Minimalizace obvodové hmotnosti kol je vždy zárukou jejich skvělé akcelerace, tedy za předpokladu zachování maximální možné pevnosti, respektive torzní tuhosti celku. V případě aerodynamicky laděných silničních modelů je logicky tím nejsložitějším úkolem pro konstruktéry vyváženost všech parametrů – tedy co nejnižšího odporu vzduchu s potlačením nežádoucích turbulencí, dále kombinace tuhosti s nízkou váhou a schopností absorbovat alespoň část otřesů. Velkou roli zde ovšem hraje třeba také potlačení vlivu bočního větru a v neposlední řadě i finální cena. Bude-li zapletený set sice jízdně dokonalý, ale jeho cenovka bude atakovat stotisícovou hranici, skupina jeho potenciálních uživatelů se výrazně zeštíhluje. Belgická značka Forza ovšem jakoby přesně reflektovala všechny zmíněné aspekty a její kola nazvaná R45-19C Disc jsou právě svou kombinací parametrů naprosto dokonalá.
Značka Forza náleží pod Ridley, přičemž podoba loga je u některých komponentů 4ZA. Tedy Forza a 4ZA je jedno a totéž, jen pro pořádek. Spřízněnost s prestižním výrobcem kol, jehož si po dlouhé roky spojujeme třeba i s nejslavnějšími cyklokrosaři planety, je výhodou především v ohledu finančních prostředků, jež může Forza investovat do vývoje a testování. V tomto konkrétním případě jsou výsledkem silniční kola, která svými váhovými i pevnostními parametry patří mezi to nejdokonalejší na trhu, a nebojíme se napsat, že jde pravděpodobně o nejlepší zapletený set, který za dlouhé roky prošel naším testem. Minimálně z hlediska poměru cena / výkon, neboť ve čtyřicetitisícové hladině najde model R45-19C Disc jen těžko přemožitele.
V nadpisu zmíněná unikátní výrobní technologie se týká samotných ráfků. Ty jsou totiž vyráběny strojově, na ruční vkládání prepregu do formy v tomto případě zapomeňme! Důvodem pro použití dané technologie je nejen maximální možná kvalita a přesnost, ale především minimalizace jakéhokoli přebytečného pojiva. Výsledkem je maximálně odlehčený ráfek, tak zásadní pro akceleraci, a přitom zachování jeho co nejvyšší pevnosti a mechanické odolnosti. Strojově tkaný ráfek je kromě toho zárukou naprosté jednolitosti z hlediska směrování vláken uhlíkové pleteniny i vrstvení. Ostatně naprosté minimum pojiva a rovnoměrnost vtlačení prepregu ke stěně formy jsou evidentní již při pouhém prozkoumání pohledové vrstvy ráfku, takže rozhodně nejde jen o marketingový tah.
Výsledkem je dokonale lehký a tuhý zapletený set, jenž v námi zkoušené specifikaci váží v páru pouhých 1550 gramů včetně pásky překrývající otvory pro niply. Konkrétně je to 710 u předního a 840 gramů u zadního kola, což je vzhledem ke 45mm výšce profilu ráfku i jeho šířce naprosto fantastická hodnota. Záměrně zmiňujeme šířku ráfku, kdy je jeho “bachratý“ profil zásadním aspektem ovlivňujícím reakce na boční vítr a především vnitřní šířka ráfku zajišťuje plášti perfektní stabilitu při rychlém průjezdu zatáčkou. Současně je tento parametr důležitý i pro výsledný komfort. Mimochodem, obuty jsme po celou dobu testu měli luxusní pláště Challenge Strada Bianca Pro o šířce rovných třicet milimetrů. To je samozřejmě značný nadstandard vyžadující adekvátní, ideálně gravelový rám. Zkoušeným kolům Forza dělal po celou dobu našich společných kilometrů model Eddy Merckx Wallers 73, jehož podrobný test jste mohli nalézt v minulém vydání Cykloservisu. Z tohoto pohledu je pak výhodou i velmi decentní design kol, s elegantními černými logy a jednoduchou grafikou, takže si zapletený set Forza dovedeme představit na kole kterékoli značky.
Pokud se na skok ještě zastavíme u jednotlivých komponent, z nichž jsou kola poskládána, pak musíme zmínit krásně provedené náboje DT Swiss 350 s hvězdicovými přírubami, pevnými osami a montáží brzdových kotoučů standardem Centerlock. V nabídce je také alternativa shodných kol, ovšem s ještě luxusnějšími nábami DT Swiss 240, která však vychází o poznání dráže. Takto se cena vyšplhala na 42 900 korun, což je sice pro řadu běžných silničářů značná suma, ovšem ve vztahu k přímé konkurenci se podle nás jedná o výhodnou nabídku. Špičkové dráty dodala značka Sapim, konkrétně se jedná o zploštělý zeslabovaný model CX Ray. Samozřejmostí jsou různé variace nábojů, tedy kompatibilita kol se sadami Shimano, Sram i Campagnolo.
Letíme s Forzou
Jízdní vlastnosti musíme rozdělit do několika podskupin, kdy začneme akcelerací. Pocit zrychlení, vezmeme-li v potaz výšku profilu ráfku 45 milimetrů, je neskutečný. Zrychlení z nuly a především další a další akcelerace už ve vyšší rychlosti jsou přímo návykové. Zatímco při prvotním rozjezdu bylo skutečně velkým překvapením, že se kola roztáčí s lehkostí daleko nižších ráfků, tak při rychlé jízdě po rovině vynikne doslova hlad po vysokých průměrech. Samozřejmě je pravidlem, že se přínos kol s takto vysokým či ještě vyšším profilem ráfku nejvíce promítne při rychlostech nad třicet kilometrů v hodině – ovšem v tomto případě to není jakkoli vykoupeno při dlouhém celodenním tréninku nebo dokonce v kopcích. Slovo univerzalita je zde nejvýstižnější, zkrátka v běžných podmínkách se kola chovají jako standardní, s mnohem nižším profilem ráfku, a chceme-li rychlost, tak ji dostaneme na stříbrném podnose, kdykoli a kdekoli. Doposud jsme se jen výjimečně setkali s tak rychlými koly, která by byla současně skvěle použitelná i pro běžné najíždění kilometrů, ale i v prudkých dlouhých kopcích. Svůj díl na tomto pocitu má logicky také skoro až nekompromisní tuhost, jež byla ještě podpořena pevnými osami a zmíněným hostitelským kolem Eddy Merckx.
Pakliže jsme zmiňovali širší, jakoby bachratý tvar ráfku, tak ten se v posledním desetiletí stal standardem. Za prvé dovoluje lepší absorpci rázů od nekvalitního asfaltu a za druhé je jeho přínos v důležitém aspektu, jímž je nesporné potlačení nežádoucích reakcí na boční vítr. Nechceme zde tvrdit, že nás boční poryv vůbec nerozhodí, ale je to v daleko menší míře, než u takto vysokých ráfků bývalo běžně zvykem. Pocitově se kola při nárazech „bočáku“ chovají asi tak, jako by byl profil ráfku asi tak o centimetr nižší. Rozhodně tedy nejde o parťáky pouze pro časovku či triatlony, ale o skvělá, maximálně univerzální kola. Která jsou jen tak mimochodem neskutečně rychlá!
(kad)
Polský Kross svůj model Earth TE od začátku koncipoval pro maximální výkon, jakékoli přesahy do kategorie trailbiků by zde byly nejen…
Teleskopické sedlovky bezesporu patří ke komponentům, jejichž přínos je stejně neoddiskutovatelný, jako v případě nášlapných pedálů nebo…