Výrobky německé firmy Ergon jsou synonymem pro design přizpůsobený v maximální možné míře proporcím jezdce. Ať už jde o speciální nosné zádové systémy cyklistických batohů nebo specifické tvary gripů či profilace sedel.
A právě gripy patří v sortimentu této značky k naprosto špičkovým výrobkům, které se honosí nejen dokonalým zpracováním a úchopem, ale také použitými materiály. Kromě výroby v Německu je na nich zajímavé také to, že výrobce používá materiály, které nejenže splňují normy pro daný produkt, ale v podstatě by obstály v mnohem přísnějším posouzení. Například, co se týče pryže, tak ta splňuje nařízení pro suroviny používané při výrobě potravin a materiál neobsahuje ftaláty. Pryž má vysokou odolnost vůči UV záření a kromě dalších certifikací podle evropských norem je jasný i původ surovin. Zdálo by se to u gripu skoro jako zbytečná věc, ale když s ním mají přijít do kontaktu jezdcovy dlaně, tak proč ne. Navíc cena 965 korun je u testovaného provedení, co se gripů obecně týká, jedna z nejvyšších, tak proč za ty peníze nemít jistotu, že svírám v dlani něco absolutně nezávadného.
Gripy Ergon GE1 jsme testovali ve standardní verzi, tedy průměru 31 mm, přičemž pro jezdce s menší dlaní je v nabídce i tenčí verze Slim. Jestliže jsme byli u starších modelů zvyklí na spíše tvrdší charakteristiku pryže i základu, tak nové GE1 jsou úplně o něčem jiném. Plastový tubus s hliníkovou upínací objímkou na vnitřní straně má v místě dosednutí vnější malíkové hrany a části bříška dlaně výrazné ztenčení stěny kvůli pružnosti této partie. Dvě tvrdosti pryže zaručí dokonale přilnavý úchop, jenž je znásoben hlubokou profilací, která v každé konkrétní partii zajistila naprosto neochvějné spojení dlaně s gripem. Bez rukavic bychom tedy díky ostřeji řezaným profilům asi nejezdili, ale co se jistoty spojení dlaně s gripem týká, je neprůstřelné. Navíc proti starším modelům je absorpční schopnost materiálu o dost vyšší, takže v kategorii „lock-on“ gripů obecně bychom tento kousek zařadili k těm nejpohodlnějším.
Úchop byl v terénu naprosto jistý, a co se týče profilace, ta je v tomto případě jen minimální, takže průřez gripu nijak neomezuje při manévrování ve sjezdech, kdy se dlaň musí hodně naklápět. Lehce protažený tvar směrem dolů do ohybu ukazováčku pak přidá na jistotě v záběru. Je to drobný detail, ale grip v tomto místě tímhle způsobem navyšuje kontaktní plochu a ukazovák může opravdu víc zabrat, což jezdec ocení třeba i při výskoku s kolem do vzduchu. Kritizovat úchop za mokra je zbytečné, profilace a měkká směs prostě drží v každé situaci.
Gripy Ergon GE1 s hmotností 120 gramů a délkou úchopové části 120 mm jsou tedy dokonalým spojením s řídítky pro to nejtvrdší ježdění. A pokud se obáváte proražení vnějšího zakončení gripu, tak pryž je v tomto místě vybavena plastovým rámečkem, takže i tenhle detail hovoří pro.
(už)
Drahé luxusní zboží je výsadou spíše dospělých cyklistů, kteří si občas rádi nadělí na své kolo nějaký ten šperk. Jenže současnost přeje…
Jedna z našich nejvýznamnějších cyklistických velkoobchodních firem CYKLOMAX, se bude stěhovat. V této době dokončuje stavbu nové haly ve…