LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Kopni tam dvojku!

Přesně tohle můžete zakřičet třeba na svoji drahou polovičku v případě, že bude mít na svém kole automatický zadní náboj Sturmey Archer 2 Speed Kick Shift, který se ovládá jednoduše pohybem pedálů vzad.

Sturmey-Archer je značka specializující se na vícerychlostní náboje, bubnové brzdy a další specialitky v tomhle oboru, takže tenhle automat nás nemůže překvapit. Navíc je na výběr jak v provedení bez vnitřní brzdy, tak s vnitřní protišlapací brzdou nebo na kotoučovku. Základem je ovšem standardně vyhlížející zadní „torpédo“ s pláštěm z hliníku řady 6061, dostupným pro 32 i 36 drátů. Standardní trojzubé uchycení pastorku o velikosti 13-24 zubů jistí závlačka. V našem případě jsme zkoušeli model s vnitřní protišlapací brzdou, takže nechybí její úchyt na zadní stavbu. To je ale všechno, co je k náboji třeba, zbytek už obstará chytrý vnitřek. Ten při jízdě na volnoběh vydává cvrkot podobný klasickému ořechu, a jakmile zabere jezdec dopředu, vše funguje standardně. Stačí rychleji šlápnout dozadu a náboje brzdí, ovšem, když se pedály směrem dozadu otočí pomaleji, dojde uvnitř k přeřazení na druhou řadu praporků, které jsou určené rychlejšímu převodu. Tenhle automat tak nevyžaduje žádné ovládání z řídítek, ale vše se děje jen pohybem pedálů vzad. Každopádně převodová škála není stejná, jako u podobných nábojů s manuálním řazením, ale jednička nabídne přímý převod, tedy 100 %, a po přehození na dvojku dostaneme ještě 38 % navíc, takže se frekvence otáčení klik sníží. Celkový rozsah převodů je tedy 138 %. Na jízdu po městě by to mělo stačit, na nějaké extra výlety už to bude asi málo, ale záleží na velikosti převodníku a zadního pastorku, které mohou výsledný efekt výrazně ovlivnit.

Námi představený kousek ukázal hmotnost 1448 gramů, samozřejmě bez pastorku a matic. Komu by nevyhovovalo modré provedení, může mít zlaté, červené, leštěné nebo černé a již zmíněnou variantu s volnoběžkou či na disk. Verze s protišlapací brzdou pak stojí přibližně 1700 korun, ostatní jsou na tom cenově velmi podobně.

(už)

datum: 12.05.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign