LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Test, Author Vision 29

Jméno Vision je více jak dvě desetiletí synonymem závodně laděného hardtailu. Ani nemusíme moc lovit v paměti, abychom si vybavili třeba leskle černý bike s komponenty Deore XT/XTR z přelomu milénia, případně jeho neméně působivého nástupce z trubek Columbus. Poslední generace modelového ročníku 2017 tak může sázet na svůj ryze cross-countryový rodokmen a díky precizně naladěné geometrii padne perfektně do ruky již od prvních metrů. Spokojen bude majitel také se žhavou novinkou s logem SLX - třetí nejvýše postavená biková sada Shimano si totiž z hlediska funkce v ničem nezadá s luxusnějším ikstéčkem. Jsou zde ale i další příjemné „drobnosti“, mezi něž patří třeba pláště Vittoria Barzo, sedlo Prologo nebo pro někoho sice možná nezvyklá, ovšem bezvadně ergonomicky tvarovaná řídítka. Vision 29 v jeho zatím posledním vydání určitě nejde s davem a my na něm oceňujeme třeba i použité převody. Tento bike není z těch, které by svému majiteli nekompromisně sdělily: „Tady máš nejtěžší převod 32/11 a snaž se!“ Zde je použita tradiční „dvojplacka“ a za nejtěžší převod 38/11 budou kolu jeho majitelé na rychlých rovinách a ve sjezdech při maratonském nasazení blahořečit!

Nyní se již zaměřme na techniku. Rám ze slitiny 6061 s hydroformně tvarovanými, trojitě zeslabovanými trubkami je po funkční stránce prakticky tím nejlepším, co lze s duralu postavit. Nabízí totiž příkladnou tuhost, a to jak celkovou torzní, tak i boční - v nejzatěžovanější partii u středového pouzdra. I přesto, že použité profilace působí nadmíru atraktivně, tak byly pro konstruktéry alfou a omegou ideální vlastnosti při naklopení kola do zatáčky a ničím nerušený přenos síly. Pevné osy, tuhá zadní stavba a z toho všeho vyplývající pocit velmi přesného vedení směru. Tuhost konstrukce by tento bike mohl vyučovat, přestože se říká, že nejdokonalejší vlastnosti ve všech směrech má kruhový průřez trubek. Ten zde paradoxně nalezneme snad leda tak u sedlové trubky, ta spodní má po celé své délce velmi ostře řezaný trojúhelníkový profil a u horní trubky nelze přehlédnout její extrémní zploštění. Jak jistě tušíte, toto tvarování má za úkol navýšení schopnosti pružit, konkrétně u sestavy horní a sedlové trubky. Byť v případě slitiny hliníku jde často více o přání konstruktérů nežli o realitu. U modelu Vision 29 však můžeme říci, že rám není při jízdě v terénu zdaleka tak tvrdý, jak bychom od duralu a 31,6mm sedlovky čekali.

Z dalších prvků nemůže chybět kónická hlava, vnitřní vedení řadicích bovdenů a pěkně zpracované detaily, například zajímavý můstek či rozpěra na levé straně zadní stavby. Líbilo se nám použití zcela přímých řetězových i sedlových vzpěr, tedy opět sázka na maximální výkon a spíše minimalizaci použitého materiálu.

Osazení vévodí perfektně pracující vidlice Rock Shox Recon Gold se stovkovým zdvihem a lehounce pracující páčkou dálkového lockoutu na řídítkách, byť samotná ergonomie této páčky by z našeho pohledu mohla být ještě o něco lepší. Pro její aktivaci je totiž nutné trochu více pustit sevření gripu. Navíc se nejedná o čistý lockout, ale „pouze“ o výrazné přitažení komprese, ovšem s funkcí blížící se klasickému plnému uzamčení.

Bytelnou oporu představují kola postavená na nábojích Author Helium a ráfcích Krypton, obutých do již zmíněných kevlarových plášťů Vittoria Barzo. Možná by se zde dal nějaký ten gram ještě ubrat, ale tuhost kol a perfektně členěný vzorek „vittorek“ jsou spolehlivými společníky i do rozbahněného jarního terénu. Sada SLX modelového roku 2017 je na pohled skoro zaměnitelná s ikstéčkem, a tuhostí klik či dokonale lehkou prací řazení na jedenáctikolečku si v ničem nezadá snad ani s XTR. O třídu nižší brzdy Deore určitě nepovažujeme za minus, zvlášť za přispění 180mm kotoučů byl brzdný projev vynikající.

Jízdní pozice ctí výkon, i tak ovšem není nepohodlná. Se sériově nastavenou výškou řídítek totiž není jezdec zbytečně předkloněn, což logicky pomůže v technicky náročnějších sjezdech, aniž by výrazněji utrpěly vlastnosti ve výjezdech – byť ryzí závodníci nejspíš uberou podložky pod představcem, či jej rovnou otočí. Samotný úchop řídítek spoléhá na výrazné zahnutí k jezdci a netradiční středové tvarování umožňující použití kratšího představce. Geometrie je laděna přesně v duchu XC tradic - preferuje bezvadnou směrovou stabilitu a rychlost. Současně ale nenechává nic náhodě ani z hlediska ovladatelnosti, která je na sportovní devětadvacítku nadstandardní. Ale aby nedošlo k omylu, tento bike ze své podstaty nevybízí jezdce ke kličkování po hodně vlnitém singletracku, spíš se snaží projet každou pasáž co nejrychleji a s nezdolnou dávkou adheze. Ostré vracečky zvládá dobře, ale o nabízené porci vrozené ovladatelnosti dá svému majiteli vědět až ve chvíli, kdy je o to Vision požádán. Pak plní veškeré příkazy i v techničtějších pasážích na jedničku. Ovšem primárně je stále strojem, u nějž nebudeme muset neustále krotit jakoukoli vrozenou nervozitu, což o to více oceníme třeba v hodně prudkých výjezdech, těch na samé hranici adheze.

Tento hardtail s hmotností 12,35 kilogramu je tedy při prvotním osahání spíše kliďas, který naprosto perfektně padne do ruky těm jezdcům, u nichž není osmdesátikilometrový terénní okruh ničím výjimečným. Vision 29 dovede ostře zaspurtovat, rád se pere o umístění a jeho velká kola společně s výbornou vidlicí nabídnou solidní, skoro až nečekanou porci jízdního komfortu. Ve sjezdech poslouchá na slovo a plní naše příkazy také ve chvíli, kdy chceme tu odskočit terénní zlom, tu překonat ležící kládu s oběma koly dvacet čísel nad zemí. To vše zvládá, nicméně přirozeným kolbištěm, v němž dá vědět o své nadvládě, jsou mu především dlouhé táhlé výjezdy i vyloženě prudké stojky. Adheze kol je zkrátka bezchybná, a vynikne jak ve zmíněných stoupáních nebo sjezdech, tak při naklopení do zatáčky. Právě v takových pasážích bike vybízí k posouvání našich dosavadních limitů. Devětadvacítky budiž pochváleny!

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace

Rám: Triple Butted hydroform. dural 6061

Vidlice: Rock Shox Recon Gold RL, 100 mm

Kliky: Shimano SLX, 38/28

Brzdy: Shimano Deore, 180 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano SLX

Kazeta: Shimano M7000 11-42 (11)

Náboje: Author Helium

Ráfky: Author Krypton 29

Pláště: Vittoria Barzo kevlar 2,1“

Řídítka: Ritchey Comp Flat, 700 mm

Představec: Ritchey Comp 4-Axis

Sedlovka: Ritchey Comp

Sedlo: Prologo Navo Evo X10

Hmotnost: 12,35 kg (vel. 19“)

Cena: 38 990 Kč

 

 

 

datum: 24.07.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign