LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Anatomický Force Bright

Zimní bunda a membránové kalhoty řady Bright jsou novinkou v kolekci značky Force a my jsme je otestovali během několika lednových bikových i silničních vyjížděk. Tím, co mají bunda i kalhoty primárně společného, je propracovaný anatomický střih, zároveň s důrazem na spíše nižší gramáž a maximální prodyšnost použitých materiálů. Force Bright je zde především pro sportovní jezdce a závodníky, tedy pro cyklisty preferující přiléhavé provedení odpovídající „druhé kůži“ a redukující odpor vzduchu při rychlé jízdě. U zimního membránového textilu si už dneska můžeme vybírat ze stejně padnoucích svršků, jako jsme zvyklí z letních kolekcí, což je rozhodně příjemné. O něco nižší gramáž materiálu tady navíc přináší značný rozsah použití z hlediska vnější teploty, kdy například u bundy řady Bright, nabízené mimochodem i v dámském provedení, samotný výrobce uvádí teplotní rozsah nula až plus deset stupňů Celsia. Tudíž máme před sebou hodně univerzální kus cyklistického textilu, použitelný prakticky od podzimu do jara, samozřejmě v závislosti na zvolených spodních vrstvách.

Začněme nejprve bundou s cenovkou 1999 korun, nabízenou ve velikostech S až 3XL. Jak již bylo zmíněno, střih bundy je vyloženě sportovní, nebáli bychom se zde použít ani slovo závodní. Pryč jsou doby, kdy z jezdce zimní membránová bunda při předkloněném posedu visela na břiše jako pytel. Bright nabízí naprosto příkladné usazení v ramenou, přes prsa a břicho, ale i okolo paží. Přední díl je oproti zádovému mírně zkrácen, límec není těsný a podobně příjemné je obepnutí v pase i okolo zápěstí. Tenčí membránový materiál, použitý na celém předním dílu, na návětrné straně rukávů i vzadu na lopatkách, navíc nabídne hodně nadstandardní elasticitu a z toho vyplývající tvarovou přizpůsobivost, ale rovněž velmi slušnou voděodolnost. Vodní sloupec je zde 7000 mm a udávaná paropropustnost 2000 g/m² / 24 hod., i tak jsou ale celková prodyšnost a termoregulace navýšeny zádovým i bočními panely z optimálně zatepleného superroubaix, jež najdeme i zespodu rukávů.

Při jízdě můžeme počítat s perfektní odolností všech předních panelů proti profouknutí, zároveň však bunda dovolí jízdu hodně vysokou intenzitou, aniž bychom se v ní zbytečně zapařili, je tedy maximálně vhodná pro závodníky trénující před sezónou. Chcete-li se přes zimu jen občas pohodově vozit, bez větší námahy, pak bychom z kolekce Force doporučili některou výrazněji zateplenou bundu, ovšem Bright nabídne klíčovou univerzalitu, kdy při vnějších teplotách okolo bodu mrazu použijeme třeba dvě spodní vrstvy, zatímco blíží-li se teplota desítce, bude stačit jen jedno tenké spodní triko. Hodně se nám líbilo provedení řady detailů, jako je například šedý pruh vpředu na prsou plus svisle na střední zádové kapse, kdy se jedná o materiál s reflexní úpravou. Tutéž funkci má taktéž paspule lemující trojici zadních kapes. Zajímavě působil zpevněný pružný materiál zezadu v bederní partii, současně zpevňující podkladovou část kapes. Mimochodem, tři hlubší kapsy, to je osvědčená a nepřekonaná klasika, navíc výborně přístupná. Vpředu pak najdeme zip s podložením proti profouknutí a s horní „garáží“ pro jezdec, takže ani zde není co dodat. Samotné velikosti jsou odpovídající a XXL bylo ideálem pro 192 cm vysokého štíhlejšího testera. XL by sice nabídlo ještě obepnutější trup, ale dimenzování délky rukávů bylo vhodnější právě u XXL.

 

 

 

Nyní už k membránovým „čapákům“ Bright, nabízeným za 1799 korun v provedení s polstrovanou výstelkou nebo za 1599 korun bez ní, v obou případech ve velikostech XS až 3XL. Varianta bez vložky je logicky o něco univerzálnější, neboť najde využití třeba i na běžkách, nicméně pro čistě cyklistické použití jsme zvolili provedení s výstelkou. Také kalhoty Bright jsou nabízeny rovněž v dámském provedení s dodatkem Lady. Z hlediska kombinace materiálů se jedná o obdobu výše představené bundy, tudíž na celém předním dílu i na bočních partiích stehen najdeme elastický membránový materiál, přesněji softshell s o něco nižší gramáží, zatímco zezadu je již použito standardní zateplené superroubaix. Daná kombinace materiálů je u kalhot osvědčenou klasikou, nabízející vynikající ochranu před větrem a současně perfektní tvarovou přizpůsobivost i celkovou prodyšnost. Vše je sešito pomocí příkladně provedených plochých švů, dole nechybí podpatěnka předcházející nežádoucímu vyhrnování, nahoře pak najdeme klasický, vysoce elastický lacl ze síťoviny s pružným olemováním. Střih je o něco univerzálnější než u bundy, takže není určen primárně pro vyšvihané sportovní jezdce a závodníky, ale jeho provedení a elasticita použitých materiálů si bez problémů poradí i s nějakým tím povánočním kilem navíc. Svisle na spodním dílu nohavic pak najdeme tentýž reflexní materiál jako na bundě, což chválíme. Trochu jsme se zprvu obávali, že v této partii bude scházet svislý zip, ale pružnost materiálů a hlavně odolnost elastických plochých švů dovolují obléknutí i stažení nohavic, aniž by zde byly zipy potřeba.

Jak už bylo nastíněno, střih je sice dostatečně anatomický, současně však nikoli zbytečně upnutý a pro vysportovaného, 192 cm vysokého jedince bylo testované XL optimální, což přesně odpovídalo také velikostním tabulkám Force. Správně zvolená délka je zde ovšem zásadní, neboť přítomnost podpatěnky nedovolí větší vytáhnutí nohavic vzhůru, na to je dobré při výběru velikosti myslet. Hodně spokojeni jsme byli s laclem, který nikde netáhl a přitom zajistil ideální usazení kalhot na těle. Za nadstandardní pak považujeme anatomicky tvarovanou, výrazně polstrovanou výstelku. Dokonale se přizpůsobí tělu, dokáže zahladit část otřesů při jízdě v terénu a hlavně zajistí perfektní rozložení tlaku mezi tělem a sedlem. Nejvíce to bylo znatelné při více jak čtyřhodinové gravelové vyjížďce převážně po Brdech, kdy byl nabízený komfort více a více patrný s každým přibývajícím kilometrem.

Tolik tedy k sestavě Force Bright.

(kad)

datum: 02.05.21 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign