LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Test, Marin Pine Mountain 1

Třicetileté výročí oslavil legendární kalifornský výrobce reinkarnací modelu Pine Mountain, s nepřehlédnutelným „retro“ ocelovým rámem, ovšem v současném balení - tedy s trailovou geometrií a s koly standardu 27,5+. My jsme otestovali dostupnější verzi Pine Mountain 1, jež vsadila na pevnou přední vidlici, rám z tenkostěnných Cr-Mo trubek, zpřevodování 1x10 a nezaměnitelný vzhled, který nás během okamžiku navrací do první půlky devadesátých let  Edice 30Th Anniversary však zdaleka není jen o efektu, a i když útočí na naši nostalgii, v prvé řadě se jedná o skutečně skvělé, univerzální stroje. Navíc i cenově dostupné, vždyť testovaný Pine Mountain 1 stojí příznivých 22 900 korun. Ukažte nám jiný bike v této cenové relaci, s kterým uděláte takovou parádu a za kterým se každý otočí…


Řada konstrukčních prvků věrně kopíruje původní předobraz, jenž je dnes už takřka sběratelskou záležitostí. Výrazný sloping a čistě kruhové profily trubek jsou zde doplněny například kónickou hlavou, jež na ocelovém rámu vypadá skutečně parádně. Nemůže chybět uchycení zadní brzdy standardem Post Mount, zasazeným na levou řetězovou vzpěru prostřednictvím netradičně tvarovaných patek. Testovaný bike je hlavně o kontrastech, kdy superširoké třípalcové pláště doplňují třeba subtilně vyhlížející sedlové vzpěry zadní stavby. Největším kontrastem je zde však zakomponování moderní geometrie do designu vracejícím nás do raných devadesátek.

Kola s hrubším obutím Schwalbe Nobby Nic vedle tenkých trubek mnohem více vyniknou a nabízí se zařazení někam na pomezí standardního sportovního hardtailu a fatbiku. Řadu netradičních konstrukčních prvků si vynutila právě šířka plášťů – například pravou řetězovou vzpěru tvoří za středovým pouzdrem na výšku navařený plech, suplující zde trubku a dávající prostor jak plášti, tak i jedinému převodníku, aniž by byla narušena optimální řetězová linka. Oku lahodí také snížené napojení sedlových vzpěr, dále poměrně titěrné můstky nebo navařené výztuhy vpředu u hlavy, a to shora vrchní a zespodu dolní trubky. Pevná přední vidlice se tváří téměř fatbikově, což potvrzuje použití zpevňujícího můstku mezi rameny nad pláštěm. Konstrukce vidlice pak svou výškou odpovídá odpružené klasice v nezatíženém stavu, aby nebyla jakkoli narušena geometrie. Líbila se nám přítomnost závitů na zadní stavbě i přední vidlici, zkrátka se jedná o skvělý základ pro expediční bike. Do tohoto konceptu zapadají i tři páry závitů pro košík na láhev.

Retro-moderní jízda

Pokud bychom postavili retro bike se standardními koly i vidlicí, těžko říci, kolik by si našel zájemců. Naopak testovaný model je nesrovnatelně zábavnější a především univerzálnější. Přestože bychom nečekali, že to napíšeme, tak odpružení zde citelně nechybí. V těžším terénu logicky musíme počítat s tvrdšími rázy do řídítek, pedálů i sedla, ale široké pláště společně se schopností oceli absorbovat část otřesů se předvedly v nejlepším možném světle. Navíc celková hmotnost 13,7 kilogramu včetně pedálů není tak vysoká, aby jezdec pocítil, že jej výrazněji limituje.

Geometrie je při prvním osahání podobná běžnému cross-countryovému hardtailu, zde není moc co vymýšlet. Velmi slušné reakce na podněty od řídítek, které jsme uvítali v točitých pasážích a klopenkách, nejsou vykompenzovány jakoukoli neklidností při běžné jízdě. Nejvíce zřetelné to bylo v prudších výjezdech při pomalé rychlosti, kdy bike velmi ochotně držel přímý směr, což u modelů s preferencí ovladatelnosti nebývá standardem. Lehké tendence ke zvedání předku byly patrné skutečně až v extrémně prudkých výjezdech. I přes hmotnost převyšující třináct a půl kila si kolo nechá líbit i nějaké ty vylomeniny, odskočení terénních hran či cokoli jiného. Samotný posed není pocitově vůbec natažený - 90mm představec a širší řídítka jsou zde povedeným kompromisem, díky němuž Pine Mountain padne příjemně do ruky, ať už budeme navyklí na běžný sportovní hardtail, či naopak trailbike.

Obvodová hmotnost kol je samozřejmě veličinou, již nelze oklamat, a díky tomu působí Marin v některých situacích trochu rozvážněji. To ale určitě není na škodu, nabízenou jízdní stabilitu a nezdolnou adhezi širokých plášťů lze v každém trochu náročnějším terénu využít ve vlastní prospěch. Obvod plášťů se prakticky rovná běžné devětadvacítce a adhezní plocha standardu 27,5+ je výhodou, ať už se budeme kamenitou pasáží škrábat vzhůru, či se úvozovou cestou spouštět dolů. A podobně jako u některých jiných strojů s ultraširokými plášti platí i zde, že kolo jede v reálu lépe, než by od jeho těžkopádnějšího vzhledu člověk očekával. Navíc i ve sjezdech je hodně příjemné a předvídatelné, pouze nesmí být povrch moc členitý, aby si jezdec až příliš neuvědomoval absenci odpružené vidlice, která na kamenech a kořenech přece jen lehce schází. Pokud by ale někomu chyběla, může při výběru rovnou sáhnout po dražší verzi Pine Mountain 2, která vedle přední „foxky“ spoléhá rovněž na výhody teleskopické sedlovky KS Lev Integra.

Na uježděné cesty typu singletrack, s jednou klopenkou střídající druhou, se testovaný model zdá být naprosto skvělým společníkem. Zvlášť pokud bychom si pořídili na prohazování ještě jednu sadu kol s klasickými 2,1“ plášti, tak bychom univerzalitu tohoto stroje ještě navýšili. Použité osazení je sázkou na jistotu a hlavně dobrý poměr cena/výkon. Z našeho pohledu vyloženě láká k dalšímu postupnému tuningu, kdy by nebyl problém kolo výrazně odlehčit. Zatímco s klasickými plášti získáme rychlý a velmi tuhý sportovní hardtail, sériové osazení není moc vzdáleno snowbiku, s nímž se perfektně vyblbneme nejen přes zimu.

Výroční modely Marin Pine Mountain jsou zkrátka všeuměly v nejlepším možném významu tohoto slova. A přiznáváme, že jejich vzhled nás hodně chytil za srdce.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Double Butted CrMo 27,5+

Vidlice: Marin CrMo 27,5+

Kliky: Forged Alloy 32z

Brzdy: Shimano BR-M445, 180 / 160 mm

Řazení: Sram X5

Přehazovačka: Sram X7

Kazeta: Sunrace 11-42 (10)

Náboje: Formula Centerlock

Ráfky: Maddux DD40 27,5+

Pláště: Schwalbe Nobby Nic 3,0“

Řídítka: Marin

Představec: Marin

Sedlovka: Marin

Sedlo: Marin MTB

Hmotnost: 13,7 kg (vel. L, s pedály)

Cena: 22 900 Kč

 

 

datum: 26.05.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign