LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Univerzální ložiska

Středové složení je dnes vzhledem k mnoha standardům středových pouzder, několika průměrům osy a jejich odlišným standardům celkem slušnou alchymií. Zvolit tedy ta správná ložiska, aby nám seděla nejen vzhledem k průměru osy klik, ale také k průměru a šířce středového pouzdra, nemusí být jednoduché.

Značka First patří kromě hlavových složení také středovým ložiskům a kromě modelů určených přímo konkrétnímu standardu středového pouzdra vyrábí také univerzální provedení. To je schopné zvládnout třeba přechod s klasickými klikami a 24mm průměrem osy do rámu pro standard BB30. Středové složení First BOP24 Shimano BB30/PF30/OS BB je jedním z takových univerzálů a s cenou 929 korun dokáže vyřešit přenos standardních klik na nový rám s odlišným středovým pouzdrem.

Základem je dvojice misek s ložisky pro 24mm osu klik standardu Shimano, takže ložiska s plastovou krycí vložkou pro dosednutí osy. Tyto misky ovšem nemají standardní vnější závit, ale jsou hladké pro standard BB30, kde bývají v rámu usazena pouze ložiska a středové pouzdro má vnitřní průměr 42 mm. S tím koresponduje i vnější průměr misek First, jež mají hladkou dosedací plochu. Po nasunutí do rámu se proti sobě jednoduše stáhnou dvěma standardními klíči na středové misky Shimano, jelikož mají obě poloviny závit. Ten umožňuje stabilní montáž do středových pouzder šířky 68 nebo 73 mm, takže toto je první varianta montáže klasiky, konkrétně do středu BB30.

Dalším standardem je PF30, tedy středové pouzdro určené pro ložiska usazená v miskách, které mají vnější průměr 46 mm, jenž koresponduje s vnitřním průměrem středového pouzdra. Jde o v současnosti nejpoužívanější provedení, kterému je v této sadě určena široká redukce, již je třeba nasunout, případně nalisovat do středového pouzdra. Ta má šířku 67 mm, takže pro středové pouzdro 68 mm umožňuje následně nalisovat a pět proti sobě dotáhnout výše zmíněné misky s ložisky. Ty jsou uvnitř jištěné dvojicí gumiček v drážkách a samozřejmě proti sobě stažené díky závitu. Celý komplet je dobré před vzájemným sesazením namazat, jinak nám může po čase začít trochu lupat. Každopádně, montáž probíhá úplně stejně jako v předchozím případě.

Poslední možnost použití je středové pouzdro OS BB, které má opět hladkou vnitřní stěnu a průměr 46 mm. Do něho se nalisují dvě samostatné redukce, které zmenší jeho průměr na 42 mm, aby do něho opět pasovaly First misky s ložisky na 24mm osu. Tady už ale bude nutné před montáží misek řešit vnější šíři středového pouzdra, jelikož nám naroste o 6 mm kvůli osazení redukcí. Následná montáž misek s ložisky pak vyžaduje pečlivé rozměření a v závislosti na výsledné šířce i nasazení jedné redukční podložky na stranu k převodníkům, kde je u standardní 73mm šíře osy běžně použita, což platí v našem případě pouze pro kliky Sram.

Hmotnost výše zmíněných komponentů je v základní verzi samostatných misek s ložisky 130 gramů, pokud použijeme velkou redukci pro PF30, naroste o 45 gramů, a když budeme usazovat pouze ložiska a dvě menší redukce, má komplet 164 gramů. Ve všech případech nejspíš nebude majitel hmotnost řešit, ale půjde mu o to, aby vůbec mohl použít stávající nebo nové kliky do rámu s odlišným středovým pouzdrem. To je totiž hlavním úkolem celé této sestavy.

(už)

datum: 24.08.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign