Seřízené a perfektně fungující řazení je základem spokojenosti uživatele každého kola. Samozřejmě, že časem se řadící bowdeny zanesou nečistotami a navzlínaná vlhkost způsobí rezivění řadícího lanka. Pak nezbývá než celé vedení rozebrat a vyčistit, nebo nejlépe jej komplet vyměnit. Vyměnit bowden je hračka, ale vyměnit lanko například u řazení v otočné rukojeti je už trochu náročnější záležitost.
Otočná rukojeť, jinak také Grip Shift, nastoupila na bikový trh někdy na začátku devadesátých let a dá se říci, že neustále prochází drobnými úpravami. Základní princip je však stejný.
Dva plastové prstence se po sobě navzájem otáčejí a na pohyblivý díl se navíjí lanko. Odstupňování jednotlivých poloh je vyřešeno pružnou planžetou, která zapadá do drážkování v plastu. Drážky jsou odstupňovány podle typu řazení, takže verze pro Shimano nebude kompatibilní s verzí pro měniče Sram.
Výměnu lanka si nebudeme popisovat pro jeden konkrétní model, protože snad každý rok se něco mění a lanko nevchází do rukojeti stejně. Proti tomu jsou ve výhodě majitelé páček Rapidfire od Shimana, kde se s lankem nelze netrefit, protože tam zachovávají konstruktéři stále stejný princip.
Před výměnou lanka je třeba důkladně prohlédnout rukojeť a zjistit, zda nemá na vnějším obvodu plastovou krytku, pod níž by se nacházela koncovka lanka. Takto je to třeba u řazení X.0 a dalších novějších verzí. V tomto případě stačí lanko jednoduše vytáhnout otvorem pro krytku a nasunout nové, dostatečně namazané.
Dostatečné promazání po sobě klouzajících plastových částí a lanka je zárukou hladkého chodu rukojeti. To platí pro všechny typy otočného řazení. V době boje Shimana proti Grip Shiftu byla zbraní pro lehčí chod lanka speciální bílá vazelína Jonninsnot, ale dnes v době silnějších pružin postačí i obyčejnější mazivo středně tuhé konzistence.
Pakliže nemáme možnost vyměnit lanko pouhým prostrčením, nastupuje nutná demontáž. Nejprve povolíme brzdovou páčku a posuneme ji blíže k představci. Následuje povolení imbusu jistícího rukojeť na řídítkách (obr. 1).
Tím můžeme rukojeť posunout také blíže k představci a roztáhnout její dvě části od sebe. Ale pozor, zde je kámen úrazu neustále se měnících konstrukcí. Starší typy stačilo zbavit plastové krytky na spodním vývodu lanka, ať už našroubované nebo jen nasunuté a rukojeť se rozdělila. Vyfocené nejlevnější provedení funguje na zcela jiném principu.
Je třeba sundat grip z řídítek, aby bylo možné posunout rukojeť až na jejich okraj. Tím dojde k zmenšení průměru vnitřní části s osazením, přes které už lze druhou část přetáhnout, a tím celé řazení odkrýt (obr. 2).
Celý systém je velmi jednoduchý. Následuje vyloupnutí plastové krytky spodního vývodu lanka šroubovákem (obr. 3) a nic nebrání v tom, abychom vyměnili samotné lanko.
To je zajištěno ve vnitřním plastovém dílu, který je zde samostatný. Některé verze mají lanko prostrčeno otočnou částí a jeho koncovka je skryta po gumovým držadlem. Opět nezbývá než hledat a pídit se po způsobu uchycení.
Samotné nasunutí nového lanka je velmi jednoduché. Stačí jej prostrčit otvorem v otočném dílu (obr. 4) a provléknout spodním vývodem s regulační opěrkou bowdenu.
Předtím je důležité kvalitní promazání kluzné dráhy, po které lanko při řazení jezdí (obr. 5).
Suché lanko by se do vazelínoprostého plastu mohlo časem nepříjemně zařezávat a zhoršilo by to funkci celého řazení.
