LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Celoodpružené kolo pro pohodovou jízdu (PR)

Patříte k cyklistům, kteří se vyžívají v náročných trailech s překážkami, kameny a dropy? V tom případě budete potřebovat celoodpružené kolo, díky kterému budou přejezdy přes drsnější terén mnohem komfortnější a pohodlnější. Podle čeho ho vybrat a kolik do něj investovat?

 

Do jakého terénu se hodí celoodpružené kolo?

Jestliže preferujete hladší povrch, jednodušší traily a častá stoupání, bohatě si vystačíte s kolem zvaným hardtail. To disponuje odpruženou vidlicí, pevnou zadní stavbou a oproti celoodpruženému modelu je o poznání lehčí. Pro odvážnější jezdce a nadšence do terénní horské cyklistiky jsou určena full suspension neboli celoodpružená kola.

Do náročného terénu jedině plné odpružení

Celoodpružené kolo vám díky přednímu i zadnímu odpružení poskytne mnohem větší komfort a jistotu v náročném terénu. Zvládnete s ním tak překonat i překážky, na které byste si na kole s pevným rámem netroufli. Kromě toho, že zadní odpružení tlumí nerovnosti rozbitého terénu, pomáhá také při strmých výjezdech a následných sjezdech.

 

Rozhodující je zdvih odpružení

Jedním z nejdůležitějších parametrů celoodpruženého kola je zdvih odpružení, který volte podle toho, v jakém terénu budete nejčastěji jezdit. V praxi jde vlastně o velikost překážek, které kolo dokáže přejet a utlumit. Obecně lze říci, že čím vyšší zdvih, tím náročnější terén budete schopni zvládnout, na druhou stranu počítejte s tím, že se sníží efektivita šlapání při jízdě po rovině a při stoupání do kopce. Podle výšky zdvihu se celoodpružená kola dělí do čtyř kategorií:

 

  • XC/maraton – kola s nejnižším zdvihem (80–120 mm), určená pro rychlou jízdu v terénu,
  • trail – kola se zdvihem 120–130 mm, pro cyklisty, kteří preferují rychlou a technickou jízdu po úzkých terénních stezkách,
  • all mountain – kola se zdvihem 130–160 mm, která si poradí jak s náročným stoupáním, tak s rychlými sjezdy,
  • freeride – sjezdová kola se zdvihem až 220 mm, která jsou určena výhradně pro jízdu z kopce.  
  •                      

I pravidelná údržba stojí peníze

Základní celoodpružená kola renomovaných značek seženete od 40 tisíc korun, pořizovací cena závodních a profi modelů se ale může pohybovat i v řádech stovek tisíc korun. Počítejte také s tím, že i následná údržba vás bude něco stát – všechny pohyblivé části jsou mnohem náchylnější k poruše a vyžadují pravidelný servis.

 

Uvažujete o koupi nového celoodpruženého kola do terénu? Prohlédněte si širokou nabídku bicyklov i na Heurece.sk, kde si jednotlivé produkty jednoduše seřadíte podle oblíbenosti nebo od nejnižší ceny.

 

 

 

 

 

 

(Placená reklama)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

datum: 12.04.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign