Fyziologické okénko
Jak na lepší okysličení
Pokud sportujete s dostatečným přísunem kyslíku, váš výkon může trvat delší dobu. Energie je totiž díky dostatku kyslíku kryta z dostupných zdrojů ekonomičtěji a také vzniká méně nepříznivých odpadních látek, které by vedly k ukončení výkonu po krátké době (např. laktát, o kterém jsme psali minule). Proto je okysličování svalů důležitým tématem pro každého vytrvalostního sportovce včetně cyklistů. Dobrou zprávou je, že v tomto ohledu můžete organizmu pomoci.
Kyslík, živiny vstřebané z potravy i odpadní látky vzniklé při látkové přeměně se v těle transportují cévami. Množství látek, které jimi projdou, je závislé na jejich průměru. Tzv. vasodilatace charakterizuje rozšíření cév, aby jimi mohlo proudit více kyslíku, živin i metabolitů – což je pro vyšší výkonnost určitě žádoucí stav.
Jak podpořit vasodilataci
Na vasodilataci mají pozitivní vliv tzv. flavony, které tak pomáhají s prokrvením organizmu, a to především v jeho periferiích. Zajímavostí jistě je, že na flavony a laktony je bohatý jinan dvoulaločný, známý asi více pod svým mystickým názvem gingko biloba. Právě díky flavonům zlepšuje gingko prokrvení a pomáhá s lepším okysličováním organizmu.
Na flavonoidy bohaté jsou také speciální druhy kakaových bobů, které jich obsahují až osmkrát více než ty běžné. I ty tedy mohou výrazně přispět k přenosu kyslíku do svalů – díky tomu, že pomáhají udržovat cévy pružné a přispívají k optimálnímu průtoku krve. Proto najdete takové látky i v produktech sportovní výživy, například v Enervit Carbo Flow.
Pomůže i komprese
Pokud se ptáte, jak dál svalům pomoci, aby proudění krve bylo efektivnější, máme pro vás další radu odpovídající fyziologii organizmu. Pokud totiž sval vhodně stlačíte, dojde ke zmenšení objemu dané partie a díky tomu i ke zrychlení oběhu krve. Do svalů tak proudí více krve obohacené o kyslík, ale i o energii a živiny; současně krevní oběh odvede ze svalů více odpadních látek a metabolitů, čímž je oddalována svalová únava.
Má-li vám „stlačení“ pomoci s lepší výkonností a neuškodit zdraví, měli byste volit certifikované kompresní produkty (podkolenky, lýtkové návleky), které navíc zohledňují velikost vašich svalů. Pro podporu krevního oběhu je ideální tzv. odstupňovaná komprese, která má rozložení tlaků koncipované tak, že nejsilnější je v dolní části (nad kotníkem) a směrem vzhůru, tedy ke srdci, klesá (viz obrázek).
OBR. - Jak funguje odstupňovaná komprese
Komprese vytlačuje krev rychleji z krevního řečiště svalu do velkých tepen a žil. Odstupňovaná komprese následně podporuje žilní návratnost a usnadňuje zároveň i distribuci okysličené krve do svalu, čímž podporuje váš sportovní výkon.
Nezapomínejte na železo
Je celkem známým faktem, že červené krvinky slouží v organismu jako přenašeč kyslíku a že pro tvorbu potřebného počtu červených krvinek je nutné železo. Tato minerální látka je součástí hemoglobinu, což je bílkovina, která na sebe v plicích váže kyslík a pak ho krví přenáší do jiných částí těla. Nízké hladiny železa vedou ke stavu, kdy organismus nemá dostatek červených krvinek, a tudíž se i zhoršuje okysličování organizmu. Proto by měli vytrvalostní sportovci myslet i na dostatečný příjem železa – ať už z běžného jídelníčku, nebo z jeho doplňků.
Fyziologické okénko pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značek ENERVIT a ROYAL BAY v Česku.
Co se týká BIO produktů pro sportovní i každodenní využití, je nabídka domácí značky Chimpanzee opravdu pestrá a v případě řady chutí i…
Sacharidy jsou zdrojem energie, který je na rozdíl od tuků dvakrát rychlejší ve své dostupnosti. To je i důvod, proč sacharidy jako zdroj…