Namazat bychom měli i plochu, po níž se oba díly navzájem otáčejí (obr. 6).
Pak už se jen stačí ujistit, že pružná planžeta je přesně usazena do prolisu, aby nedošlo k naštípnutí plastu při sesazování obou dílů dohromady. Často se totiž lehce přetočila nebo vychýlila a při silovém namáčknutí obou částí do sebe se tyto díly sice spojily, ale při prvním pokusu o přeřazení se planžeta uvnitř vzpříčila a rukojeť praskla, nebo praskl prolis jistící planžetu na svém místě. Na to tedy pozor zvláště u starších provedení.
Popisovaný model řazení má výhodu v přímém provléknutí lanka. U starých verzí bylo nutné udělat z lanka kolem pevného dílu smyčku (obr. 7) a tu navléknout přesně do nájezdu v otočné části.
To vše ještě skloubeno s možností vychýlení planžety bylo takřka hrou nervů.
U popisované verze už jen nasadíme zpět krytku vývodu lanka a nasuneme díly do sebe. Pokud nechtějí přesně zapadnout, můžeme otáčením obou dílů vůči sobě hledat vhodnou pozici, v níž do sebe hladce zapadnou. Mělo by to být v pozici nejmenšího pastorku, v níž jsme oba díly od sebe oddělovali.
Jakmile vše dosedne na své místo, můžeme lehkým otáčením zjistit, zda planžeta vydává cvakavý zvuk a tudíž zajišťuje jednotlivé polohy přehazovačky. Předtím ale musíme utáhnout imbus jistící celé řazení k řídítkům. Pak už jen provlékneme lanko skrz bowden až k přehazovačce nebo přesmykači a dotáhneme jej. Před dotažením však zašroubujeme stavěcí opěrku bowdenu na rukojeti až na doraz (obr. 8), abychom měli dostatečnou rezervu pro případné doladění chodu řazení za jízdy.
Je možné, že si po několikerém zkušebním přeřazení ve stojanu lanko nepatrně sedne a povolí se. Vyřešíme to stavěcími opěrkami na přehazovačce nebo rukojeti, ale pokud je lanko povolené příliš, obě opěrky zašroubujeme a lanko dotáhneme ve šroubu na přehazovačce nebo přesmykači. Stavěcí opěrka na rukojeti je totiž jako celý díl také z plastu, a pokud bychom ji měli vyšroubovanou příliš, mohla by se vylomit. Stejné nebezpečí hrozí, pokud máme rukojeť na řídítkách natočenou tak, že lanko vychází více dozadu k jezdci než dopředu nad vidlici. Při vytrhnutí nohy z pedálu si lze opěrku lehce ukopnout kolenem.
Takže při nastavování na řídítkách natočit vývod lanka co nejvíce dopředu, ale tak aby neomezoval sklon brzdových pák, který je vývodem částečně omezen. Na závěr už jen nasadíme gripy na řídítka a vše dotáhneme, nesmíme vynechat tenké plastové podložky rozdělující grip a otočnou rukojeť. Ty minimalizují vzájemné tření obou gumových částí.
Snad bude výměna lanka ve vašem grip shiftu probíhat bez problémů. Na detailní popsání a nafocení všech provedení, jaká inženýři Sramu a předchozích firem vyrábějících tento typ řazení vymysleli, nemáme bohužel dostatek prostoru a byl by to opravdu hodně dlouhý článek. V principu jsou ale všechna na stejném základu, takže při troše šikovnosti to s tímto návodem zvládne každý.
Zde však více než jinde platí, že nic se nemá lámat silou a je lepší více myslet, než začneme plastové díly lámat bez rozmyslu od sebe.
Jirka
Star Collection jako řada výrobků nabízejících kompletní péči o kolo, od mazadel po čistící prostředky, se neustále rozrůstá. Český…
Při procházení jednotlivých hal a stánků na Eurobiku každoročně nabýváme dojmu, že není daleko doba, kdy převodovky integrované do rámu…