Značka Haven má v kolekci přileb sice i poměrně netradiční kousky, třeba s integrovaným brýlovým štítem nebo LED páskem po obvodu, ale gró nabídky tvoří klasické přilby, ať už pro biky či silnici nebo ty s více trailovým zaměřením. Testovaný Ranger spadá právě do poslední zmíněné kategorie, jelikož jde o model se zadní partií protaženou klasicky více dolů, řemínky usazenými v plastových „docích“ ve spodním okraji a samozřejmě vybavený delším štítkem.
Ranger trochu neobvykle sází na bílé provedení EPS jádra, což dnes není moc obvyklé, ale bílá přiznaná ve ventilačních otvorech vůbec nevypadá zle. Klasické In-Mold provedení konstrukce doplňuje kromě jednodílné horní skořepiny i ta na spodním okraji přilby. Na spodní hraně jsou zmíněné úchyty na popruhy, ale ty v nich nelze posouvat, takže nastavení se řeší na jejich konci a pozicí bočních přezek. Co na přilbě kromě kombinace bílého jádra s barevnou skořepinou zaujme, to je delší štítek, jenž materiálem rozhodně nešetřil. Není sice stavitelný, ale s enduro využitím, v kombinaci se sjezdovými brýlemi odloženými pod ním, se zde nepočítá, prostě trailové využití bez přesahu do extrémů.
Sedmnáctka ventilačních otvorů je propojena kanály na proudění vzduchu a samozřejmostí je krytí čelních a temenních otvorů síťkou, která je součástí jednodílné vyjímatelné výstelky. Ta kryje v podstatě čelo, temeno i spánky a v zadní partii je pouze stahovací mechanismus s tenkými plastovými opěrkami, které jsou bez výstelek, ale díky jejich poddajnosti o nich jezdec ani neví. Stahovací čelenka ve tří čtvrtinách obvodu přilby umožňuje vzadu výškové nastavení ve třech pozicích pouhým posunutím, a pokud by přilbu vozila bikerka, prostorem nad regulačním kolečkem klidně protáhne culík.
Testovaná větší velikost L/XL (59-61 cm) v první řadě ukázala velice slušnou hloubku přilby, takže dobře sedí i bez výraznějšího stažení čelenky. Ta pak i v případě silnějšího stažení nikde netlačila, takže co se usazení na hlavě týká, tady nemáme co vytknout. Řemínky jsou z příjemného materiálu, klasická přezka je pak doplněna polstrováním pod bradou. Delší štítek je ve výhledu lehce znatelný, takže záleží na sklonu posedu na kole, protože trailovému stylu to plně odpovídá, ale na sportovněji ohnutá záda v XC rytmu už to není, tam by ve výhledu mohl trochu omezovat. Lze jej sice z plastových portů vycvaknout, ale přilba tím ztratí svůj charakteristický „střih“. Co se týká ventilace, vyšší jarní teploty ji otestovaly spolehlivě a nemáme zde žádnou připomínku, proudění vzduchu je na solidní úrovni. V kombinaci s dostatkem materiálu pro absorpci nárazu je velikost průduchů a jejich rozmístění velice dobře vyřešené. Navíc rozměrná výstelka toho dokáže hodně absorbovat. Pochválit musíme reflexní samolepku na zadní straně přilby, jejíž přítomnost nebývá v dané kategorii přileb vždy pravidlem.
Ranger s hmotností 306 gramů tak může být za 2290 korun dobrou volbou pro ty, kdo chtějí trailovou přilbu, která nabídne díky hloubce a tvaru perfektní usazení na hlavě slušnou míru ventilace, a díky kombinaci s bílým jádrem také poměrně netradiční vzhled. Kromě modrého provedení je v nabídce i oranžové, černé nebo tmavě zelené, stačí si vybrat.
(už)
Že se na bike či na dvacítkové freestyle BMX vozí „kokoska“, tedy přilba s kulatým tvarem a masivní skořepinou, pro níž se toto označení…
Domácí značka 3F je známá především svou extra širokou kolekcí brýlí – cyklistických i univerzálně sportovních. Její nabídka se však…