Ať už s elektropohonem nebo bez něj, Stereo je v kolekci značky Cube označení celoodpružených modelů napříč zdvihovými kategoriemi, tedy vyjma čistého sjezdu. Jedna číslovka v názvu značí zdvihy, označení Hybrid přítomnost elektropohonu a další číslovka pak kapacitu baterie. Takže název Stereo Hybrid 120 Pro 625 jasně říká, že jsme jezdili elektrický full na stodvacítkových zdvizích s nejvyšší kapacitou baterie.
Trochu více stylu
Cube už pro sezónu 2020 vyladil designy svých modelů s integrovanou baterií tak, že kola i v základním provedení vypadají dražší, než ve skutečnosti jsou a v případě detailů rámu, vedení kabeláže či zakrytování motoru je vidět, že se někdo nebál u rýsovacího prkna nebo spíše monitoru popustit uzdu fantazii. Nejinak je tomu v případě testovaného Sterea, které by mělo být s danými zdvihy nejuniverzálnějším modelem pro široké spektrum využití. Na první pohled sice vypadá jako čistě terénní elektro-full a bezesporu jím je, ovšem Cube nabízí širokou variabilitu modelů, takže je možné pořídit tenhle kousek už sériově osazený zadním nosičem, integrovaným stojánkem či blatníky, případně dovybavit osvětlením, protože rám zkrátka nepostrádá umně skryté montážní body. Ne každý majitel elektrického celopéra totiž bude brázdit terén a někdo zkrátka chce komfort zadního odpružení i pro každodenní dojíždění. My jsme ale provětrali tenhle model hlavně v terénu, protože tam svým projevem jednoznačně patří a je tím kolem, které jezdci vykouzlí na tváři typický rohlík.
Rám je charakteristický masivní spodní trubkou, plynule přecházející v šasi motoru Bosch Performance CX, do níž je zespodu usazena baterie chráněná jednoduše odnímatelným plastovým krytem, takže horní partie spodní trubky nepostrádá závity pro montáž košíku. Kde výrobce materiálem nešetřil, je partie hlavové trubky, která by na pohled snad prorazila i zeď, a když k tomu přidáme specificky tvarované podložky pod neméně masivním představcem, vypadá předek kola opravdu neohroženě. Sice je to v lehkém kontrastu s vidlicí, jejíž vnitřní nohy mají standardní 32mm průměr, ale rám konstrukčně rozhodně nic nepodcenil. To platí i pro přechod štíhlejší horní trubky v masivní výztuhu, která je součástí sedlové trubky, v jejíž výrazné profilaci se ukrývá i čep vahadla přepákování na tlumič. Zadní stavbě pak dominují vyšší řetězové vzpěry s hlavním čepem za šasi motoru, sázející na Horst Link čep výrazně před osou zadního kola, a samozřejmě boostové rozteče. Patkám nechybí zmíněné závity pro montáž blatníků či nosiče a na levé je nenápadná profilace pro vlastní řešení stojánku. Hodně originálně je pojatý Post Mount nosník vnitřního brzdového třmenu, co se týká ochrany zadní stavby před nárazy řetězu, plastem se rozhodně nešetřilo. Vnitřní vedení kabeláže má standardní plastem chráněné vstupy do spodní rámové trubky a přechod do zadní stavby je vyřešen elegantně nad hlavním čepem, kde dochází jen k minimálnímu ohybu. Trunnion uchycení tlumiče do vahadla už dnes nikoho nepřekvapí, naopak masivní plastový kryt převodníku s osmatřiceti zuby není tak běžná záležitost.
Odpružené jednotky jsou v případě testovaného modelu poplatné ceně pod sto tisíc korun, takže jde sice o Rock Shox, ale tlumič nabídne pouze regulaci odskoku a vidlice sice má páčku lockoutu na řídítkách a je „e-bike specific“, nicméně má pouze ocelové vnitřní nohy. Co ale oběma komponentům odpružení nelze upřít, je jejich citlivost vůči malým rázům a v podstatě až neskutečně komfortní chod, který celkově s geometrií kola, tedy pokud nehledáme specifická naladění podvozku pro náročný terén, umí jezdce doslova rozmazlovat. Osazení dvanáctkovou sadou Sram SX, kombinace shimanovského čtyřpístku na pozici přední a dvojpístku u zadní brzdy, k tomu pohodlná řídítka i sedlo - bohužel náchylné vrstvou polstrování k sesednutí, tady opravdu není s ohledem na cenu co vytýkat. Jediné, kde bychom vylepšovali, by byla instalace teleskopické sedlovky či výměna sedla za méně objemný model.
Dostatek výkonu i pohodlí
Možná si říkáte, proč nejsilnější Bosch motor a baterie na zdvihu, který zrovna nevybízí ke zdolávání nejtěžších kopců, jenže proč ne? A zrovna v tomto případě platí, že méně je někdy více. Sto dvacet milimetrů zdvihů se u Sterea skvěle doplňuje s objemnějšími devětadvacítkami a tohle kolo dokonale zvládalo většinu terénů, na něž jsme zvyklí z modelů vybavených zdvihy řádově o čtyřicet milimetrů hlubšími. Posed na testovaném elku to nepřehání s délkou, takže jezdce usadí docela vzpřímeně, ale je nutné počítat s tím, že ačkoliv výrobce elko značí jako dvacítku, parametry délky sedlové i horní trubky odpovídá spíše osmnácti palcům. Pohodlí na rozměrově menším sedle je dostatek a rovněž zahnutí řídítek či ergonomické gripy nemají v úmyslu trápit jezdce ani na celodenní vyjížďce. Kolo dokonale poslouchá a vůbec jsme neměli pocit, že bychom si na něj museli zvykat a nějak se s ním sžívat, prostě od začátku padne do ruky. Rám je nekompromisně tuhý a překvapila nás i vidlice, která neměla výraznější tendence vykazovat v zatáčkách pod brzdou nějakou flexi. Lehké pohupování při šlapání nijak neomezuje a užíváme si tichý chod motoru, kde nekompromisně nastavujeme druhý nejvýkonnější E-MTB režim a spořící režimy Eco a Tour necháváme skoro bez povšimnutí, stejně jako nejsilnější Turbo, které je místy skoro až nadbytečné. Limit 135 kilogramů nosnosti, tedy jezdec, kolo a bagáž splňujeme s lehkou rezervou a počáteční desítka kilometrů s polovinou do kopce ubírá první z pěti dílků kapacity baterie. Pohon nikde nezaváhá, stejně jako řazení fungující v e-bike režimu vždy pouze o jeden pastorek. Páčka je v tomto případě mnohem přesnější a citlivější než klasické provedení SX, které je při řazení pocitově gumovější.
Převodový rozsah s velkým převodníkem a kazetou 11-50 nás nenechává na holičkách ani v nejostřejších stojkách, které jsou výzvou jak pro pohon, tak geometrii rámu. Kolo nemá díky dlouhé zadní stavbě tendenci stavět se v prudkých výjezdech moc na zadní a stačí jen trochu přesunout těžiště dopředu, abychom zdolali to, co bylo před pár lety sci-fi i pro elektrokola. Stoupání jsou opravdu zážitkem, totéž platí i pro jízdu po všech stezkách, kde se kolo až přeochotně proplétá, kopíruje terén a vybízí jezdce k trochu agresivnějšímu hravému stylu jízdy. Je maximálně zábavné, jen je nutné se občas nezapomenout a myslet na prostupnost terénem, protože nižší pozice těžiště občas nechá ťuknout kámen či vyšší kořen do kliky. Točivost dohání kvůli delší zadní stavbě kratší předek, ale přitom fungují s dostatečnou stabilitou ruku v ruce i ve sjezdu, kde pozice řídítek nabízí jezdci slušnou oporu v prudších pasážích a jen ta teleskopická sedlovka by dovolila ještě agresivnější styl. Ale pozor, hlavový úhel nastavený pro ideální zvládání ostřejších zatáček to nepřehání se stabilitou předního kola ve vysokých rychlostech, takže tady jsme občas i přes schopnosti podvozku a celkového projevu vystřízlivěli a razantněji kontrolovali směr jistějším sevřením řídítek.
Geometrie se lehce přiklání k hravějšímu projevu a na brutálnější rychlé sjezdy má výrobce v nabídce vyšší zdvihovou kategorii s položenější hlavou. Jenže nenechte se unést, když si o to kolo říká, brzdy makají spolehlivě a nižší číslovka v hodnotě zdvihu je zde pocitově jen údaj, a ne omezení v těžším terénu. Stereo prostě jezdce baví, a i když nemá vpředu masivní vidlici s vyšším zdvihem a vzadu teleskopku, poskytne mu v terénu naprosto parádní zážitky, tedy pokud po nich touží. Když ne, může klidně brázdit nenáročné lesní cesty nebo silnici, kde motor po překročení nastavené pětadvacítky neklade odpor a převody jsou nakloněné šlapání i ve vyšších rychlostech. Tohle je ta rekreační stránka využití testovaného modelu, kde najde uplatnění pohodlný posed, univerzálnější pláště do méně náročného terénu a tišší projev pohonu. Určitě ale nebude prohřeškem trápit kolo v těžším terénu, jako jsme to udělali my, protože ono k tomu vyloženě svádí a bude tam jezdce hodně bavit, bude mu na tváři dělat ten rohlík.
Technické specifikace:
Rám: Al Superlite, Boost, 120 mm
Tlumič: Rock Shox Deluxe Select RL
Vidlice: Rock Shox Recon RL, 120 mm
Kliky: Acid, 38 z., 170 mm
Brzdy: Shimano MT420/400, 203/180 mm
Řazení: Sram SX Eagle
Přehazovačka: Sram SX Eagle
Náboje: Shimano MT400, Boost
Ráfky: Cube EX30
Pláště: Schwalbe Smart Sam, 29x2,6“
Sedlo: Natural Fit Sequence
Sedlovka: Cube
Řídítka: Newmen Evolution, 760 mm
Představec: Cube
Motor: Bosch Performance CX, 85 Nm, 250 W
Baterie: Bosch Powertube, 625 Wh
Displej: Bosch Purion
Hmotnost: 26,3 kg
Cena: 97 990 Kč
Původně striktně devětadvacítková značka Niner dnes nabízí v podstatě všechny tři průměry kol, tedy když počítáme i osmadvacítky pro…
Máme zde dalšího zástupce kolekce Leader Fox 2021, a sice inovovaný elektro-gravel Runner s cenovkou 65 990 korun a s populárním pohonem…