LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Leader Fox Zero 27,5

Naposledy jsme od domácího Leader Foxu testovali zajímavý e-bike se středovým pohonem Fazua, tentokrát zde máme opět klasický horský model, jmenovitě cenově dostupný hardtail Zero 27,5“. Ten přechází bez výraznějších změn z kolekce 2019 a za necelých patnáct tisíc korun se bude jistě jednat o jeden z bestsellerů nabídky. Už na pohled kolo působí o dost dražším dojmem, než co by napovídala cenovka. Matně černý lak se stříbrno-žlutou grafikou a šedou povrchovou úpravou sady Alivio vypadají hodně pěkně a líbily se nám také detaily, kdy se shodně žlutá grafika opakuje na ráfcích a tentýž odstín najdeme také na sedle, gripech či podložce pod představcem. Zdánlivě možná drobnosti, ale jako celek hodně působivé.

 

 

Z hlediska konstrukce rámu jde o typický rukopis Leader Foxu, tedy na jednu stranu sázka na funkci a tuhost, na tu druhou však atraktivní hydroformní profilace obloukovitě prohnuté horní trubky, jež se směrem vzad výrazně zplošťuje, či bi-axiální tvarování robustní trubky spodní. Boční tuhosti rámu nahrává také mohutná sedlová trubka. Pak je zde řada prvků typických právě pro jihočeského výrobce, týká se to třeba hodně zploštělých sedlových vzpěr či plochého horního můstku zadní stavby, stejně jako funkčně řešeného vnitřního vedení bovdenů řazení. Hadice hydrauliky je pak vedena vnějškem, zespodu dolní trubky, což je praktické. Členitě působící zadní patky s Post Mount úchytem brzdy jsou dalším z typických znaků a pochvalu zasluhuje velké množství závitů, na patkách i sedlových vzpěrách, umožňujících snadnou montáž nosiče i blatníků. Pevné osy bychom sice hledali marně, ale za prvé je to v dané cenové relaci normální a za druhé zde i rychloupínací klasika dokazuje, že k docílení tuhosti celku nejsou pevné osy nezbytné. Právě torzní tuhost, ať už při záběru či při naklopení do zatáčky, je u modelu Zero vynikající.

 

Nadstandardní Alivio a RST

 

Pokud jsme v úvodu zmiňovali sadu Alivio a její matově šedou povrchovou úpravu, pak v této souvislosti musíme zmínit dvě věci. Tou první je vzhled současného Alivia. Vlastně nikdy v minulosti nevypadala cenově vyloženě dostupná sada tak dobře a hlavně přehazovačka, přesmykač nebo kliky působí až nečekaně luxusně. Kdyby na zadním měniči scházelo logo, automaticky bychom jej podle tvaru zařadili někam na úroveň Deore až SLX. Tím druhým je samozřejmě funkce, kdy změna převodu probíhá nejen velmi rychle, ale i skoro bezhlučně, také kultivovanost projevu Alivia je tedy na úrovni dražších dílů.

Převodová kombinace 3x9 s převodníky 22-30-40 je z našeho pohledu v patnáctitisícové hladině naprostým ideálem, nikomu zde nemohou scházet ani lehké, ani těžké převody – všechny si vezeme stále s sebou. Brzdy sice nepochází ze sady Alivio, dodalo je Tektro, ovšem ani zde není prostor ke kritice. Páka dobře padne do ruky a výkon je více než dostatečný, navíc jsou Tektra vyhlášena svou bezproblémovou funkcí.

Naši chválu si odnáší také odpružená vidlice RST Blaze. Vinutá pružina nemusí znamenat ekonomičnost, zvlášť je-li vybavena velmi dobře pracujícím olejovým tlumením. Právě díky pružině vidlice nabídla jasně čitelnou citlivost zkraje svého 100mm zdvihu. Navíc takto „erestéčko“ fungovalo od prvních metrů a při poměrně nízké teplotě, takže nevyžadovalo zajíždění. Projev vidlice nás opět příjemně překvapil, byť doraz zpětného chodu je o něco tvrdší nežli u dražších modelů. Hlavně je zde ale takřka všech sto milimetrů zdvihu v praxi skutečně využitých. Snad pouze dálkový ovladač lockoutu někomu může maličko chybět, ovšem páčka na korunce vyžaduje minimum ovládací síly, takže za nás bez připomínek.

 

 

V terénu

Geometrii rámu bychom označili za klasiku. Leader Fox se u své střední třídy nenechal strhnout popularitou trailového ježdění, což je s přihlédnutím k cílové skupině daného biku jen dobře. Tady byl požadavek na optimální směrovou stabilitu, nezáludnost a dobrou trakci ve výjezdech, což se podařilo na výbornou. Přitom kolo zatáčí přesně tak, jak po něm chceme, nepotřebuje k tomu ale extra krátký představec či hodně široká řídítka.

Jízdní projev je velmi komfortní, s pocitově kratším předním trojúhelníkem a o něco vyšší, sériově nastavenou pozicí řídítek. Když k tomu přičteme sedlovku s téměř přímým zámkem, výsledkem je pohodlný, nikterak natažený posed, který je však díky sestavě podložek pod představcem dostatečně variabilní. Délka představce přináší příjemné předsazení řídítek, které se stane vítaným pomocníkem ve výjezdech. Ani sjezdy či pěšiny plné zatáček nepředstavují pro kolo problém, ovšem doma bude Leader Fox Zero 27,5 logicky především na klasických lesních a polních cestách.

Určitě to však nemá znít, že je projev kola nudný. Položení do zatáčky působí přirozeně, přitom při potřebě držet přímý směr nepůsobí bike jakkoli neposedně. Zkrátka ideální naladění geometrie pro běžný terén. Řídítka zahnutá směrem k jezdci jsou dalším z dílků skládačky zvané komfortní posed. Sice se mohou zdát možná o něco užší, než jsou poslední trendy, ale v reálu to naprosto stačí. Je třeba si uvědomit, že právě nesedláme 29“ trailbike, ale univerzální kolo pro hobby jezdce a třeba i cykloturisty. Právě těmto skupinám bude naladění podle našeho názoru maximálně vyhovovat.

Průměr kol 27,5“ znamená o něco lepší akceleraci, nežli by to bylo u devětadvacítek ve shodné cenové relaci. Přitom z hlediska komfortu a trakce jezdec nepociťuje znatelný rozdíl oproti větším kolům. Již po několikáté musíme pochválit také sedlo Selle Royal Verve a k jízdní pohodě mají co říci rovněž zdařilé pláště CST Gripper šířky 2,25“.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Rám: Alloy 6061

Vidlice: RST Blaze, 100 mm

Kliky: Shimano Alivio, 40-30-22

Brzdy: Tektro 275, 160/140 mm

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Alivio

Kazeta: Shimano Alivio 11-36

Náboje: Formula

Ráfky: Weinmann

Pláště: CST Gripper, 2,25“

Řídítka: ExeRace

Představec: ExeRace

Sedlovka: ExeRace

Sedlo: Selle Royal Verve

Hmotnost: 14,55 kg (vel. 18“)

Cena: 14 990 Kč

 

 

datum: 10.06.20 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign