LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Test, Apache Hawk E3

Domácí značka šlape do elektrokol naplno a kromě mnoha novinek se středovými motory nezapomíná ani na cenově příznivější terénní modely s motory v zadním náboji. Testovaný Hawk je ve verzi E3 cenou na nejvyšším postu těchto provedení, a modely E5 a E7 už jsou cenově dostupnější. Pokud nechcete vysázet o deset a více tisíc za bike se středovým pohonem, tak určitě tenhle kousek vyzkoušejte, nezklame vás.

 

Vytáhne vás všude

Přesně to vystihuje hardtail na velkých kolech, který disponuje jak 13Ah baterií, tak pěticí úrovní výkonu, doplněných šestým stupněm pro jízdu mimo veřejné komunikace bez rychlostního limitu 25 km/h. Začněme trochu netradičně pohonem a jízdními dojmy, než se dostaneme k samotnému základu stroje.

Motor 8FUN v zadním náboji je společný několika modelům i kategoriím kol Apache a tenhle osvědčený kousek nabídne standardní výkon 250 wattů. Díky vybavení Hall senzory je poháněn proudem se sinusoidním průběhem, což by mělo vést k tiššímu chodu a efektivnějšímu využití energie. Výsledkem je delší dojezd, což test potvrdil, a s tichostí chodu to rovněž bylo na velice solidní úrovni.

Motor disponuje volnoběžným ořechem na kazetu a šesticí závitů pro kotouč brzdy, takže až na matice pro 18mm plochý klíč a samozřejmě hmotnost, je to skoro jako normální zadní náboj. Jelikož jde o nejvýše postavený model s tímto pohonem, baterie už má kapacitu 13Ah, takže opět něco pro delší dojezd. Její upevnění v rámu ve speciálním držáku nevykazovalo za jízdy nějaké vibrace, a to jsme kolo nešetřili. Baterie má na boku čtveřici indikačních diod, které jednak za jízdy informují o stavu energie, ale také ve vypnutém stavu lze po stisku tlačítka zjistit, kolik nám uvnitř ještě zbývá „šťávy“. Vstup pro USB konektor je pak bonusem pro připojení nabíječky na telefon či jiné zařízení. Vyjmutí baterie z rámu je po jejím odemčení snadné díky výklopné páce, ale nabíjet lze baterii pohodlně i umístěnou v držáku, jehož součástí je řídicí jednotka. Z ní vychází na spodním konci kabely k motoru, displeji, snímači otáčení klik a samozřejmě ke snímači otáčení zadního kola, který funguje ve spojení s displejem jako tachometr. Displej je tedy LCD a kromě okamžité rychlosti a indikace stavu baterie pěticí dílků počítá také ujeté kilometry, průměrnou a maximální rychlost nebo dobu jízdy. Samozřejmostí je ovládání displeje trojicí tlačítek v dosahu palce a aktivace jeho podsvícení.

Tím jsme představili pohon, který se snímačem otáčení klik, elegantně umístěným v levé misce středového složení, aktivuje zhruba po půlotáčce klikami. Systém tedy pracuje se stejným výkonem, ať už stojíte v pedálech a zabíráte na maximum, nebo jen točíte vlažně klikami. Nastavení úrovně výkonu na jeden z pěti stupňů je to, co určuje, nakolik motor zabere, to je odlišnost od středových pohonů, ale na dostatek zábavy v terénu či na silnici to nemělo negativní vliv. Rozdíl jednotlivých výkonnostních stupňů se projevil hlavně v dosažené rychlosti na konkrétní stupeň, kdy po jejím překročení jezdec trochu víc jede za svoje. Každopádně, dávkování výkonu bylo plynulé bez nějakých cukavých projevů, ale přece jen to láká nastavit ty nejvyšší úrovně.

Náš test začal kombinací čtvrtého a pátého stupně, které pod jezdcem o hmotnosti 84 kg a při teplotě kolem pětadvaceti stupňů, zvládly celkem 47 kilometrů. Jízda probíhala převážně po polních a lesních cestách, v hodně zvlněném a spíše kopcovitém terénu, kde nechybělo pár ostřejších výjezdů na nejlehčí převod. Tady se motor ukázal jako dokonalý doping a výjezd byl, i přes snahu kola občas se stavět na zadní, doslova malina. Hlavní je včas přeřadit, protože díky pomoci motoru jezdec občas i přes lehké šlapání zapomene, že tam má největší pilu a pak se diví. Jakmile ale zachová odpovídající frekvenci šlapání, vyjede snad cokoliv, tedy dokud mu zadní kolo nepodklouzne, nebo se prostě nohy i motor před extrémním sklonem nezastaví. Tohle kolo prostě vytáhne na vrchol kopce i toho největšího lenocha a uvedený dojezd je vzhledem k hodně zábavné jízdě, kdy to rozhodně nebylo o nějaké únavě nohou a pocení se, patří k těm lepším.

Proti středovému motoru je zde cítit lehký rozdíl mezi jednotlivými stupni výkonu a také intenzivnější záběr zadního kola, ale rozložení hmotnosti pohonu vůči těžišti už není tak odlišné. Baterie je sice vyšší a cvičí s rovnováhou nepatrně víc, což jezdec pozná spíše na únavě předloktí ve sjezdech, ale na rovině a ve výjezdech je to podobné. Dost se dá získat od dobrého načasování příšlapu v kombinaci s průjezdem dolíku nebo přeskoku nerovnosti, kdy motor pomůže, ale hmotnost vzadu a setrvačnost naopak na kořenech a nerovnostech dají cítit, že to není kolo bez zátěže. Na neomezený stupeň H je pak jízda po polní cestě opravdu luxus, protože pětadvacet v hodině je tak trochu málo, kdežto třicítka nebo nepatrně víc už je velmi příjemné svezení.

Nikdo nezaostává

Abychom jen neposuzovali pohon a dojezd, které jsou v dané třídě na slušné úrovni, nesmíme opomenout ani rám a komponentové vybavení. Tuhost je zde prioritou, takže rám s masivními profily trubek se ani nehnul, což ovšem platilo i pro zadní stavbu, která záda jezdce přece jen nerozmazluje. Na druhou stranu komfortní sedlo to částečně vynahradí, a jestliže jsme vloni kritizovali příliš jemné pláště, aktuální model nesnese kritiku. Devítkové Alivio s levnějšími klikami funguje spolehlivě, ale rychlost a preciznost ikstéčka od něj nečekejme. Naopak levnější brzdy téhož výrobce jsou vždycky jistotou a jejich výkon a spolehlivost nelze než pochválit. Rovněž vzduchová vidlice je proti loňské pružinové verzi přínosem, takže lze odpružení nastavit pro širší hmotnostní rozpětí. Přece jen si elektrokolo nekupují vždy jezdci pod sto kilogramů. Nastavitelný odskok a lockout na korunce jsou pak samozřejmostí.

Kdybychom měli Hawk v nejvyšší verzi ohodnotit jako celek, je to kolo s klidnou geometrií, která velice dobře naslouchá podnětům od řídítek. Jezdec tak nemá s ovládáním problém a celkem pohodlný posed mu umožní dobře zvládat jak výjezdy, tak opačný směr. Do zatáček se nechá navádět poslušně bez odmlouvání a rozumná XC geometrie nebrání nějakým klikatějším pasážím, i když stabilnější vedení směru je zde prioritou. Samozřejmě, že to není žádný sjezdař, ale na svižnou jízdu po polních a lesních cestách je dobře vybavený a nabídne na nich hodně zábavy. Jen ten rozbitý povrch nebo kořeny nejsou pevné zadní stavbě a motoru fungujícímu jako setrvačník nárazů úplně po chuti, ovšem tady to není o extrémech, ale o příjemném brázdění terénu bez námahy a to Hawk splňuje dokonale.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: Al 6061

Vidlice: SR Suntour XCR, Air, 100 mm

Kliky: Shimano FC-M371, 22-32-44

Brzdy: Shimano M396, 180 mm

Řazení: Shimano Altus, 3x9

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Altus

Náboje: Shimano/8FUN

Ráfky: Apache, Al 6061-T6

Pláště: Schwalbe Rocket Ron, 29x2.1“

Kazeta: Shimano , 11-34

Sedlo: Apache

Sedlovka: Spectro

Řídítka: Spectro

Představec: Spectro

Motor: 8FUN, 36V/250W

Baterie: Li-Ion, 36V, 13Ah (468 Wh)

Hmotnost: 20,85 kg

Cena: 37 990 Kč

 

 

 

datum: 15.08.16 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign