Fotochromatická či polarizační úprava zorníků, UV filtry, stupeň zatmavení, materiál obruby nebo třeba barevná specifikace skel – to vše jsou velmi důležité aspekty, které ovlivňují kupujícího při výběru cyklistických brýlí. Nebo by alespoň měly ovlivňovat. A právě tohoto tématu se budou týkat následující řádky.
Jak která technologie v praxi funguje a čím je pro cyklistické použití důležitá? Můžeme mít jediné brýle a jediná skla do všech nebo alespoň do většiny podmínek, nebo je taková myšlenka zcela zavádějící a v průběhu roku i denní doby bude lepší brýle nebo alespoň provedení zorníku měnit – v závislosti na aktuálních podmínkách? S tím souvisí také dnes hodně populární a cenově již poměrně dostupná samozabarvovací technologie měnící stupeň zatmavení podle sluneční intenzity. Neméně důležitá je rovněž přítomnost kvalitního UV filtru pro potlačení UVA, UVB a UVC záření, ovšem disponují podobným filtrem i nejlacinější modely brýlí? Otázek souvisejících s výběrem cyklistických či sportovně-univerzálních brýlí se nabízí celá řada, byť asi tím úplně prvotním vodítkem správnosti výběru je prostý fakt, jestli daný typ obruby a tvar skel vyhovují našemu obličeji a jsou-li nám příjemné.
Proč je právě daná úprava skel či rámečku použita, na to zná odpověď pouze zasvěcený odborník či přímo optik. My jsme se vydali k Vrchlabí, do sídla domácí společnosti 3F, která se již dlouhé roky specializuje právě na sportovní brýle, nejen ty cyklistické. Na naše otázky odpovídal spolumajitel značky 3F, Kamil Nosek.
Začněme trochu povšechně – jaká jsou specifika ryze cyklistických brýlí, ve srovnání se sportovně-civilními modely?
U cyklistických modelů brýlí je kromě designu kladen hlavní důraz na funkčnost, komfort a ochranu zraku nejen před UV zářením, ale i větrem, prachem a hmyzem. Tyto požadavky určují velikost a tvar brýlí, i když moderní trendy vládnou všem odvětvím. Cyklistika je výjimečná tím, že brýle při ní používá téměř sto procent jezdců, ať už jsou to profesionálové, hobíci, nebo turisté.
V nabídce máte řadu modelů se samozatmavovací úpravou zorníků, jak tato technologie funguje?
Zorníky reagují na intenzitu UV záření. Podle toho se buď rozjasňují nebo zatmavují. Z hlediska univerzality použití se fotochromatická skla jeví jako naprostý ideál. V současné době jsou tyto zorníky absolutním topem na trhu.
A jaký je pro cyklistiku hlavní přínos polarizační úpravy?
Nejen pro cyklisty, ale pro jakékoli sportovní aktivity nebo třeba jen řízení automobilu. Polarizační filtr totiž výrazně eliminuje jakékoli odlesky (vodní hladina, sníh, sklo, mokrý asfalt) a zároveň zostřuje a zvyšuje vnímavost barevného spektra.
Lze vzájemně zkombinovat fotochromatickou a polarizační úpravu u jediných skel?
Samozřejmě, nicméně musím podotknout, že z českých firem jsme pravděpodobně jediní, kdo tuto technologii nabízí a ani celosvětově to není nijak obvyklé.
Je důležitá tloušťka skel, třeba pro předejití zkreslování
obrazu?
Nemyslím si. Důležité je hlavně použití kvalitních materiálů pro výrobu čoček, ať už se jedná o silnější polykarbonátové, nebo velmi tenké čočky TAC (Tri Acetate Cellulose).
Bývá u brýlí běžně používána vrstva proti zamlžování?
U zimních modelů samozřejmě ano, u letních modelů tento doplněk není běžným standardem. Proti zamlžování je nezbytné, aby brýle dobře seděly, což v tomto případě znamená, aby se uživateli zejména nedotýkaly lícních kostí a umožňovaly tak cirkulaci vzduchu.
Jak je to dnes s UV filtry, jsou pro výrobce brýlí povinností?
Rozhodně a kromě toho tato funkce není nijak finančně náročná, tudíž ji najdete i u supermarketových brýlí. U těch bývá spíš problém v levných materiálech zorníků a optickém zkreslování acetátových čoček. Pro zákazníky bývá matoucí rozdílné značení na brýlích „UV400“ versus „100% UV“. Obojí znamená to samé, neboť ultrafialové záření je do vlnové délky 400 nm.
Zrcadlová svrchní vrstva asi není jen pro parádu?
Takzvaná Revo vrstva zorník zatmaví cca o 0,5 stupně kategorie slunečních filtrů a některé barvy (například červená) mírně zvyšují kontrast. Ale jinak jde v podstatě především o efekt.
Pokud se zaměříme na okrajovější barevné provedení skel, kam je primárně určeno žluté či oranžové zbarvení?
Tyto barvy jsou určeny hlavně pro špatné počasí, protože mají rozjasňující efekt. Nicméně za sebe musím říci, že je nemám moc rád, protože jsou dost agresivní. Mou oblíbenou variantou jsou růžové nebo modré zorníky. My nabízíme několik modelů s barevnými fotochromatickými zorníky, které se mění ze žluté, oranžové, růžové nebo modré barvy a kategorie filtru 1 až do filtru 3 v šedém zabarvení.
Jak je to vlastně s kategoriemi filtru?
Kategorie filtru se určuje podle toho, kolik procent viditelného světla čočky propouští a nijak nesouvisí s hodnotou UV ochrany, která musí být u všech kategorií 100%. Propustnost čoček se dělí do pěti kategorií, a to od kategorie 0, která propouští 80 až 100 % světla, až po kategorii 4, kde je propustnost světla pouhých 3 až 8 %.
Říká se, že nejvíce oči uklidňuje zelená. Je to pravda a jsou tedy nazelenalé kouřové zorníky výhodou?
O zelené a modré barvě se ví, že vytahují bílou barvu z prostoru, proto toto zabarvení dost používají třeba golfisté. Nicméně na barvě až tak nezáleží, nejlépe ochrání zrak fotochromatický zorník s polarizačním filtrem v jakékoli barevné škále.
Co se přesně skrývá pod názvem Grilamid, s nímž se u mnoha kvalitnějších brýlí setkáváme.
Pro většinu rámů sportovních brýlí používáme Grilamid TR90. Jedná se o termoplast, který vyniká vysokou pevností v ohybu při dynamickém zatížení, vynikající povětrnostní a UV odolností a vysokou odolností vůči chemikáliím, což má za následek nízkou náchylnost k praskání. Z uživatelského hlediska jsou brýle z tohoto materiálu mnohem pohodlnější a odolnější.
Jednou z praktických vychytávek je třeba i stavitelný nánosník.
Určitě zvyšuje komfort užívání, když si můžete nastavit rozteč nosníku podle sebe a tím například docílit toho, aby se vám nedotýkaly řasy skel, nebo aby brýle neseděly na tvářích a nezpůsobovaly zamlžování.
Pokud se na závěr podíváme na vaši aktuální kolekci, které důležité novinky v ní najdeme?
Novinek je poměrně dost, ale asi bych vyzdvihl právě veškeré modely s fotochromatickýmí zorníky a polarizačním filtrem.
Děkuji za rozhovor.
Jan Kadečka
Tretry značky FLR už jsme letos testovali, ale šlo o model určený spíše pro rekreační ježdění. Zato ef sedmdesátky jsou ryze závodní…
Cyklistické ponožky domácí značky 4Ever v sobě spojují vynikající ventilaci, dokonalé usazení na našem chodidle a v neposlední řadě také…