstvím velmi praktických detailů a materiál, jehož hlavním úkolem je zajištění ochrany před profouknutím, při jeho současné dostatečné paropropustnosti. A právě tyto vlastnosti, sloučené s poměrně nízkou gramáží a nezbytnou mírou elasticity, nabídne Windstopper XFast, použitý na předních a bočních panelech bundy.
Základ střihu plně respektuje ženskou anatomii – nechybí tedy lehké zúžení v pase a následné nabrání přes boky. Velmi důležitá je délka rukávů, jež je bohatě dimenzována ve vztahu k jednotlivým velikostem. Naprosto ideálně je vyřešen límec, do nějž je integrována kapuce. Ta zajistí skvělou míru ochrany hlavy i celé partie krku před prochlazením a současně může fungovat jako bohatě dimenzovaný límec, pokud ji stáhneme z hlavy dolů. Přední zip, doplněný o podložení proti profouknutí, je nahoře zakončen praktickou „garáží“, předcházející kontaktu jeho jezdce s pokožkou na krku či bradě. Na spodním lemu, tedy na tom v pase, nalezneme praktické stahování šňůrkou, co nám zde naopak trochu chybělo, byla alespoň malá kapsička na kapesník. Většina dam mi jistě dá za pravdu, že kapesník musíme mít při zimních aktivitách pokud možno neustále při ruce, a kapsa na boku či na zádech by se proto hodila.
Samotná kombinace materiálů sází na trojici základních textilií, kdy je Windstopper doplněn vysoce elastickými panely z jemně zatepleného roubaix, na loktech dokonce zdvojeného. Díky absenci membrány na rukávech a na zádech je proto jakékoli pohybové omezení pro testovanou bundu zcela neznámým pojmem, a to i v případě vyloženě sportovní jízdy, ať už ve stopě, nebo při bruslení. Doprostřed zad pak výrobce umístil panel z velmi tenké dresoviny, která zde má zajistit co nejlepší ventilaci a odvod potu od pokožky v případě, že si s sebou třeba vezeme batůžek či alespoň camelbak. Pokud jsme zvyklí mít na zádech zavazadlo, je tato úprava úplně v pořádku. Sama jsem si ale za poslední sezóny navykla na ledvinku se šikmo umístěnou lahví s pitím (na zádech) a v takovém případě už může být ventilace zadního panelu až zbytečně vysoká, zvlášť fouká-li nám při jízdě po hřebenovce do zad. Je ovšem pravda, že většina dam-běžkařek skutečně preferuje malý batůžek, takže je zde z hlediska kombinace materiálů vlastně vše správně.
Cena bundy Maloja MalhaM., nabízené ve čtveřici barevných variant, je nemalých 5290 korun.
(kat)
Značka Pearl Izumi je již léta považována za naprostou špičku v cyklistickém textilu a dalším vybavení, její bundy, dresy či kalhoty jsou…
Italské Gaerne asi netřeba představovat - tato sympatická rodinná firma dělá jedny z nejlepších treter na světě, které obouvá celá řada…