LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Ochlazení s Reverse

Tepelná výměna mezi brzdovým kotoučem a destičkami, potažmo pístky brzd a samotnou kapalinou v systému je kromě materiálu brzdového obložení dalším činitelem brzdového výkonu. Pokud se nám destičky a systém přehřívá, výkon klesá. Jednoduchá rovnice, na níž se konstruktéři řadu let snaží nabízet různá řešení v podobě chladicích žeber na nosném plechu destiček, větších otvorech kotoučů nebo jejich složením z hliníkového jádra a ocelových brzdných ploch.

 

 

Když bychom šli ještě víc do detailu, pak shimanovská Ice technologie se sendvičovým kotoučem dostala navíc hliníkové pláty vnitřního prostoru kotouče, které by měly systému dodat další porci ochlazení. Všechno svým způsobem funguje a je přínosem, tedy kromě obřích otvorů v ploše některých kotoučů, ty spíš jen užírají destičky a jsou výhodou kvůli snížení hmotnosti. Pokud ale někdo nechce sendvičový kotouč s hliníkovým jádrem, jenž je sice účinný, ale není tak „blbovzdorný“ v případě nárazu a následného rovnání, musí se poohlédnout po alternativách. Jednou z nich je kotouč Reverse AirCon, který spoléhá na duralový unašeč, nerezovou brzdovou plochu a do jejího vnitřního zářezu na spodní straně umístěné hliníkové pláty s otvory a profilací, navyšující odvod tepla. V podstatě variace na shimanovské Ice-Tec kotouče, ale plně v nerezové brzdné ploše, takže odolnější vůči ostrým lomům v případě bočního nárazu i rovnání.

 

 

Kotouč má standardní 1,8mm tloušťku brzdné plochy, jejíž výška je minimálně 17 mm a v případě použití vyšších destiček (směrem dovnitř) by nemělo díky tenčímu plechu hliníkových ochlazovacích plátů dojít ke vzájemnému kontaktu. Rovněž nýty spojující brzdnou plochu s unašečem jsou dostatečně nízko, takže by neměly přijít do kontaktu s brzdovým třmenem. Dodejme jen hmotnost 180mm kotouče 152 gramů a jeho cenu 1629 korun, přičemž se vyrábí v průměrech 140–203 mm a neměl by být kompatibilní s vidlicí Fox F32 na pevnou 15mm osu standardní 100mm rozteče.

 

 

Laboratorní testování výrobce prý potvrdilo, že po minutovém brzdění bylo díky chladicím plátům dosaženo o 50°C nižší teploty než v případě použití kotouče bez nich. A kotouč vychladl na pokojovou teplotu o 20 sekund rychleji než standardní provedení, takže celkové snížení teploty bylo o 7 %. Tohle asi těžko změříme, každopádně lze s ohledem na chladicí pláty spoléhat na to, že teplota bude opravdu nižší a výkon stabilnější.

Výrobce ještě doporučuje kombinovat kotouč s jeho destičkami vybavenými externími chladicími žebry, což by mělo přinést dalších 9 % odvodu tepla navíc. Každopádně jako alternativa shimanovskému Ice-Tec-u je to hodně zajímavé a hlavně designově povedené řešení.

(už)

 

datum: 21.10.19 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign