LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Výkon za dobrou cenu, Author AAP Airman G X9

Klasických dílenských hustilek je na trhu nepřeberné množství, nicméně těch s výhodným poměrem cena/výkon už je logicky méně. Jedna z novinek domácího Authoru, model AAP Airman G X9, je přesně onou kvalitní pumpou za dobrou cenu, vždyť stojí příjemných 450 korun. Přitom nabízí hned několik zajímavých vychytávek, týkajících se vesměs hlavice s integrovaným manometrem.

V určitém ohledu nevšední je už samotná konstrukce využívající plášť z tenkostěnné oceli – tedy nikoli slitiny hliníku ani plastu. Právě toto je celkem zásadní detail, oproti aluminiu či plastu je ocelové tělo prakticky imunní vůči vyšším teplotám, které při potřebě dosažení vysokého tlaku vzduchu logicky vznikají. Ostatně pokud si z dětství vybavíme letitou auto-hustilku našeho táty či dědy (většinou ještě s dřevěnou rukojetí), v níž jsme za totality pašovali přes hranice německé marky, také měla ocelový plášť a většinou sloužila celé generace. V tomto konkrétním případě je tělo pokryto odolným komaxitem a je zasazeno do stabilního podstavce z kompozitu. Z téhož materiálu je pak i pístnice tvořící kompaktní celek s rukojetí ve tvaru písmene „T“. Úchopová část je příjemně anatomicky vytvarována, takže dobře padne do rukou.

Na metr dlouhé hadici je usazena propracovaná koncovka Smart Head, vybavená manometrem s maximem 120 psi, tedy něco přes osm barů. Ono „chytré“ řešení zde ale spočívá v provedení samotné koncovky, která přestože má jediný otvor, tak je uzpůsobena pro všechny typy ventilků, tedy auto, velo i galuskový ventilek, aniž by bylo nutné otáčet její vnitřnosti. Samozřejmě nechybí aretační páčka zaručující dokonalé utěsnění koncovky kolem ventilku. Plocha manometru je o dost menší nežli v případě, kdy bývá „budík“ umístěn do základny hustilky. I tak je jeho stupnice celkem přehledná, byť větší průměr by logicky znamenal ještě lepší čitelnost. Teoretickou nevýhodou je nutnost mít kolo natočeno ventilkem do nejvyššího bodu, abychom na manometr viděli – to je ale jediné specifikum vyplývající ze zasazení manometru přímo do hlavice. Výhodou je nízká hmotnost pumpy, pakliže ji s sebou všude taháme, ať už v létě na dovolenou, či jen na trailový víkend s kamarády.

Jak již bylo napsáno, maximální tlak výrobce udává na hodnotě 120 psi (0,83 MPa), což je plně dostačující pro bikery i silničáře. Líbil se nám úplně plynulý chod pístu i pístnice a půlroční zátěž ve službách redakce se na funkci hustilky nijak nepodepsala.

(kad)

 

 

datum: 24.09.20 - kategorie: Nářadí
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign