Italský výrobce sedel Fi´zi:k přišel s novým způsobem výběru toho pravého sedla. Spine Concept, založený na pohybu páteře během jízdy, dělí lidi na tři typy, označené Had, Chameleon a Býk.
Jezdec patřící do skupiny Had (snake) během jízdy využívá celou plochu sedla, snadno se přizpůsobí jednotlivým pozicím při výkonu a nestlačuje si genitálie, neboť sedí převážně na sedacích kostech. Pro něj bude tedy ideálem ploché a úzké sedlo.
Chameleon není omezen tvarem sedla, neboť se dokáže jeho povrchu přizpůsobit a sám si najde nejpohodlnější pozici a instinktivně se hýbe tak, aby ideálně rozložil svou tělesnou hmotnost. Pro něj je ideálem sedlo ploché s rozšířenou zadní částí.
Býk (bull) je opakem hada, potřebuje široké sedlo s tvarovaným prostředkem, neboť jeho sedací kosti se zadní části sedla pouze dotýkají a zvyšují tlak na genitálie. Těm se uleví pouze v případě, že sedlo bude ve střední části změkčeno.
To odhalí jednoduchý test. Stačí se bez rozhýbání a protahování ohnout ke špičkám chodidel s nataženýma nohama v kolenou. Had se bez výrazných problémů dotkne prstů nohou, neboť má pružnou páteř. Pro lidi s označením Had bude ideálním silničním sedlem model Arione a na horské kolo se spokojí s Tundrou. Chameleon se prstů dotkne stěží, pomůže mu k tomu až rozhýbání a protažení zad. Pro něj je určen spíš Antares či horské Gobi XM. To Býk, jenž se stěží ohne rukama pod kolena, by měl sáhnout po modelu Aliante či Aliante XM.
Pokud jste se ve výše zmíněných kritériích našli, chápete, proč je pro vás to které sedlo nepohodlné a jiné vám padlo jako ulité. Na stránkách www.fizik.it/spineconcept pak najdete názorně zpracované animace, které o systému prozradí více a ukážou jednotlivé tvary sedel.
Na jednom historickém předválečném závodním kole, jehož původ i rok výroby byly i pro mnohé znalce zatím neznámé, jsme objevili tyto brzdy.…
Jezdíte na kole i během těchto deštivých a blátivých měsíců a vadí vám, že nářadí v brašně pod sedlem trpí vlhkostí nebo blátem stříkajícím…