LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Test, Leader Fox Zero 29

Z nabídky českobudějovického Leader Foxu jsme si tentokrát do testu nevybrali elektrokolo, ale standardní devětadvacítkový bike. Model Zero 29 je již klasikou kolekce a ve své kategorii dokáže nabídnout nejen lákavý poměr cena/výkon, ale i dostatečně sportovní a přitom nadmíru pohodlné svezení. Testovaný kovově šedý hardtail patří do kolekce 2021, z hlediska geometrie a většiny konstrukčních prvků bytelně působícího duralového rámu ale navazuje na modely předešlé. Každopádně za patnáct tisíc korun se jedná o velmi příjemného společníka.

Design s matovou povrchovou úpravou i celá řada komponentů šikovně zastírají cenovou hladinu, jinými slovy – kolo v reálu působí dražším dojmem, než jaká je jeho reálná cenovka. Když si k tomu přičteme bezvadné pláště CST nebo super-pohodlné sedlo s vlastním logem EXE Race, zjistíme, že pro pohodovou jízdu méně náročným terénem snad ani víc nepotřebujeme. Navíc i design aktuální řady Shimano Alivio, z níž pochází přehazovačka a řadicí páčky, působí velmi dospěle, dnes zkrátka i základnější komponenty nabídnou vzhled a funkci srovnatelné s dražšími díly.

 

 

 

V duchu tradic

Konstrukce rámu i použitá geometrie bez větších změn přecházejí z modelové kolekce 2020. V reálu to znamená opticky kratší přední trojúhelník s charakteristickými profily rámových trubek – tedy s pagodovitým průřezem spodní trubky a s mírně obloukovitě prohnutou trubkou horní, jež se směrem vzad výrazně zeštíhluje. Nemůže chybět vnitřní vedení řadících bovdenů, přičemž hadice brzdy je tažena po povrchu spodní trubky. Pokud jsme zmínili opticky kratší přední trojúhelník, tak na něm se podílí i mírné přesazení spodní trubky pod středové pouzdro. Jde o chytré řešení, kdy právě tudy vycházejí bovdeny řazení, jejichž instalace či případná výměna jsou mnohem snazší, než kdyby zde byly pouhé úzké otvory.

Z hlediska tuhosti zaslouží rám pochvalu, a to i v testované velikosti dvacet palců, rovněž v tomto ohledu je bike hodně dospělý. Přitom zde najdeme i konstrukční prvky, jejichž úkolem bylo navýšení schopnosti pohlcování otřesů, byť u duralového rámu spíše teoretické. Nechybí proto výrazně zploštělé sedlové vzpěry, opět typický prvek hardtailů Leader Fox posledních několika sezón. Svůj díl na výsledné tuhosti má taktéž použití dvojice můstků, tedy nejen horního, ale i spodního, navíc jsou profilované ploché můstky pěkným detailem.

Nyní už k ovladatelnosti. Sice tady nemůžeme hledat vyloženě sportovní geometrii, ale zaměření primárně na komfort je naprosto v pořádku. Vzpřímenější posed, bezvadné vedení přímého směru, současně však rychlé reakce na naše podněty. Hobby biker, vydávající se do méně tvrdého terénu, či trochu náročnější cykloturista budou spokojeni. Pohodlí se skvěle doplňuje se sériově nastavenou jízdní pozicí a pokud bychom chtěli navýšit sportovnost, dalo by se to učinit montáží delšího představce. Chválíme sedlovku se standardním offsetem zámku, posunujícím těžiště mírně vzad. To ničemu nevadí ve výjezdech, kde se samotná velká kola zaslouží o zdolání prudších pasáží, a současně to ještě navyšuje dojem ze stability, již méně zkušený jezdec ocení. Jízdní pozici dotváří také tvar řídítek, mírně zvednutých a zahnutých směrem k jezdci.

 

 

Líbila se nám kola se širokými ráfky, jež jsme mohli v totožné podobě vidět již u modelů 2020. Právě ráfky s mohutným profilem jsou jedním z kamínků mozaiky nazvané stabilita a komfort, navíc díky jemně pískované povrchové úpravě a stříbrným  tištěným logům EXE Race vypadají hodně luxusně. Pokud ještě zůstaneme u kol, pak jedním z nejdůležitějších dílů jsou pláště CST All Terrains v trochu nečekané šíři 2,35 palce. Na první pohled pořádné balóny, za přispění širších ráfků, nicméně v reálu dokonale pohodlné a zajišťující perfektní adhezi i v těžším terénu, byť s mazlavým blátem se jejich hustší vzorek logicky příliš nekamarádí. V ohledu celkového komfortu jízdy toto obutí funguje na jedničku a vlastně uživatele tak trochu navádí, aby použil o něco nižší tlak, než na jaký byl po léta zvyklý. Přitom na tvrdém podkladu, v terénu či na asfaltu, nemá jezdec pocit, že by ho pláště brzdily. Celková hmotnost kola 15,25 kg pak logicky odráží cenovou hladinu, v reálu však kolo při jízdě působí lehčím dojmem, přestože jsme to vzhledem k objemnějším plášťům nečekali.

 

 

Hlavní je funkce

Z hlediska převodového rozsahu jsou výhodou kliky Shimano s dvojpřevodníkem. Duralová klika je vpravo doplněna plastovým čtyřramenným výliskem překrývajícím napojení převodníků – efekt je bezvadný, byť výměna ocelových převodníků možná není. Velký převodník má 36 a malý 22 zubů. Radši bychom u velké „placky“ viděli 38 zubů, přece jen řada silovějších hobby jezdců je zvyklá na těžší převody, ale z pohledu sportovní jízdy je vše v pořádku. Hydraulické kotoučovky Shimano MT200 jsou osvědčenou klasikou a v kombinaci se 180mm předním kotoučem nabídnou velmi dobrý a skvěle dávkovatelný výkon.

Z dalších dílů chválíme sedlo, velmi podobné modelu Selle Royal Verve, jež jsme u Leader Foxů chválili v posledních sezónách. Nově disponuje náznakem perforace potahu a nese logo EXE Race, přičemž nabízeným pohodlím i při delší jízdě patří k tomu nejlepšímu. Oproti předchozím modelům proběhla změna u gripů, nyní se jedná o „lock-on“ provedení s jemnou profilací povrchu. Velmi pohodlné, opět výrazně nadstandardní gripy. Rovněž představec působí nečekaně luxusně, takový bychom se vůbec nebáli namontovat na kolo s dvoj či dokonce trojnásobnou cenovkou.

Tolik tedy test modelu Leader Fox Zero 29 modelového roku 2021.

 

Fotogalerie kola ZDE 

 

Technické specifikace

Rám: AL6061

Vidlice: Zoom Vaxa, 100 mm

Kliky: Shimano FC-M210, 36/22

Brzdy: Shimano MT200, 180/160 mm

Řazení: Shimano Alivio 2x9

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Acera

Kazeta: Shimano 11-36 (9)

Náboje: EXE Race

Ráfky: EXE Race

Pláště: CST All Terrains, 2,3“

Řídítka: EXE Race

Představec: EXE Race

Sedlovka: EXE Race

Sedlo: EXE Race

Hmotnost: 15,25 kg (vel. 20“)

Cena: 14 990 Kč

 

 

 

datum: 03.03.21 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign