LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Dokonalé retro

Špičková silniční obuv se dnes prakticky neobejde bez nejmodernějších technologií, ultratuhých karbonových podešví nebo centrálního stahování BOA. Ale co když spojíme tyto prvky s retro vzhledem? Výsledkem jsou silniční tretry Catlike Mixino Legend, jedna z nejkrásnějších novinek španělské značky v kolekci 2019.

Kombinace stylového vzhledu, velmi nízké hmotnosti, extrémně tenké podešve a nadstandardního pohodlí – přesně tak na nás tretry od prvního kilometru působily. Vysoce kvalitní přírodní kůže Nubuck s čistě přirozeným vzhledem je tím, co je odlišuje od „běžné“ závodní produkce. Ovšem z hlediska nabízených parametrů máme před sebou nejvyšší třídu určenou pro nejnáročnější uživatele, ať už z okruhu závodníků nebo materiálových fajnšmekrů, onen retro vzhled je pouhým bonusem navíc. Také cenovka 6590 korun naznačuje, co jsou tretry zač, a totéž platí o luxusní podešvi Graphene Nanotech nebo o dokonale jistém usazení na noze.

Základní tvar je ryze anatomický, s výrazně asymetricky vytvarovanou špičkou a s „uzavřenou“ patou. Velkým plusem, na rozdíl od řady konkurenčních modelů, je tvarová poddajnost svrchního materiálu v oblasti vnějšího „malíkového“ nebo vnitřního „palcového“ kloubu. Špička i pata jsou samozřejmě vyztuženy plastem, ovšem tak, aby to nebylo vůbec patrné – vzhled byl v případě kombinace materiálů prioritou, ovšem aniž by s tím souvisely jakékoli ústupky z hlediska výkonu.

U podešve je použit karbon s jemnou pleteninou vláken a s již jednou zmiňovaným označením Graphene Nanotech. V praxi jde o uhlíkový kompozit s orientací na ideální poměr mezi tuhostí a co nejslabším průřezem, zásadním pro minimalizaci vzdálenosti mezi chodidlem a osou pedálu. V posledních letech se právě na tento parametr výrobci zaměřují a je to určitě dobře. Vzhledem k velmi tenké konstrukci podešve je v tomto konkrétním případě tuhost fantastická, skoro by se chtělo napsat až absolutní. Samozřejmě to bylo podpořeno také testovanou velikostí 43, ovšem jsme přesvědčeni, že podobně nekompromisní bude tuhost při záběru i u „parníků“ velikosti 47. Příjemná je pryžová podpatěnka tvaru podkovy, výrazně zvyšující stabilitu při chůzi. Jemná mřížka odvětrání ve středu a na špičce podešve vypadá atraktivně a teoreticky by mohla zlepšit ventilaci – pokud by na ni však navazovala perforace vnitřní stélky. Ta bohužel průduchy postrádá, takže jsou mřížky v praxi nevyužité.

Vnější díl treter je sešitý ze dvou hlavních panelů a jemná perforace materiálu plus trochu výraznější na nártu nabízí v praxi slušnou prodyšnost. V tomto ohledu testovaný model zastiňuje mnohé přímé konkurenty podobné cenové hladiny, neboť máme pocit, že se dnes na ventilaci u řady závodních treter paradoxně tak trochu zapomíná. Jisté a pohodlné usazení na noze je zásluhou tvaru i vhodně rozvrstvených polstrovaných panelů, které najdeme primárně v partii pod kotníkem a na nártu. Výhodou je použití jednostranně protiskluzového materiálu zevnitř paty, takže vedle ideálního tvaru předchází nežádoucímu vyzouvání také materiál. Stahování jediným kolečkem BOA je osvědčenou klasikou – stažení je plynulé s bezvadně rozloženým tlakem na nárt. Zatímco kdysi jsme k jedinému stahovacímu kolečku občas mívali připomínky, dnes je systém BOA dotažen takřka k dokonalosti.

Pokud bychom měli najít nějaký nedostatek, teoreticky můžeme mít připomínku k absenci reflexních materiálů. Na podobném retro designu by však jakákoli odrazka působila trochu násilně, byť bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. A komu že jsou tretry určeny? Komukoli, kdo nechce na první pohled vypadat jako závodník a přitom je pro něj maximální výkon požadavkem číslo jedna.

(kad)

 

datum: 14.08.19 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign