LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

MET Parabellum

I když má značka MET v nabídce enduro přilbu Parachute s odnímatelným náustkem a na srpen chystá podobně zaměřenou novinku Roam, jejich all-mountain/enduro přilba Parabellum je stálicí v nabídce už několik let.

Tenhle kousek má vše, co má mít přilba pro tvrdší biking, a přitom si bere to nejlepší ze světa XC přileb. Výrobce se honosí jen 55% kontaktem přilby s povrchem hlavy, což znamená, že čím nižší procento kontaktu, tím lepší ventilace a chlazení. To je na stupni 7,5 z 10, tedy rovněž hodně vysoko. Ale nepředbíhejme a hezky tuhle přilbu prozkoumejme do detailu ještě předtím, než s ní vyrazíme do terénu.

Samozřejmostí je in-mold provedení skořepiny, která je ze tří částí, kdy největší plocha od čela až na temeno je z jednoho dílu, zadní partie z druhého a spodní lem přední části ze třetího dílu skořepiny. Omačkání spodních okrajů tedy nehrozí, vše je dostatečně pokryté skořepinou, jenž je ovšem děravá jako řešeto, když bychom přihlédli k počtu ventilačních otvorů, jichž je celkem osmadvacet. Tady výrobce opravdu nešetřil a poskytl tak hlavě výborný systém ventilace v horkém počasí. Stahování zajišťuje celoobvodová plastová čelenka v opravdu hodně odlehčeném provedení, ale nechybí jí vzadu možnost výškové regulace, a i když je stahovací kolečko celkem drobné, lze jej docela pohodlně ovládat i v dlouhoprstých rukavicích.

Co jsme hodně ocenili je gelová výstelka na čele, která krásně rozkládá při utažení čelenky tlak, nenasává pot a lze ji vyjmout a omýt. Zbývající výstelky na temeni jsou celkem štíhlého střihu, ale přilba sedí na hlavě pohodlně a nic netlačí, takže kvalitní provedení. Poddajné řemínky a klasická přezka pod bradou patří ke standardu a nic nedře, ovšem co je trochu unikum je štítek. Ten je delší a poměrně úzký, zajištěný dvojicí hliníkových šroubů. Lze jej povolením šroubů naladit přesně dle požadavku jezdce na omezený či naopak volný výhled, vstřícný i umístění sjezdových brýlí pod něj. Díky integraci pružného uložení kolem šroubů se štítek za jízdy může lehce vertikálně pohybovat, aniž by to obtěžovalo, a třeba při pádu hrozilo kvůli pevnému uchycení okamžité uražení. Tohle pružné uložení si pak díky částečné poddajnosti poradí třeba i se zmíněným uchycením brýlí. Ty sice nemají vzadu žádné speciální zajištění pásku, ale i tak drží celkem slušně.

Co jsme za jízdy ocenili je dostatečná, ale ne přehnaná hloubka přilby, takže nepůsobí dojmem předimenzovaného enduro „kbelíku“, ale na hlavě je příjemná, navíc se zmíněnou výbornou ventilací. Drobný pohyb štítku nijak neomezuje, ale v základní sklopené pozici bychom ho vozit nechtěli, ta výhled opravdu omezuje. Hodně zvednutý štítek pak sice vypadá dost extravagantně, ale v současnosti to není nic tak moc výjimečného. Testovaná menší velikost M (54-58) má samozřejmě ještě většího, elkového sourozence, ale naši hlavu zatížila rozumnými 275 gramy. Komu by nevyhovovalo černo-bílé provedení, je k mání ještě černo-červené, svítivě žluté, oranžové, modré nebo růžové. Z doplňků pak přilba může mít odnímatelný držák na kameru nebo funguje s vlastním LED světlem.

(už)

 

datum: 08.10.17 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign