JAK CHRÁNIT SVALY PŘED POŠKOZUJÍCÍM NAMOŽENÍM
Svalové bolesti spojené s namožením svalů se často a chybně připisují působení kyseliny mléčné. Namožení svalů vzniká důsledkem intenzivní činnosti, při níž sice někdy roste i koncentrace kyseliny mléčné, ale jen jako průvodní jev. Co za namožením svalů stojí a jak si můžete pomoci?
Bolest svalů (namožení, svalová horečka) následuje často po nezvyklém cvičení (netradiční zapojování svalových partií) nebo po velké intenzivní námaze, často umocněné ještě tím, že následuje po dlouhé tréninkové pauze. Příčinou bolestivosti a namožení svalů jsou malé mikrotrhlinky či drobná mikrotraumata unaveného svalu a pojivových tkání, které vznikají jako přímý důsledek otřesů svalů nebo extrémní (neobvyklé) námahy. Toto poškození svalových vláken umocňuje ještě únava svalů, které (jsou-li bez energetických zásob) jsou náchylnější ke zranění a poškození.
Jak předcházet namožení svalů
Protože víme, že namožení svalů je důsledkem drobných svalových poranění, je určitě vhodné těmto stavům předcházet a namožení svalů minimalizovat. Jen tak se vyhnete možným vážnějším svalovým komplikacím v budoucnu.
Namožení svalů je možné předcházet více způsoby:
1) Dbejte na to, aby měly svaly dostatek dobře dostupné energie ze sacharidů. Díky tomu budou odolnější proti poškození a zranění. Jak toho dosáhnout?
2) Používejte sportovní kompresní oblečení, v tomto případě nejlépe cílenou kompresi (např. Extreme řadu od Royal Bay).
V obou výše uvedených případech pomůžete rychlejší regeneraci po výkonu, protože:
3) Vhodně si plánujte tréninky. Ze zkušeností jistě víte, jaké typy tréninků mohou přinášet riziko namožení svalů. Zkuste mu předcházet tím, že na tento typ zátěže budete sval připravovat postupně, například:
Seriál Sportuje lépe pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Výživový seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značky Enervit a Royal Bay v ČR.
Sportování má pro tělo z dlouhodobého pohledu výrazně pozitivní přínosy. A to i přesto, že krátkodobé pocity se někdy jeví spíše negativně…
Energetické tabulky uvádějí, že během dvouhodinového cyklistického tréninku při průměrné rychlosti 21 km/hod vydáte zhruba 1.180 kcal.…